Öğretmenlik Meslek Kanununun Çıkarılması İçin İmza Kampanyası

Bilindiği gibi 23 Ekim 2018 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen 2023 Eğitim Vizyonu Tanıtım Toplantısı'nda Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun çıkarılacağı bilgisi verilmişti.

Güncel 12.11.2020, 09:21
Öğretmenlik Meslek Kanununun Çıkarılması İçin İmza Kampanyası

2023 Eğitim Vizyonu Tanıtım Toplantısı'nda Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun çıkarılacağı bilgisi verilmişti. Ancak o tarihten bugüne kadar geçen iki yıllık sürede yasal düzenlemenin hayata geçirilmesi için bir adım atılmadğını dile getiren Türk Eğitim Sen tarafından yazılı basın açıklaması yapılarak imza kampanyası başlatılacağı belirtildi.

Türk Eğitim Sen tarafından yapılan yazılı basın açıklaması şöyle:

Bilindiği gibi 23 Ekim 2018 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen 2023 Eğitim Vizyonu Tanıtım Toplantısı'nda Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun çıkarılacağı bilgisi verilmişti. Ancak o tarihten bugüne kadar geçen iki yıllık sürede yasal düzenlemenin hayata geçirilmesi için bir adım atılmadı. Türk Eğitim-Sen olarak, 657 sayılı DMK’dan kaynaklanan kazanılmış haklarımızı geriye götürmeyecek, öğretmenlik mesleğinin saygınlığını artıracak ve statümüzü sağlam bir zemine kavuşturacak bir meslek kanununu yıllardır talep ediyoruz.
Bunun, hem öğretmenlik mesleğinin hem de eğitimimizin geleceği açısından büyük öneme sahip olduğuna inanıyoruz. Verilen sözlerin üzerinden iki yıl geçmiş olmasına rağmen hala TBMM nezdinde bir girişimde bulunulmamış olması kabul edilemez.

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde kamuoyuna ilan edilen 2023 Eğitim Vizyon Belgesi’ndeki en önemli taahhütlerden bir tanesi olan Öğretmenlik Meslek Kanunu bir an önce TBMM gündemine getirilmelidir. Bu süreçte, başta sendikalar olmak üzere tüm paydaşların ve çalışanların kanaatleri dikkate alınmalıdır. Bu amaçla Türk Eğitim-Sen olarak, yasal düzenlemenin bir an önce hayata geçirilmesi için 12-26 Kasım tarihleri arasında imza kampanyası başlatıyoruz. Bütün meslektaşlarımızı, Türk Eğitim-Sen'in düzenlediği imza kampanyasına destek vermeye davet ediyoruz.

TÜRK EĞİTİM-SEN; “KORONAVİRÜSÜN EĞİTİME ETKİLERİ”KONULU ANKETİN ÇARPICI SONUÇLARINI AÇIKLIYOR. BASIN TOPLANTIMIZDA ÖĞRENCİLER DE YÜZ YÜZE VE UZAKTAN EĞİTİMİ DEĞERLENDİRECEK.

Yüz yüze eğitime başlanmasının ardından okullarda neler yaşanıyor?

Yüz yüze eğitime katılım oranı nedir?

Karantinaya alınan sınıfların oranı hangi düzeyde?

Yüz yüze eğitimde öğretmenlerin karşılaştığı en önemli sorunlar neler?

Uzaktan eğitim sürecinde öğretmenler, öğrenciler ve aile boyutunda yaşanan sorunlar neler?

Öğretmenler uzaktan eğitime uyum sağladı mı? Uzaktan eğitimden mesleki doyum alıyorlar mı?

Uzaktan eğitim süreçlerinin olası etkileri neler?

İşte tüm bu soruların yanıtı ve daha fazlası alanında uzman akademisyenlerimizin hazırladığı anket çalışmasında yakın plana alınıyor. Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan’ın sonuçlarını açıklayacağı “Salgın Sürecinde Eğitim Sisteminde Karşılaşılan Sorunlar ve Beklentiler” konulu anket çalışmasını içeren raporumuz önümüzdeki eğitim sürecine projeksiyon tutacak.

Basın toplantımızda yüz yüze eğitim alan 5. ve 9. Sınıf öğrencilerimiz ve velileri de hazır bulunacak.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

YER: Türkiye Kamu-Sen Genel Merkezi /Erzurum Mahallesi Talatpaşa Bulvarı No: 160 1. Kat Cebeci/ANKARA

TARİH: 13 Kasım 2020 Cuma

SAAT: 11:00

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)