Korona virüsle gelen Kelimelere Türkçe çağrısı

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu koronavirüs (Kovid-19) ile ilgili artan bazı kelimelerin Türkçe karşılıklarını hatırlattı.

Güncel 20.04.2020, 00:03 20.04.2020, 01:54
Korona virüsle gelen Kelimelere Türkçe çağrısı

Çin'de ortaya çıkan koronavirüs tüm dünyaya yayılmasının ardından Türkiye'de de canlar almaya başladı. Dünyanın ve Türkiye'nin bir numaralı gündemi haline gelen ve en çok konuşulan konuların başında yer alan korona virüs belası türkçe sözlüğe bir çok kelimenin de yerleşmesine sebep oldu.

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu, koronavirüsle ilgili yaptığı hatırlatmalarda bulundu: Bu salgın sürecinde sıklıkla kullandığımız kelimeler yerine bu türkçe kelimelerin kullanılması önerildi:

  • Pandemi: Salgın
  • Bulaş: Bulaşı
  • Peak: Zirve
  • Entübe: Solunum
  • Droplet: Damlacık
  • İmmün: Bağışıklık
  • Pnömoni: zatürre
  • Filyasyon: Türevi -Türevsel

COVID-19: Yeni tip korona virüse verilen isim. 7 Ocak 2020’de etken daha önce insanlarda tespit edilmemiş yeni bir korona virüs,

Koronavirüs: (CoV), soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS-CoV) ve Ağır Akut Solunum Sendromu

Karantina: Bulaşıcı bir hastalığın yaygın olduğu kaynaktan gelen kişilerin, gemilerin, malların veya hayvanların geçici olarak tutulması, gözlenmesi.

Salgın: Bir hastalığın belirli bir grup insan arasında, belirli bir süre boyunca beklenenden daha fazla vakada görülmesi.

İzolasyon: Hastalığın yayılmasını önlemek için hasta insanları sağlıklı insanlardan ayırma yöntem.

Vaka: Salgın için yapılmış bir vaka tanımı ile uyumlu bir hastalığa ya da sağlık sorununa sahip kişi.

Bulaşma: Doğrudan veya dolaylı olarak bir enfeksiyöz etkenin başka bir konağa ulaşmasıdır.

Sanitasyon: mikrobiyal kolonizasyonu halk sağlığı açısından kabul edilebilir düzeylere indirme veya ortadan kaldırmadır.

Pandemik: Pan “tamamı-hepsi” ve demos “halk” anlamına gelen iki kelimeden oluşur. Yani pandemik bölgesel olmaktan çıkmış, küresel anlamda etkisini gösteren salgın hastalıklara (epidemi) verilen genel isimdir.

Epidemiyoloji: Salgın hastalıklarla ilgilenen bilim dalı.

Endemik: Belirli bir coğrafi alandaki bir toplulukta bir hastalığın veya bulaşıcı ajanın sürekli olarak var olması anlamına geliyor.

Epidemik: bir hastalığın bir bölgede, bir toplumda veya bir grup insanda beklenenden daha fazla görülmesi olarak tanımlanır. 

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
21°
parçalı bulutlu