Belediye İşçilerinin maaşları arasında ki dengesizlikle ilgili konuşan Hizmet-İş Sendikası Samsun Şube Başkanı Ziya Uzun, Samsun’da belediye çalışanlarının aynı işi yapmasına rağmen, başka bir belediye çalışanının farklı ücret almasının yanlış olduğunu savunarak; "Aynı işi yapan belediye çalışanlarının aynı maaşı alması gerekir" dedi.Samsun İnternet Gazetecileri Platformu üyeleri, Gazeteci Okan Çakır, Gazeteci Ramazan Çağlar, Gazeteci Tolga Birgücü ve Gazeteci Recep Yazgan, Hizmet-İş Sendikası Samsun Şube Başkanı Ziya Uzun’u ziyaret etti.Başkan Ziya Uzun, Samsun’da aralarında 10 km mesafesi bile olmayan iki farklı belediyede, aynı şartlarda çalışan işçilerin maaşlarının farklı olduğunu ifade ederek, gelir eşitsizliğininin düzeltileren adaletin sağlanması gerektiğini ifade etti.Başkan Uzun; “durumu iyi olan belediye çalışanları yüksek ücret öderken, yanı başında ki komşu belediye ekonomik durumu öne sürerek ederek eşit ücretten kaçınmaktadır. Modernleşen dünyada işçiler yanı başında ki komşu belediye haricinde, Edirne’den Kars’a tüm belediyeler ile iletişim halinde olup maaş karşılaştırması yapmaktadır” dedi.
GELİR EŞİTSİZLİĞİ İŞ KAYBINA NEDEN OLUYOR
Daha düşük ücret alan belediyelerde çalışan işçiler motivasyonun düşmesine sebebiyet verdiğini ifade eden Başkan Uzun; “İşçilerin maaşları arasında ki dengesizlik, çalışma veriminin düşmesine neden oluyor. Bu yüzden Anadolu’nun neresinde çalışırsa çalışsın tek tip ücretlendirme yapılmalıdır. Yani eşit ücret. Farklı belediyelerde çalışıp, aynı işi yapan ve farklı ücretlendirme olması, düşük ücret alan işçiye adaletsizlik oluşuyor. Bakanlık nezdinde yapılacak olan sözleşmeler sayesinde bu sorun ortadan kalmış olacaktır. Somut adımlar atılıp soyut sonuçlar almaktan kaçınılıp ivedilikle alt işveren olarak çalışan işçiler daimi kadroya alınmalı ve aynı maddi ve sosyal haklardan yararlanmalı” diye konuştu.Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu zamana kadar olduğu gibi bundan sonra da belediye şirketlerinde çalışanlara kadro verilmesi noktasında önemli bir irade ortaya koyacağına inandıklarını belirten Hizmet-İş Sendikası Samsun Şube Başkanı Ziya Uzun son olarak şunları söyledi:ŞİRKET İŞÇİLERİ KADROYA GEÇİRİLSİN
"Önceki günlerde Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından sözleşmeli memurlara kadro verilmesi, çalışma hayatının bir sorunun daha çözülmesi ve yararlanacaklar açısından önemli ve sevindirici buluyoruz. Ancak yerel yönetimlerin yükünü çeken bulunduğu il ve ilçelerde vatandaşımıza hizmet etmek için, yaz kış demeden, afetlerde, salgınlarda en zor şartlarda sahada çalışan, sayıları 500 bine yaklaşan belediye emekçilerine de bir an önce kadro hakkı verilmesi gerekir. Çalışma hayatı içinde özellikle belediye çalışanların büyük çoğunluğunu oluşturan, yıllarca taşeron olarak çalışan, 2018 yılında belediye şirketlerine geçirilen yüzbinlerce işçinin bugüne kadar çektiği ekonomik ve sosyal sıkıntılarından kurtarılması gerekir. Aynı işyerinde kadrolu işçiler ve memurlarla çalışan ancak hala kamu işçisi görülmeyen uygulamaya son verilerek şirket işçilerinin gerçek kadroya geçirilmesini istiyoruz. Belediye işçileri kamu işçisidir. Ayrımcılık son bulsun, haklarımız verilsin."