Ülkücülerin Tarihi Nedir, Ülkücülük Nasıl Doğdu?

Ülkü Ocakları ne zaman kuruldu, Temelleri nasıl atıldı? Türkiye Cumhuriyetinin ilk kurulduğu yıllara dayanan Türkçülük hareketi ve ilerleyen süreçlerde Türk Milliyetçiliği hangi mecralardan geçti?

Güncel 30.01.2022, 23:39 31.01.2022, 11:32
Ülkücülerin Tarihi Nedir, Ülkücülük Nasıl Doğdu?

Türkiye'de Ülkücü Hareketin hangi mecralardan geçtiği, kimlere nasıl mücadele ettiği Ülkü Ocaklarının ne zaman, neden ve hangi gayelerle kurulduğu hep merak konusu olmuştur. Ülkücü hareket, kimine göre faşist bir hareket, kimine göre, islamcı bir hareket kimine göre ise Türkçü ve milliyetçi bir hareket, kimine göre milli bir hareket olarak değerlendirilmiş ve böyle addedilmiştir. Milletimizin ekseriyatına göre ve Ülkücülere göre de Milliyetçi Ülkücü Hareket olarak değerlendirilmiş ve adlandırılmıştır.

Peki Ülkücülük nedir, ülkücülük ne zaman doğmuştur? ülkücülerin  tarihi serüveni ve mecrası nedir? Ülkücülük ve Ülkücüler yakın tarihimizin en çok konularından bir tanesi olarak hep güncel ve gündemde kalmıştır. Ülkücü hareket siyasi bir parti değil bir gençlik hareketi olmuştur. Toplumların geleceğini inşa eden gençliktir. Gençlik, Milli ülküler edinmesi ile toplumun geleceğini garanti altına almaktadır.  Ülkücülerin yetiştiği, her bakımdan geleceğe hazırlandığı yer ise Ülkü Ocakları olmuştur. Defalarca dönem dönem önü kesilmeye çalışılan ülkücülerin çok ağır bedeller ödeyerek her defasında daha da güçlenerek yollarına devam etmesi Türkün ve Milletimizin düşmünlarını her zaman kızdırmış ve her defasında da farklı planlarla ortaya çıkmışlardır. Ancak her ne yaparlarsa yapsınlar hüsrana uğramışlardır.

Ülkü Ocakları nedir, ne zaman kurulmuştur ve hangi mecralardan geçmiştir? Buyurun okuyalım.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)