Alexa

Mahkum Yakınları Derneği (MAYAD) Yöneticileri Canlı Yayında Konuştu

Mahkum Yakınları Derneği (MAYAD) kadın kolları başkanı Nona Şahin, MAYAD yöneticisi Figen Aktaş, BENGÜ TÜRK ekranlarından şartlı ceza yasası ve Kader mahkumlarının durumuyla ilgili sorulara cevap verdi.

Mahkum Yakınları Derneği (MAYAD) Yöneticileri Canlı Yayında Konuştu

Mahkum haklarını ve uzun zamandır tartışılan Af konusuyla ilgili görüşlerini dile getiren Mahkum Yakınları Derneği (MAYAD) Kadın kolları Başkanı Nona Şahin ve MAYAD yöneticisi Figen Aktaş, BENGÜ TÜRK ekranlarından seslendi.

MAYAD Ne zaman Kuruldu?

MAYAD Mahkum Yakınları Derneği yöneticisi Figen Aktaş, MAYAD'ın 2013 yılında Enver Yılmaz başkanlığında kurulduğunu, MAYAD'ın mahkum yakınları derneği olduğunu, 2013 yılından beri yani 6 yıldır aktif olarak hizmet verdiklerini söyleyerek, "Sayın Enver Yılmaz mahkum yakını olmadığı halde bize destek verdiği için, bizimle bu bu yolda yürüdüğü için, bizimle omuz omuza hareket ettiği için çok teşekkür ederiz kendilerine." dedi.

Mayad Derneği olarak 6 yıldır bir çok etkinliklere imza attıklarını belirten Aktaş, her hafta salı günleri TBMM'ni ziyarette bulunduklarını, Af istediklerini, şartlı ceza indirimi taleplerini bildirdiklerini, parti yetkili organlarıyla ve milletvekilleriyle sıkıntılarını paylaştıklarını belirterek şunları ifade etti. "Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli sayesinde de sesimizi ve şartlı ceza indirimi taleplerimizi tüm Türkiye kamuoyuna duyurduk. Ben buradan Sayın Devlet Bahçeli'ye, bizim yanımızda olduğu için, bize destek verdiği için kendi şahsım adına ve MAYAD adına kendilerine çok teşekkür ediyorum" dedi.."

Mahkum Yakınları Derneği (MAYAD) nin amacı nedir?

MAYAD'ın amacı, yargıda naksızlığa uğramış, yargıda çok ceza almış, kader mahkumlarının sesi olmak amacıyla yola çıktıklarını söyleyen Figen Aktaş, " Türkiye'nin heryerinde cezaevlerinde bulunan mahkumların sesi olmak amacıyla MAYAD kuruldu. Özellikle açık cezaevlerinden çok fazla telefon almaktayız. Özellikle mahkum yakınları tarafından yapılan haksızlıklar dile getirilmektedir. Gerek cezaevlerinde gerekse yargıda yapılan yanlışlıklar bizzat mahkum yakınları tarafından belirtilmektedir." dedi.

MAYAD Neden Yasa İstiyor?

MAYAD'ın neden yasa istediği sorusuna cevap veren Aktaş, "Bizler FETÖ Savcı ve Hakimlerin mağdurlarıyız. Dosyalarımız okunmadan verilen kararlarla çok yüksek cezalar aldık. FETÖ terör örgütü olan hakim ve savcılar, suçlu veya suçsuz olduğumuza bakmadan, cemaatlerinden olup olmadıklarına bakarak karar vermişlerdir ve haksız yere çok yüksek cezalar almışısızdır. MAYAD, bu yüzden kurulmuştur. Bu yınlış kararlara karşı koymak için MAYAD kurulmuştur. Terör örgütü üyesi hakim ve savcıların vermiş olduğu hükümler kesinlikle hükümsüz sayılmalıdır." dedi.

Kader Mahkumlarına Af İstiyoruz

"MHP Lideri ve Genel Başkan Yardımcısı Feti Beyin af kapsamı dışında tuttuğu hükümlülere bizlerde af istemiyoruz. Kesinlikle, Milliyetçi Hareket Partisi'nin hazırlamış ve sunmuş olduğu ceza indirim yasasında muaf tutalan bazı suçlar dışında Kader mahkumlarına af istiyoruz." ifadelerini kullanan Aktaş, Diğer taraftan cezaevlerinde mahkumlar için çok kötü ortamın bulunduğunu, adeta üst üstüne yattıklarını, çok sağlıksız koşullarda bulunduklarını belirtti.

Sosyal Medya Üzerinde Algı Çalışmasını Nasıl Değerlendiriyorsunuz? Milliyetçi Hareket Partisi Lideri Devlet Bahçeli'ye ve Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız'a karşı bir saldırı var. MHP kanayan bir yaraya parmak bastığı halde Sosyal medya üzerinden yapılan bu saldırıların sebebi nedir?

Devlet Bahçeli, Mahkumları Sesi Oldu

Kesinlikle derneğimizin bu konuyla yakından veya uzaktan ilgisi olmadığı gibi, sosyal medyada yapılan bu tür saldırılara tepki gösterdiklerini dile getiren Figen Aktaş, " sosyal medyayı çok sıkı takip ediyoruz. Gerçekten gerek dernek olarak gerekse kendi adıma böyle şeyleri okuduğumuzda çok üzülüyoruz. Sayın Devlet Bahçeli şartlı ceza indirimi dedi, Sayın Devlet Bahçeli Kader Mahkumlarının sesi oldu gerçekten. Ben şahsım adına MAYAD mahkum yakınları Derneği adına Sayın Bahçeli'ye teşekkür ediyorum.sayın Genel Başkan Bahçeli sayesinde gündeme geldik ve sesimizi duyurduk. Sayın Devlet Bahçeli'nin talimayla sayın vekilimiz Feti Yıldız, büyük bir titizlikle ceza indirim yasa tasarısını hazırladı ve Adalet Komisyonuna sundu. Tabiki Ak Parti'nin desteği olmadan bu bir süreç gerektirmektedir. Bu süreç 16 aydır devam ediyor. Sosyal medya üzerinden MHP'ye ve Sayın lideri Devlet Bahçeli'ye hakaret edenlerin mahkum yakınları olduğunu düşünmüyorum. Bu yasanın çıkmasını tabikii çok istiyoruz. Bu konu ülkenin kanayan bir yarasıdır. Herşeye rağmen Ben sayın Devlet Bahçeli'ye, Özellikle Sayın Feti Yıldız'a Kendim adına ve MAYAD mahkum yakınları Derneğimiz adına çok teşekkür ediyorum." dedi.

Cumhurbaşkanımıza Sesleniyorum

BENGÜ TÜRK ekranlarından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a da seslenen Figen Aktaş, Sayın Cumhurbaşkanımıza her mitinginde mahkum yakınları olarak sesimizi duyurmaya çalıştık. Ancak hem insan kalabalığından neh de korumalarını geçerek bir türlü sayın Cumhurbaşkanımıza ulaşamadık, sesimizi duyuyaramadık. Ben buradan Cumhurbaşkanımıza sesleniyorum:

Cumhurbaşkanım; infaz kanunuyla birlikte, sayın Devlet Bahçeli'nin sunmuş olduğu şartlı ceza indiriminin bir an önce yasalaşmasını istiyoruz.

Mahkum Yakınları Derneği (MAYAD) yöneticisi Nona Şahin, mahkum yakını olarak Bengü Türk sorularına cevap verdi:

ALLAH RAZI OLSUN DEVLET BEYİMİZDEN

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Kader Mahkumları için çok önemli bir adım attığını belirten Nona Şahin, " liderimiz Devlet Bahçeli öyle bir kanayan yaraya parmak bastı. Ceza indirim yasası evet gecikti ama azerilerin güzel bir lafı vardır, mutlaka güzelleşerek gelecektir. Ben buna canı gönülden inanan insanlardan birisiyim.Allah razı olsun Devlet Beyimizden Gerçekten de bu meseleyi bu ülkede dile getirmeselerdi ne olacaktı? herkes cezasını olduğu yerde yatacak ve çıkacaktı ama, Sayın MHP Lideri ve Fetih abi öyle güzel şeyler söyledilerki her platformda, her tophlantıda meseleyi en detaylı şekilde anlattılar. Kader mahkumların ceza indirimi konusunda hep arkasında olduğunu belirttiler. Ben ve benim gibi insanlar inanıyor ki, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Devlet Bahçeli'nin el birliğiyle inanıyorum ki bu özgürlük kapısı açılacaktır. gençlerimize bir şans verilecektir.

SOSYAL MEDYADAN MHP'YE NEDEN SALDIRILDI

Bu işlerin kolay olmadığını mutlaka zorlukların olabileceğini belirten Nona Şahin, "Bakın Barolar birliği başkanımız Metin Feyzioğlu, şöyle bir açıklamada bulundu Adalet Bakanımız bize bu teklifle geldiklerinde yaklaşık biz barolar birliği başkanı olarak kombine bilgimiz dahilinde çalışıyoruz. diyor. Bakın nereler çalışıyor, kimler çalışıyor. Bu da bir gerçektir. Sosyal medya üzerinden MHP'yi çok fazla saldırı oldu. Ben buradan bu insanları kınıyorum. Çünkü bizim arkamızda duran bir MHP var. Bu teklifi hazırlayan ve aslanlar gibi de arkasındayım diyen bir genel başkanımız ve liderimiz var.

Sosyal medya üzerinden sizlerde görüyorsunuz, Mahkum yakınlarının sorunlarına MHP dışında hangi parti cevap veriyor, Feti Abimiz ve MHP'nin bir kaç milletvekilinin dışında hangi partinin milletvekilleri bize cevap veriyor. Feti Abimiz cevap veriyor bütün sorulara. Peki bukadr sizlerin yarasına merhem olan, dertlerinizi kendine dert edinen insanı nasıl suçlayabilirsiniz.

Şartlı salıverilme yasasının Genel Kurula gelmesini İstiyoruz

1 Ekim tarihinde TBMM'nin açılacağını,genel kurul açıldığı zaman Sayın Devlet Bahçeli'nin dediği, Sayın Fethi abimizin defalarca anlattığı Şartlı Salıverme konusunun Genel kurula gelmesini, sayın Cumhurbaşkanımızın da bunu görmesini ve bir değerlendirmede bulunmasını arz ve rica ediyoruz. Eminiz ki toplumsal barış adına 2023'e omuz omuza onunla yürümek isteyen çok babayiğit insanlarımız var içerde. Bir şans vermesini istiyoruz sayın Cumhurbaşkanımız dan.

Mahkum yakını Nona Şahin, cezaevlerinde bir insanın yaşayamayacağı şekilde uygunsuz ortamların olduğunu ve bununda bilindiğini vurgulayarak lütfen bunun önüne geçilsin. cezaevlerinde yatan çok mağdur var.

Hep bir mahkum eşi olarak, hem de MAYAD kadın kolları başkanı olarak şu şekilde seslenmek istiyorum:

TBMM açıldıktan sonra diğer siyasi partilerinde desteklerini rica ediyorum. el birliğiyle bu işin altından kalkalım istiyoruz. Bir an önce özgürlük kapısı açılsın istiyorum.

KAYNAK: KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2019, 00:27
YORUM EKLE
YORUMLAR
Azime şiban
Azime şiban - 4 ay Önce

Helal olsun sizlere

Cemile Ünlü
Cemile Ünlü - 4 ay Önce

InşAllah hayirlisi olur beklemekten sıkıldık źaten seçim vaadinde söylenen sözdü egerki verilen sözler tutuolmazsa kimse akp iktidarda kalmasını istemeyecektir açık ve net