Ülkü Ne Demek, Ülkücülük Nedir?

20. Yüzyılın çeyreğine damgasını vuran ülkücülük nedir? Ülkücü olmak demek nedir? Ülkücü olmak için ne yapmalı? gibi sorular sosyal medyada yer buluyor. Evet Ülkücülük ne demek?

MHP 28.02.2018, 21:51 05.06.2021, 22:00
Ülkü Ne Demek, Ülkücülük Nedir?

Özellikle sosyal medya platformunda zaman zaman ÜLKÜCÜLÜK NEDİR? veya ÜLKÜCÜLÜK NASIL OLUNUR? diye soruluyor. 1970 lerden bu yana ülkücülüğün Türk dünyasında revaçta olduğu bilinmektedir. Ülkücü, ülkücülük, bozkurt, mhp, turancılık, milliyetçi veya milliyetçilik gibi kelimeler genelde bir ülkücüyü işaret etmek için kullanılmaktadır. Aslında birbirlerine yakın gibi görülen bu kelimelerin her birinin farklı anlamları vardır.

Ülkücülük Nedir?

Ülkücülük ideolojik bir yapı olarak değerlendirilmektedir. Ülkücü ise bu yapının içindeki birey, eleman veya bir unsur olarak bilinmektedir. Ülkücü nesil, Ülkücü Hareket, Ülkücü nefer, Ülkücü şahsiyet gibi ifadelerle de insanların gönlünde yer bulan ülkücülük, vatan, millet, bayrak, tarih, milli kültür- milliyetçilik, turan, bozkurt, gibi kelimelerlede ezdeş hale gelmiştir.

Türkeş'e Göre Ülkücülük

Ülkücülük dilimize batı dillerinden girdi. Ülkücülük, idealistlik kelimesiyle aynı anlamda kullanılmaktadır. Ülkücülerin lideri, ülkücülüğün mucidi Merhum Alparslan Türkeş'e göre ülkücülük, insan kafasının içinde elde edilmesi, varılması en mükemmel, en güzel, kendisini mutlu edecek hedeflerin tasarlanması ve bu hedeflerin gerçekleştirilmesi için arzu gösterilmesi ve çalışılması anlamını taşımaktadır. Türkeş'e göre, İnsanlar arasında idealistler yetişmeseydi insanlık bugün dünyayı aydınlatan birçok gelişmeleri birçok alanda yükselişlerini sağlayamazdı. Her gerçek ve her fikir önce insanların kafasında bir hayal olarak doğmaktadır. Önce İnsanlar hayal ederler. Hayal kurarlar. Daha sonra bu hayalleri kendileri için iyi olan, kendilerinin özledikleri, elde etmekle mutluluk duyacakları birtakım istekleri, birtakım özleyişleri belirtir. İnsanlar hayalleriyle büyük ölçüde insan olmaktadır.

Ülkücülerin Düşünceleri

Her toplumda idealistler olduğu bilinmektedir.Türk milletinin ahlâkta, maneviyatta, insanlık duygularında en yüksek seviyede bulunması, yaşaması ve ilimde, teknikte dünyanın en ileri gitmiş varlığı hâline gelmesi ve ekonomik açıdan kalkınmış, tarımını modern tekniğe göre geliştirmiş ve modern sanayii kurulmuş, refahlı bir toplum hâline gelmesi, ülkünün esaslarındandır. Bunların dışında Türk milleti hiç kimseden merhamet dilenmeyecek bir duruma gelmelidir. Kendi gücüyle ayakta durabilmelidir. Türklerin kölelikten, yabancıların buyruğu altında yaşamaktan kurtulmaları ve Self Determination, yani kendi mukadderatına kendilerinin hâkim olması ve tam bağımsız yaşaması Ülkücülerin düşüncelerinden en önemlilerinden bir tanesidir.

Türk milliyetçiliğini, ülkücülüğünün sınırları içinde başka düşünceler, başka hedefler de vardır. Bu hedefler içinde, Türk milleti hiç kimseden merhamet dilenmeyecek bir duruma gelmesi, kendi gücüyle ayakta duran, kendi gücüyle varlığını koruyabilen ve sözünü dünyanın her yerinde saydırabilen bir varlık hâline gelmesi düşüncesidir. Bunun yanı sıra Türk milletinin haklarını her zaman dünyaya tanıtabilmesi, dünyaya duyurabilmesi düşüncesidir ve bunun yanı sıra bütün Türklerin kölelikten, yabancıların buyruğu altında yaşamaktan kurtulmaları ve Self Determination, yani kendi mukadderatına kendilerinin hâkim olması kutsal prensibine göre, hepsinin bağımsız hâle gelmeleri, bağımsız olmaları Türk ülkücülüğünün bir diğer görüşü, düşüncesidir.

Ülkücülerin düşüncelerinde Bir insan, insan olmak isterse, insanlığa hizmet etmek isterse, evvelâ kendi milletine hizmet etmelidir. Her ülkücü kendi milletini yükseltmeye, kendi milletini mutlu kılmaya çalışmalıdır. Bunu yapan her ülkücünün aynı zamanda insanlığa da hizmet etmiş olacağı düşüncesi her ülkücüde hakim olmuştur.

Ülkücü olmak İçin Ne Yapmalı?

Ülkücülük bir sanat değildir. Ülkücü olmak için çalışılmaz, ülkücü olunur. Ülkücülük bir ruh meselesidir. Hissetmek meselesidir. 1970 yıllarından bu günlere kadar milyonlarca genç ülkü ocaklarından geçmiştir. Bu gün siyaset yapan insanların çoğu ülkü ocaklarından ilk terbiyesini almıştır. Ülkü Ocakları bir okuldur.

En güncel MHP ve ülkücü haberleri BURADAN takip edebilirsiniz

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (14)
gerçek türk 3 yıl önce
Bir Türkü rezil etmek isterseniz Ona ülkücü olmayı tavsiye edin.
ülkücü ruhuna girer girmez o Türk kendini ailesinin çevresinin gözünden düşürecek her halti yapacaktır.
Ülkücünün kaderi bereketsizlik rezillik beceriksizlik...
Ülkücü Asena 6 ay önce
Ülkücü demek namusunu koruyan demek ülkücü demek hayatını vatan uğruna veren demek ülkücü demek FIRAT YILMAZ ÇAKIROĞLU gibi yiğit olmak demek ülkücü demek vatan demek ülkücü demek Millet demek ülkücü demek Bayrak demek
Tabi bilmeyenler uzaktan bakıp vatan benimdir diyenlerdir Ülkücüler Ailesini bir kenara bırakıp vatan için çaba sarfedenlerdir bilmeyenler ise Anca onlara eleştiri yaparlar.
Ulkucu 2 yıl önce
Ters fikri olan varsa onun ben mk
Ülkücü 3 yıl önce
Anca sizin gibi serefsizler yuzunde ulkemiz gerilerde sizin gibi gevurlar yuzunden Allah'ım türkiyemiz icin yararlı olan insanlarımızı korusun
Ülkücü militan 2 yıl önce
Oç sen ve senin gibiler yüzünden ülkemiz bu hale geldi sizin gibi vatan hainleri ülkemizde barındırılmamalı gerekirse asılması sizi şerefsiz kansızlar kendine saygın yoksa vatanına saygı duy
Ülkücü Asena 2 yıl önce
Tek vazgeçmeyeceğim dava, tek vazgeçmeyeceğim sevda...
Ülkü ocaklari temsilcisi 2 yıl önce
Biz ewet ülkücüyuz ama kimse ne vatanima ne bayrağıma ne millettimr ne dinime laf edemez biz bu vatan için canımızı vericek insanlardaniz ama siz gibi itler anca saklanırsiniz bizim dilimizde vatan millet bayrak ama sizin dilinizde ahlaksızlık saçma sapan tavırlar bir daha ülkücü bir reisime kardeşime laf edersen Allah senin ceza ni versin sen vatanını sevmiyorsan. Ya cahilsin ya vatan haini 2sinden biri sen türklüğunu sorgula olurmu ondan sonra o ağzını yika ülkücü reisleri bi daha ağzına alma.
ülkücü ali 1 yıl önce
biz her zaman ulkucuyüz biz ölüme gülerek gideriz onlar tir tir titreyerek bizim arkamızdan göz yaşları dökülür dualar okunur onların arkasından lanet okunur onlarla aramızdaki fark budur aksini idda eden varsa gelsin biz türkiye'den vazgeçmeyiz vatan için can alır can veren bir ülkeyiz
Ulku celik 2 yıl önce
Bu yazı beni anlatiyor
Esmanur 2 yıl önce
Benim babam şimdi büyük ülkücülerden biri bundan 5 6 yıl önce MHP milletvekili yardımcısıdır bende bu ülkücülük nedir diye bir kaç araştırma yaptım ama hala anlayamadım
Kadir Özkan, emekli imam Hatip 1 yıl önce
Bizi yaratan Allah cc neyi nasıl yapacağımızı,hangi inancı,hangi fikri kabul etmemiz gerektiğini en iyi bilendir. Ve bu en iyi bilgiyi kuranı Kerim ile peygamberimiz vasıtası ile bizlere bildirmiştir .
Bütün insanları yaratan Allah cc ,insanlar arasında kimin daha değerli olduğunu yine kitabında bildirmiştir.
İslam dini hiç bir ideoloji ye muhtaç değildir, yoksa bu Allah’ın dininde bir eksiklik var demektir.
Ülkücülük insan ürünü beşeri bir ideoloji dir, islam ile sentez yapılamaz,yoksa o kişi Allaha bu ideoloji ile şirk koşmuş olur.dinimizde ırkçılık kesinlikle yasaklanmıştır.kendi ırkını üstün görmek Allaha iftira olur.”bizi üstün yarattın,diğer insanları eksik ve yanlış,yetersiz yarattın “demiş olur.Allah katında iman etmeyen bir Türk’ten,iman eden bir zinci daha değerlidir.lütfen bu batıl fikirlerden vaz geçelim
Yukarıda ülkücülük tarifinde tatmin edici,doyurucu bir açıklama yok.
Ayet i kerime:”kim islam’dan başka bir din ararsa,asla ondan bu kabul edilmeyecektir “. Dinin bir anlamı kanun,yol demektir
EBEDİEHAYATINIZI ZEHİR ETMEYİN
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın