Türkiye'den ABD'yi sert uyarı!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye’nin kuzey doğusunda kurulması planlanan güvenli bölgeyle ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, ''Bir oyalama sürecine kesinlikle müsaade etmeyiz. Çünkü bu bizim için hayati derecede önemli bir güvenlik meselesidir'' dedi.

Güncel 09.08.2019, 20:10
Türkiye'den ABD'yi sert uyarı!

 Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, Terörün her türlüsü ile mucadele ettiklerini belirterek, "Terörle mücadelede ikiyüzlülüğü ve çifte standartları görüyorsunuz. Etrafımıza baktığımız zaman Karabağ Bölgesi, Gürcistan’daki itilaflar, Rusya-Ukrayna gerilimleri, Kırım’ın durumu. Moldova’daki itilaflar var. Bunların hepsinin risk potansiyelleri var. Bunlar bölgedeki gerginliği arttırıyor." dedi.

Münbiç gibi olmayacak buna müsaade etmeyeceğiz.

Arada bir volkanik dağlar gibi püskürme olduğuna Bunların çözümü çok kolay olmadığına dikkat çeken Çavuşoğlu, "Elimizden gelen katkıyı veriyoruz. Güneyimize gittiğiniz zaman sıcak çatışmalar var. Irak’ta şimdi seçimden sonra düzeliyor. En çok destek veren biziz. Suriye’de bir taraftan terörle mücadele, dün de söylediğimiz gibi Amerika’yla oradaki terör koridorunu ortadan kaldırmak, onun yerine barış koridoru ya da güvenli bölge oluşturmak için çalışıyoruz. Ama bu çalışma süreci Münbiç gibi olmayacak buna müsaade etmeyeceğiz. Bir oyalama sürecine kesinlikle müsaade etmeyiz. Çünkü bu bizim için hayati derecede önemlidir. Bir güvenlik meselesidir." dedi.

Sahada ve masada güçlü diplomasi gerekir

Cumhur başkanı Erdoğan'ın talimatları ile gereken adımları atacaklarını söyleyen Çavuşoğlu; Cumhurbaşkanı'nın talimatıyla gerekeni yapacaklarını ya birlikte çalışarak temizleyeceklerini ya da bunu tek başlarına yapacaklarını belirterek, "Tıpkı Afrin’de olduğu gibi tıpkı Fırat Kalkanı’nda olduğu gibi. Tüm bunlar neyi gerektirir? Etrafınızdaki var olan sorunların çözümünü, insiyatif alabilmeyi. Sahada yeri geldiği zaman mücadeleyi yeri geldiği zaman da başka bir stratejiyi gerektirir. Sahada ve masada güçlü diplomasi gerekir. O yüzde bizim için 11. Büyükelçiler Konferansı’nın teması da sahada ve masada güçlü bir diplomasidir. Atık sahada kazandıklarımızı masada kaybetmiyoruz, kaybetmeyeceğiz. Masada kazandıklarımızı da sahada kaybetmek yok. Birbirini destekleyecek'' dedi.

Yorumlar (0)