Mahkum Yakınları Derneği (MAYAD) Yöneticileri Canlı Yayında Konuştu

Mahkum Yakınları Derneği (MAYAD) kadın kolları başkanı Nona Şahin, MAYAD yöneticisi Figen Aktaş, BENGÜ TÜRK ekranlarından şartlı ceza yasası ve Kader mahkumlarının durumuyla ilgili sorulara cevap verdi.

Güncel 05.09.2019, 20:35 06.09.2019, 00:27
Mahkum Yakınları Derneği (MAYAD) Yöneticileri Canlı Yayında Konuştu

Mahkum haklarını ve uzun zamandır tartışılan Af konusuyla ilgili görüşlerini dile getiren Mahkum Yakınları Derneği (MAYAD) Kadın kolları Başkanı Nona Şahin ve MAYAD yöneticisi Figen Aktaş, BENGÜ TÜRK ekranlarından seslendi.

MAYAD Ne zaman Kuruldu?

MAYAD Mahkum Yakınları Derneği yöneticisi Figen Aktaş, MAYAD'ın 2013 yılında Enver Yılmaz başkanlığında kurulduğunu, MAYAD'ın mahkum yakınları derneği olduğunu, 2013 yılından beri yani 6 yıldır aktif olarak hizmet verdiklerini söyleyerek, "Sayın Enver Yılmaz mahkum yakını olmadığı halde bize destek verdiği için, bizimle bu bu yolda yürüdüğü için, bizimle omuz omuza hareket ettiği için çok teşekkür ederiz kendilerine." dedi.

Mayad Derneği olarak 6 yıldır bir çok etkinliklere imza attıklarını belirten Aktaş, her hafta salı günleri TBMM'ni ziyarette bulunduklarını, Af istediklerini, şartlı ceza indirimi taleplerini bildirdiklerini, parti yetkili organlarıyla ve milletvekilleriyle sıkıntılarını paylaştıklarını belirterek şunları ifade etti. "Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli sayesinde de sesimizi ve şartlı ceza indirimi taleplerimizi tüm Türkiye kamuoyuna duyurduk. Ben buradan Sayın Devlet Bahçeli'ye, bizim yanımızda olduğu için, bize destek verdiği için kendi şahsım adına ve MAYAD adına kendilerine çok teşekkür ediyorum" dedi.."

Mahkum Yakınları Derneği (MAYAD) nin amacı nedir?

MAYAD'ın amacı, yargıda naksızlığa uğramış, yargıda çok ceza almış, kader mahkumlarının sesi olmak amacıyla yola çıktıklarını söyleyen Figen Aktaş, " Türkiye'nin heryerinde cezaevlerinde bulunan mahkumların sesi olmak amacıyla MAYAD kuruldu. Özellikle açık cezaevlerinden çok fazla telefon almaktayız. Özellikle mahkum yakınları tarafından yapılan haksızlıklar dile getirilmektedir. Gerek cezaevlerinde gerekse yargıda yapılan yanlışlıklar bizzat mahkum yakınları tarafından belirtilmektedir." dedi.

MAYAD Neden Yasa İstiyor?

MAYAD'ın neden yasa istediği sorusuna cevap veren Aktaş, "Bizler FETÖ Savcı ve Hakimlerin mağdurlarıyız. Dosyalarımız okunmadan verilen kararlarla çok yüksek cezalar aldık. FETÖ terör örgütü olan hakim ve savcılar, suçlu veya suçsuz olduğumuza bakmadan, cemaatlerinden olup olmadıklarına bakarak karar vermişlerdir ve haksız yere çok yüksek cezalar almışısızdır. MAYAD, bu yüzden kurulmuştur. Bu yınlış kararlara karşı koymak için MAYAD kurulmuştur. Terör örgütü üyesi hakim ve savcıların vermiş olduğu hükümler kesinlikle hükümsüz sayılmalıdır." dedi.

Kader Mahkumlarına Af İstiyoruz

"MHP Lideri ve Genel Başkan Yardımcısı Feti Beyin af kapsamı dışında tuttuğu hükümlülere bizlerde af istemiyoruz. Kesinlikle, Milliyetçi Hareket Partisi'nin hazırlamış ve sunmuş olduğu ceza indirim yasasında muaf tutalan bazı suçlar dışında Kader mahkumlarına af istiyoruz." ifadelerini kullanan Aktaş, Diğer taraftan cezaevlerinde mahkumlar için çok kötü ortamın bulunduğunu, adeta üst üstüne yattıklarını, çok sağlıksız koşullarda bulunduklarını belirtti.

Sosyal Medya Üzerinde Algı Çalışmasını Nasıl Değerlendiriyorsunuz? Milliyetçi Hareket Partisi Lideri Devlet Bahçeli'ye ve Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız'a karşı bir saldırı var. MHP kanayan bir yaraya parmak bastığı halde Sosyal medya üzerinden yapılan bu saldırıların sebebi nedir?

Devlet Bahçeli, Mahkumları Sesi Oldu

Kesinlikle derneğimizin bu konuyla yakından veya uzaktan ilgisi olmadığı gibi, sosyal medyada yapılan bu tür saldırılara tepki gösterdiklerini dile getiren Figen Aktaş, " sosyal medyayı çok sıkı takip ediyoruz. Gerçekten gerek dernek olarak gerekse kendi adıma böyle şeyleri okuduğumuzda çok üzülüyoruz. Sayın Devlet Bahçeli şartlı ceza indirimi dedi, Sayın Devlet Bahçeli Kader Mahkumlarının sesi oldu gerçekten. Ben şahsım adına MAYAD mahkum yakınları Derneği adına Sayın Bahçeli'ye teşekkür ediyorum.sayın Genel Başkan Bahçeli sayesinde gündeme geldik ve sesimizi duyurduk. Sayın Devlet Bahçeli'nin talimayla sayın vekilimiz Feti Yıldız, büyük bir titizlikle ceza indirim yasa tasarısını hazırladı ve Adalet Komisyonuna sundu. Tabiki Ak Parti'nin desteği olmadan bu bir süreç gerektirmektedir. Bu süreç 16 aydır devam ediyor. Sosyal medya üzerinden MHP'ye ve Sayın lideri Devlet Bahçeli'ye hakaret edenlerin mahkum yakınları olduğunu düşünmüyorum. Bu yasanın çıkmasını tabikii çok istiyoruz. Bu konu ülkenin kanayan bir yarasıdır. Herşeye rağmen Ben sayın Devlet Bahçeli'ye, Özellikle Sayın Feti Yıldız'a Kendim adına ve MAYAD mahkum yakınları Derneğimiz adına çok teşekkür ediyorum." dedi.

Cumhurbaşkanımıza Sesleniyorum

BENGÜ TÜRK ekranlarından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a da seslenen Figen Aktaş, Sayın Cumhurbaşkanımıza her mitinginde mahkum yakınları olarak sesimizi duyurmaya çalıştık. Ancak hem insan kalabalığından neh de korumalarını geçerek bir türlü sayın Cumhurbaşkanımıza ulaşamadık, sesimizi duyuyaramadık. Ben buradan Cumhurbaşkanımıza sesleniyorum:

Cumhurbaşkanım; infaz kanunuyla birlikte, sayın Devlet Bahçeli'nin sunmuş olduğu şartlı ceza indiriminin bir an önce yasalaşmasını istiyoruz.

Mahkum Yakınları Derneği (MAYAD) yöneticisi Nona Şahin, mahkum yakını olarak Bengü Türk sorularına cevap verdi:

ALLAH RAZI OLSUN DEVLET BEYİMİZDEN

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Kader Mahkumları için çok önemli bir adım attığını belirten Nona Şahin, " liderimiz Devlet Bahçeli öyle bir kanayan yaraya parmak bastı. Ceza indirim yasası evet gecikti ama azerilerin güzel bir lafı vardır, mutlaka güzelleşerek gelecektir. Ben buna canı gönülden inanan insanlardan birisiyim.Allah razı olsun Devlet Beyimizden Gerçekten de bu meseleyi bu ülkede dile getirmeselerdi ne olacaktı? herkes cezasını olduğu yerde yatacak ve çıkacaktı ama, Sayın MHP Lideri ve Fetih abi öyle güzel şeyler söyledilerki her platformda, her tophlantıda meseleyi en detaylı şekilde anlattılar. Kader mahkumların ceza indirimi konusunda hep arkasında olduğunu belirttiler. Ben ve benim gibi insanlar inanıyor ki, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Devlet Bahçeli'nin el birliğiyle inanıyorum ki bu özgürlük kapısı açılacaktır. gençlerimize bir şans verilecektir.

SOSYAL MEDYADAN MHP'YE NEDEN SALDIRILDI

Bu işlerin kolay olmadığını mutlaka zorlukların olabileceğini belirten Nona Şahin, "Bakın Barolar birliği başkanımız Metin Feyzioğlu, şöyle bir açıklamada bulundu Adalet Bakanımız bize bu teklifle geldiklerinde yaklaşık biz barolar birliği başkanı olarak kombine bilgimiz dahilinde çalışıyoruz. diyor. Bakın nereler çalışıyor, kimler çalışıyor. Bu da bir gerçektir. Sosyal medya üzerinden MHP'yi çok fazla saldırı oldu. Ben buradan bu insanları kınıyorum. Çünkü bizim arkamızda duran bir MHP var. Bu teklifi hazırlayan ve aslanlar gibi de arkasındayım diyen bir genel başkanımız ve liderimiz var.

Sosyal medya üzerinden sizlerde görüyorsunuz, Mahkum yakınlarının sorunlarına MHP dışında hangi parti cevap veriyor, Feti Abimiz ve MHP'nin bir kaç milletvekilinin dışında hangi partinin milletvekilleri bize cevap veriyor. Feti Abimiz cevap veriyor bütün sorulara. Peki bukadr sizlerin yarasına merhem olan, dertlerinizi kendine dert edinen insanı nasıl suçlayabilirsiniz.

Şartlı salıverilme yasasının Genel Kurula gelmesini İstiyoruz

1 Ekim tarihinde TBMM'nin açılacağını,genel kurul açıldığı zaman Sayın Devlet Bahçeli'nin dediği, Sayın Fethi abimizin defalarca anlattığı Şartlı Salıverme konusunun Genel kurula gelmesini, sayın Cumhurbaşkanımızın da bunu görmesini ve bir değerlendirmede bulunmasını arz ve rica ediyoruz. Eminiz ki toplumsal barış adına 2023'e omuz omuza onunla yürümek isteyen çok babayiğit insanlarımız var içerde. Bir şans vermesini istiyoruz sayın Cumhurbaşkanımız dan.

Mahkum yakını Nona Şahin, cezaevlerinde bir insanın yaşayamayacağı şekilde uygunsuz ortamların olduğunu ve bununda bilindiğini vurgulayarak lütfen bunun önüne geçilsin. cezaevlerinde yatan çok mağdur var.

Hep bir mahkum eşi olarak, hem de MAYAD kadın kolları başkanı olarak şu şekilde seslenmek istiyorum:

TBMM açıldıktan sonra diğer siyasi partilerinde desteklerini rica ediyorum. el birliğiyle bu işin altından kalkalım istiyoruz. Bir an önce özgürlük kapısı açılsın istiyorum.

KAYNAK: KAPSAMHABER

Yorumlar (2)
Azime şiban 11 ay önce
Helal olsun sizlere
Cemile Ünlü 11 ay önce
InşAllah hayirlisi olur beklemekten sıkıldık źaten seçim vaadinde söylenen sözdü egerki verilen sözler tutuolmazsa kimse akp iktidarda kalmasını istemeyecektir açık ve net
24°
parçalı az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 32 66
2. Trabzonspor 32 62
3. Sivasspor 32 57
4. Beşiktaş 32 56
5. Galatasaray 32 52
6. Alanyaspor 32 51
7. Fenerbahçe 32 50
8. Gaziantep FK 32 42
9. Antalyaspor 32 41
10. Göztepe 32 39
11. Kasımpaşa 32 39
12. Gençlerbirliği 32 36
13. Denizlispor 32 35
14. Konyaspor 32 33
15. Malatyaspor 32 32
16. Çaykur Rizespor 32 32
17. Kayserispor 32 32
18. Ankaragücü 32 29
Takımlar O P
1. Hatayspor 33 63
2. Erzurum BB 33 59
3. Adana Demirspor 33 58
4. Akhisar Bld.Spor 33 57
5. Bursaspor 33 56
6. Fatih Karagümrük 33 53
7. Altay 33 51
8. Keçiörengücü 33 47
9. Ümraniye 33 44
10. Giresunspor 33 44
11. Menemen Belediyespor 33 43
12. İstanbulspor 33 40
13. Balıkesirspor 33 38
14. Altınordu 33 36
15. Boluspor 33 30
16. Osmanlıspor 33 27
17. Adanaspor 33 21
18. Eskişehirspor 33 12
Takımlar O P
1. Liverpool 35 93
2. Man City 35 72
3. Chelsea 35 60
4. Leicester City 35 59
5. M. United 34 58
6. Wolverhampton 35 55
7. Sheffield United 35 54
8. Tottenham 35 52
9. Arsenal 35 50
10. Burnley 35 50
11. Everton 35 45
12. Southampton 34 44
13. Newcastle 35 43
14. Crystal Palace 35 42
15. Brighton 35 36
16. West Ham 35 34
17. Watford 35 34
18. Bournemouth 35 31
19. Aston Villa 35 30
20. Norwich City 35 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 35 80
2. Barcelona 36 79
3. Atletico Madrid 36 66
4. Sevilla 36 66
5. Villarreal 36 57
6. Getafe 36 54
7. Real Sociedad 36 54
8. Athletic Bilbao 36 51
9. Valencia 36 50
10. Granada 35 50
11. Osasuna 36 48
12. Levante 36 43
13. Real Betis 36 41
14. Real Valladolid 36 39
15. Eibar 36 39
16. Celta de Vigo 36 36
17. Deportivo Alaves 36 36
18. Leganés 36 32
19. Mallorca 36 32
20. Espanyol 36 24