Korona Virüs Aşısı Zorunlu mu?

Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı ardından basın açıklamasında bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 'Aşı zorunlu olacak mı?' sorusuna cevap verdi.

Güncel 09.12.2020, 21:16
Korona Virüs Aşısı Zorunlu mu?

Aşı Zorunlu Olacak mı olmayacak mı tartışmaları devam ederken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı'ndan sonra basın mensuplarına açıklamada bulundu.  

Yapılan sözleşme gereği önümüzdeki hafta içinde virüs aşısının ilk kısmını teslim alındığını belirten Koca, "Aşıyı teslim aldığımızda öncelikle uluslararası akreditasyonu olan halk sağlığı ile tıbbi cihaz ve ilaç kurumları tarafından ülkemize ithal edilen diğer tüm ilaçlar gibi incelemeler yapılacaktır. Bilim Kurulumuzca çeşitli nüfus grupları arasında enfeksiyon oranı, ölüm oranı riski göz önüne alınarak belirlenen önceliklere göre aşılama yapılacaktır. Aşı 14-21 gün arayla 2 doz halinde uygulanacaktır." dedi.

'Aşı zorunlu olacak mı?'

Bakan Fahrettin Koca, 'Aşı zorunlu olacak mı?' sorusuna açıklama getirdi:

"Aşının zorunlu olmasını şimdilik düşünmüyoruz. Daha çok vatandaşımızı ikna ederek kitlesel aşılamayı yaygın yapma hedefindeyiz. Biz aşı yaptıran kişinin HES koduna işlemiş olacağız. Süreçte bu dünyada da gündeme gelecek. Aşının yaygın uygulanmasıyla birlikte birçok kuruluş ya da yapı aşı yapılmasını önemseyebilecek. Aşının yaygın yapılma dönemi sonrası uçağa binmek için bile kişilerin 'aşı yaptırmış' olması istenebilir

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
açık