Yaşar Doğu 30 Ağustos 1955 Günü Jübile Yaptı

Türk Güreşinin Sembol ismi Yaşar Doğu bundan 64 yıl önce jübile yaparak güreşe veda etti.

Güncel 29.08.2021, 18:16
Yaşar Doğu 30 Ağustos 1955 Günü Jübile Yaptı

Yaşar Doğu bundan 64 yıl önce 1955 yılında 30 Ağustos gecesi jübile yaparak profesyonel güreşe veda etti. 

Türk Güreşinin Sembol ismi Yaşar Doğu'yu sevenler, 30 Ağustos 1955 yılında İstanbul Spor ve Sergi Sarayında jübile programı hazırladılar. Bu güreş şölenini izlemek için gelenler salonunun içini dışını tıklım tıklım doldurdu. Yaşar Doğu' jübilesinde güreşmek için önce Hintli bir güreşçi talepetti. Hintli gelemeyeceğini bildirince Yunanistan'dan bir rakip davet edildi. Yunanlı Şampiyon 87 kilodaki Yorgopoulos Avrupa hatta Dünya Şampiyonluğu için aday bir güreşçiydi. Adını çok duyduğu Yaşar'la güreşmek istiyordu. Yaşar Doğu çok sevdiği Ay-Yıldızlı mayosunu son kez giydi. Aynı zamanda bu güreş onun veda güreşi olacakı.

Hayatı boyunca Milli değerlerine önem veren ve bu kunuda hassasiyetini gizlemeyen Yaşar Doğu. Jübile için '30 Ağustos Zafer Bayramı' gecesini bilerek seçer. Yaşar Doğu'nun Jübile gecesinde aralarında Olimpiyat ve Dünya şampiyonları olan arkadaşları ve talebeleri de güreş tutarlar. Bu jübile bir şekilde Şampiyonlar geçidine de döner.

Jübile ile ilgili olarak bir yazı kaleme alan Spor Yazar Doğan Koloğlu, 30.08.1955 tarihli Milliyet gazetesindeki köşesinde şunları yazıyor:

Bir cihan şampiyonu mindere veda ediyor

"Yaşar Doğu bugün kazandığı şereflere layık jübileyle spor hayatını bilfiil kapatmaktadır. Ona bu fikri verenler, onun jübile yapmasını isteyenler güreşçi arkadaşları, seyirci takdirkârlar ve nihayet onun son bir müsabakasını seyretmek isteyen güreş meraklılarıydı. Yaşar Doğu milleti temsil ettiği gibi milletin iradesine de uymasını bildi ve karşımıza sade bir jübileyle bu akşam çıkıyor. Jübilesi yapılan bir güreşçi olmak o şerefi kazanmak muhakkak ki pek nadir insanlara nasip olur. Fakat muhakkak ki bu sırtı yere gelmemiş insanların en tabi hakkıdır."

Yaşar Doğu memleketimizde en çok sevilmiş en çok müspet netice almış bir güreş kahramanımızdır. Her güreşçi için ideal, onun eriştiği muvaffakiyetlere yükselmektir. Yaşarı tekrar minderde görmekten, bir akşamlık bile olsa, büyük haz duyacağız

Güreş federasyonu başkanı hatıralarında şunları söylüyor:

"Müsabık olarak ilk günden beri beraber çalıştık. Askerliğini yaparken küçük Yaşar Türkiye birinciliklerine iştirak etmişti. Celal de güreşe ondan biraz evvel başlamıştı. Antrenör Pellinen, takımı dünya Şampiyonasına hazırlıyordu. Elemanlar arasında Yaşar hem benim hem de antrenörün nazarı dikkatini celbetti. O da ümitlerimizi takviye etti. Müsabık olarak ilk günden beri yüzümüzü güldürdü. Aldığı neticeler gönül ferahlatıcı ve iftihar edici"

Vehbi Emre'nin yüzünde eski hatıraları yaşamaktan mütevellit bir yorgunluk vardı. Sözlerine devamla;

"Bu tarzda bir jübile ilk defa yapılıyor. Artık Yaşar amatör değildir. Biz federasyon olarak kendisine pek nadir şahsiyetlere hediye ettiğimiz bir şilt vereceğiz. Bunlardan bugüne kadar sadece on iki tanesini kullandık. Beynelmilel Federasyon başkanlarına verdiğimiz bu şiltlerden bir tane de Yaşar Doğu'yu hediye edeceğiz. Ayrıca Beden Terbiyesi de bir kupa hediye edecektir" dedi.

Yaşar Doğu'nun jübilesinde güreşecek sporcular Çiçek Palas otelinde toplanmışlardı.

İsmet Atlı telefonla Mersinli Ahmet'le şunları konuşuyor;

Ahmet - yarın (bugün) sabah hareket et, gel.

İsmet - valla çok rahatsızım.

Olur mu Ahmet söz verdik.

Hepimiz yarın gece (bu gece) güreşeceğiz.

Hatırınız için yarın (bugün) sabah tayyaresiyle geliyorum.

Telefon kapanıyor. İsmet Atlı bir tebessümle; 'Bu da bitti' diyor.

Mehmet Yüce, Bekir Büke hepsi de otelin salonundabulnuyor. Güreşçiler memnun ve neşelidir.  Kilo düşmek mecburiyeti yok, grekoromen hiç yok. Tam Yaşar Doğu'nun istediği, "yetiştiğimiz serbest güreşi zevkle tutacağız" diyorlar.

Herkesin kafasında bir sual var.

- 'Sakın güreşler danışıklı olmasın?'

Mehmet Yüce atılıyor:

-Yaşarın jübilesinde şike maç olmaz. Hepsi de kıran kıranadır dedi.

Sıra Yaşar Doğu'ya gelmişti. Üzgündü Koca Yaşar: "Ben peyk memleketlerinden veya Hintli bir güreşçiyle bu akşam kozumu paylaşmak isterdim. Yunanlının telgrafını gazetenizde okudum. Organizatörlerle de konuştum. Bu sabah saat dokuzda İstanbul'da olacakmış. Eğer yerli bir rakiple karşılaşırsam muhakkak ki hiç zevk duymayacağım ' diyordu.

Yaşar daha sonra bu akşam ki müsabakalar hakkında şunları söyledi;

"Bu akşam sporsever seyircileri memnun etmeye çalışacağım. Türk basını bütün hayatım boyunca layık olmadığım şekilde beni taltif etmiştir. Hayatım boyunca yegâne arzum milletime olan borcumu ödeyebilmektir. Bugüne kadar sporda vücudumla çalışıyor fakat artık memleketime fikrimle nafi olacağım. Bu akşam işte benim için bir dönüm noktasıdır. Profesyonel olarak güreş hayatıma devam edebilirim. Ecnebi milli takımları çalıştırmam için teklifler aldım fakat ben kendi milletimin hizmetleriyle meşgul olmak istiyorum'

Yaşar Doğu'nun bu jübilesi onu bir defa daha minderde görmemizi sağlayacak onu son bir defa daha minderde alkışlayacağız.

Yaşar Doğu Yunan rakibi Yorgopoulos'la yaptığı güreş 3 dakika 52 saniye sürer. Karşılaşmanın ikinci dakikasında pes etmesine rağmen güreşi sürdüren Yorgopoulas 3.52 saniyenin sonunda tuşla yenilmekten kurtulamaz.

O gece güreşen güreşçiler şu isimlerden oluşmaktadır:

52 kg. Hasan Gemici - Hüseyin Akbaş

57 kg. Nasuh Akar - Mustafa Dağıstanlı

62 kg. Bayram Şit - Nurettin Zafer

67 kg.Tevfik Yüce - Mehmet Yüce

73 kg. Celal Atik - Kazım Ayvaz

79 kg.Haydar Zafer - Bekir Böke

87 kg.İsmet Atlı - Süleyman Baştimur

Ağır sıklet Yaşar Doğu - Yorgo Poulos

"Beden Terbiyesi Umum Müdürü Faik Binal güreş hayatına veda etmesi dolayısıyla Yaşar Doğu'ya değerli bir şilt takdim etmiştir. Sonra da Yaşar ile Rakibi Yorgo Poulos mindere çıkmışlar selamlamadan sonra maça başlamışlardır. Daha ilk dakikalarda rakibini darmadağın eden Yaşar Doğu 3. dakikanın sonunda rakibini tuşla yenerek galip ilan edilmiştir. Eski gücünden hiçbir şey kaybetmediğini gösteren Yaşar yine eski Yaşar'dı. Ve son karşılaşmasında da rakibini tuşla yenmiş ve böylece son noktayı koymuştur" (Ali Gümüş-Güreş yazarı. A.G.E)

Kaynak: Ahmet Seven: Yaşar Doğu Tüm Yönleriyle Hayatı

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)