Ülkü Ocakları Genel Başkanı Ateş'ten üniversiteli gençlere Konferans

Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş, Üniversiteli gençler ile bir araya geldi. “Türk Milliyetçiliğinde Sosyal Sorumluluk Anlayışı” konulu konferansta, Türk milliyetçiliği, başlı başına millî ve insanî bir hareket olduğunu söyledi.

Güncel 21.05.2019, 22:42 22.05.2019, 01:13
Ülkü Ocakları Genel Başkanı Ateş'ten üniversiteli gençlere Konferans

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Sosyal Hizmet Topluluğu tarafından düzenlenen konferansa konuşmacı olarak katılan Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş, “Türk Milliyetçiliğinde Sosyal Sorumluluk Anlayışı” başlıklı konferansta, Türk milliyetçiliği, yalnızca Türk kültürünü değil, İslâm medeniyetini ve bütün insanlığı yüceltme gayesini taşıyan bir fikir hareketi olduğunu söyledi.

Genel Başkan Sinan Ateş, Vakıf kurumunun önemine dikkat çekerek, “Türk-İslam medeniyetinde vakıf müesseseleri çok önemlidir. Bu manada sosyal hayatımızda yardımlaşma ve dayanışmanın gelişmesi açısından oluşturulmuş olan vakıf kurumunun millî hayatımızda mühim bir mevkii vardır. Bugün, vakıf kurumuna benzer düşüncelerin Türklerin İslamiyet’i kabul etmeden önce de var olduğuna dair bulgular ortaya çıkmıştır. Ancak vakıf kültürü İslam dininin ceddimiz tarafından kabul edilmesinin ardından iyice olgunlaşmış, altın çağını yaşamaya başlamıştır.” şeklinde konuştu.

ÜLKÜCÜNÜN HAMURUNDA SOSYAL SORUMLULUK VARDIR

Türk milliyetçiliğinin hamurunda sosyal sorumluluk bulunduğuna dikkat çeken Sinan Ateş, "Eğer bir millet tarihin derinliklerinden, millî kültür hayatının ilk inkişaf hamlelerini çıkarabilirse kaybetmiş olduğu ruhu yeniden kazanabilir. Bu ruhla hem insan yetiştirmek hem buhranları aşmak hem de yeni bir cemiyet tipini yaratmak mümkün olabilir. İşte bu tip ülkücü tiptir ve doğası gereği, ben olmanın yanında, bizdir. Sosyal sorumluluk da, ben ile bizin terkibinden oluştuğuna göre, Ülkücü Türk milliyetçiliğinin hamurunda, sosyal sorumluluk vardır, olmalıdır ve olacaktır.” dedi.

TÜRK MİLLİYETÇİLİĞİ MİLLİ ve İNSANİ BİR HAREKETTİR

Sosyal sorumluluk kavramı ile Türk milliyetçiliği arasındaki ilişkiyi de anlatan Ateş: “Hayatın her alanını kuşatan ve her derde deva olma hedefine sahip olan Türk milliyetçiliği, bu yönüyle başlı başına millî ve insanî bir harekettir. Türk milliyetçiliği, yalnızca Türk kültürünü değil, İslâm medeniyetini ve bütün insanlığı yüceltme gayesini taşıyan bir fikir hareketidir. Onun için insani olan hiçbir şeyin bize yabancı olamayacağını ifade ediyoruz.” şeklinde ifadelerinin ardından 43 milli parkta eş zamanlı olarak temizlik çalışmaları gerçekleştirdiklerini, görme engelliler için Ülkü Ocakları yayınlarını sesli dergi halinde de çıkardıklarını, kadın ve çocuk konusunda yaptıkları çalışmaları anlattı. Çalışmalarına hız kesmeden devam edeceklerini dile getiren Ateş, “Gençlik Koşusu” etkinliğini uluslararası bir etkinliğe dönüştürmek istediklerini ve 52 ilde diktikleri 52 bin fidan sayısını 81 ilde 81 bin fidana çıkaracaklarını belirtti.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)