Kırıkkale Üniversitesi'nde "İstiklal Marşı Engeli" Açıklaması

Kırıkkale Üniversitesi'ndeki kep atma töreninde İstiklal Marş okunmasına engel olunduğu iddia edildi. Siyasi içerik taşıdığı gerekçesiyle İstiklal Marşı'nın programdan kaldırıldığı iddiasına Kırıkkale Üniversitesinden açıklama geldi.

Güncel 21.06.2019, 21:30 11.03.2020, 12:52
Kırıkkale Üniversitesi'nde "İstiklal Marşı Engeli" Açıklaması

Siyasi içerik taşıdığı gerekçesiyle İstiklal Marşının programdan kaldırıldığı iddialarına karşı Kırıkkale Üniversitesinden yapılan açıklamada, İstiklal marşının okutulduğu, Böyle bir karar olmadığı, Kullanılan bu ibarenin maksatlı ve üniversitenin itibarını zedelemeye yönelik bir provokasyon olduğu belirtildi.

Kırıkkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi'ndeki kep atma töreninde İstiklal Marşı'nın, siyasi içerik taşıdığı gerekçesiyle programdan kaldırıldığı iddia edilmişti.. İstiklal Marşı’nın programdan kaldırılmasına öğrenciler ve veliler sert tepki gösterdiği belirtilmişti. Videoyu sosyal medya hesabından paylaşan Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Başdanışmanı Deniz Demir, "İstiklal Marşı’nda tarihimizde altın bir madalya gibi duran Kurtuluş Savaşı’nın unutulmaz izleri ve aziz şehitlerimizin kutsal ruhları bulunmaktadır." diyerek Kırıkkale Üniversitesi'nin konuyla ilgili açıklama yapmasını istemişti.

Kırıkkale Üniversitesinden İstiklal Marşı’nın Okutulmadığı İddiasına karşı yaptığı açıklamada ise bunun bir provokasyon olduğu belirtildi.

KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİNDEN YAPILAN AÇIKLAMA ŞÖYLE:

Sosyal medyada üniversitemizin mezuniyet töreninde İstiklal Marşı’mızın okutulmasının yasaklandığı şeklindeki ithamlar gerçeği yansıtmamaktadır. Üniversitemizin mezuniyet töreninde İstiklal Marşımız coşkulu bir şekilde 500’ün üzerindeki protokol, mezunlarımızın aileleri, mezun öğrencilerimiz ve öğretim elemanlarının katılımı ile okunmuştur. Bu coşku hem Kırıkkale Valiliği hem de Kırıkkale Üniversitesi internet sayfasında görülebilir. Bahse konu görüntüler bir bölümümüzün yapmış olduğu programda kaydedilmiştir. Görüntülerde İstiklal Marşı’mızın siyasi içerikli olmasından dolayı yasaklama kararı alındığı ifade edilmektedir. Böyle bir karar yoktur. Kullanılan bu ibare maksatlı ve üniversitemizin itibarını zedelemeye yönelik bir provokasyondur.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur

Yorumlar (0)