MİT belgelerinde Gün Sazak'ın Şehit Edilmesi Olayı

MHP’nin Genel Başkan vekili ve eski Gümrük ve Tekel Bakanı, Şehit Gün Sazak'ın şehadetinin 37. yıl dönümünde Sazak'ı hatırlamak ve hatırlatmak üzere, MİT belgelerinde Gün Sazak'ın Şehit Edilmesi Olayını bir kez daha hatırlatalım.

Güncel 28.05.2017, 01:00 28.05.2017, 11:51
MİT belgelerinde Gün Sazak'ın Şehit Edilmesi Olayı

MHP’nin Genel Başkan vekili ve eski Gümrük ve Tekel Bakanı, büyük devlet adamı Gün Sazak’ın, şehit edilişinin 37. yıl dönümü.

Gümrük ve Tekel Bakanı Gün Sazak, Türk Milletinin, Türk devletinin ve Türk milliyetçiliğinin yüz akı, örnek ve abide bir devlet adamıdır. Her zaman milletin menfaatlerini savunan bu hususta hiç bir taviz vermeyen Gün Sazak, ahlaklı ve cesur bir bakandı.

MİT belgelerinde Gün Sazak cinayetini apaçık ortaya koyuyor.

Milli İstihbarat Teşkilatı, (MİT) 12 Eylül davasını gören mahkemeye 3 sayfalık bir not gönderdi. Bu notta, 27 Mayıs 1980’de Gün Sazak’ın nasıl öldürüldüğü en ayrıntılı bir şekilde anlatıldı.

MİT'İN CEVABI:


12 Eylül davasını gören Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nin, Gün Sazak’ın 27 Mayıs 1980’de öldürülmesine ilişkin yazısına MİT cevap verdi. 

MİT’in bilgi notunda, Gün Sazak’ın öldürülmesiyle ilgili olarak yakalananların ifadelerinin tetkiki neticesi, Gün Sazak'ın öldürülmesini Dev-Sol Ankara Sorumlusu Mehmet Edip Eranıl gündeme getirdi. Dev-Sol lideri Dursun Karataş’a iletildiği bildirilerek şunlar kaydedildi.

CENGİZ GÜL TARAFINDAN YAPILDIĞI TESPİT EDİLMİŞ

”Karataş’ın 25 Ekim 1980’de ’Öneriyi uygun bulduğu ve detaylı istihbarat yapılması talimatı verdiği’ hususlarının öğrenildiği, eylemden üç ay sonra ilk olarak Zafer Özcan isimli örgüt mensubunun yakalandığı, anılanın ifadeleri neticesinde eyleme iştirak eden Dev-Sol Ankara kadrolarının ileri gelenlerinden Levent Babacan’ın da yakalandığı, ifadelerinde bu eylem ile ilgili istihbaratın Dev-Sol’un Ankara yapılanmasından Cengiz Gül tarafından yapıldığı (tespit edilmiştir.)”

Bilgi notunda, eylemden bir gün önce Eranıl, Gül ve ‘Sarı Levent’ lakaplı Levent Babacan’ın Çankaya Çay Bahçesi’nde bir araya geldikleri ve eyleme Babacan’ın da katılmasının teklif edildiği aktarılarak, Gül ile çocukluk arkadaşı olan Babacan’ın teklifi kabul ettiği belirtildi.

GÜN SAZAK'I ÖLDÜRMEK İÇİN EVİNİN ETRAFINDA PUSU KURMUŞLAR

Babacan’ın ifadesine göre, 27 Mayıs 1980’de saat 19.00 sularında, Gül, Babacan, Eranıl ve Özcan’ın, Gün Sazak’ın ikameti çevresinde beklemeye başladıkları, Sazak’ın 01.00 sularında Mercedes marka aracından inince Gül tarafından vurularak öldürüldüğü, olay yerinden önce yaya, bilahare taksilerle kaçtıkları anlatılan notta, şöyle denildi:

İTİRAFLARLA HER ŞEY AÇIĞA ÇIKIYOR

”Eylemde Gül’ün kullandığı silahın ve Babacan’da bulunan silahın Dev-Sol mensubu Cem Öz’e iletildiği, eylemin Dev-Sol tarafından üstlenildiği bilgisinin basın organlarını telefonla arayan Z. Özcan tarafından bildirildiği, eylemden üç gün sonra Gül ve Özcan’ın otobüsle İzmit’e gittikleri, Gül’ün sorunsuzca İstanbul’a gittiği bilgisini Eranıl’a bildirmek için Özcan’ın Ankara’ya döndüğü, Babacan’ın ise eylemden 15 gün sonra Eranıl ile temasa geçmek için 12 Eylül öncesi CHP milletvekili Ahmet Altun’un kardeşi Cemal Kemal Altun ile irtibata geçtiği, ilk olarak Eranıl’ın yardımcısı Hacı Eliaçık ile telefonda görüştüğü, anılan kanalıyla Eranıl ile bir araya geldikleri, bu görüşmenin ardından Babacan ve Öz’ün İstanbul’a geçtikleri, İstanbul’da Gül ve Özcan ile görüştükleri, 12 Eylül ihtilalinden sonra Gün Sazak cinayeti nedeniyle aranılan Eranıl, Eliaçık, Gül ve Altun’un illegal yollardan yurt dışına kaçtıkları hususları tespit edilmiştir. Söz konusu şahıslar hakkında devam eden istihbari çalışmalar kapsamında Eranıl’ın 2008 itibarıyla Almanya Duisburg’da ikamet ettiği ve ’Ay Cafe’ isimli işyerini işlettiği, bildirilerek, Eranıl’ın Türkiye’den kaçınca Alman ve Fransa istihbarat servisleriyle bilgi paylaşımında bulunulduğu ifade edildi.

Cemal Kemal Altun’un eski Başbakan Nihat Erim’in öldürülmesi dolayısıyla Mart 1983’te Almanya’da yakalandığı, iade işleminin gündeme geldiği, siyasi iltica talebinin reddedildiği, Batı Berlin’de güvenlik güçlerinin sorgusundayken pencereden atlayarak intihar ettiği aktarılan notta, Gül’ün de ilk olarak Yunanistan’a, bilahare Frankfurt’a kaçtığı, bu hususta Alman servisine bilgi verildiği anlatıldı.

GÜN SAZAK KİMDİR? (DAHA GENİŞ BİLGİ İÇİN)


1932’de Eskişahir’e bağlı Sazak köyünde doğdu. İlk ve orta tahsilini Eskişehir’de yaptı. Amerika’da tahsilinden sonra yurda döndü. Gün Sazak, politikaya atılarak, MHP Genel Başkan Yardımcısı oldu.  Süleyman Demirel tarafından 21 Temmuz 1977’de kurulan AP-MSP-MHP koalisyonundan oluşan 2. Milliyetçi Cephe Hükümeti’nde Meclis dışından Gümrük ve Tekel Bakanı görevi aldı. 

27 Mayıs 1980 tarihinde eşi ile gittiği bir ziyaretten dönüp arabadan eşyalarını indirirken yasa dışı Devrimci Sol militanları tarafından çapraz ateşe alınarak öldürüldü. Öldüğü tarihte MHP Genelbaşkan yardımcısı olan Sazak, Eskişehir’in Sazak köyünde toprağa verildi. 

Merhum Gün Sazak'a Allah'tan rahmet diliyoruz.

Yorumlar (0)