Abdullah Dede'den İstikbal Göklerdedir ve Cacabey

Uzaya gönderilecek kişiye Astronot, kozmonot, taykonot dışında Türkçe bir isim aranıyor. MHP lideri Devlet Bahçeli Devlet Cacabey adını önerdi. Peki Cacabey kimdir? Cacabey ne zaman yaşamıştır?

Gündem 10.02.2021, 17:49 10.02.2021, 22:36
Abdullah Dede'den İstikbal Göklerdedir ve Cacabey

'Cacabey' Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Astronot, kozmonot, taykonot dışında Türkçe olarak önerdiği bir isimdir.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün açıkladığı 'Uzay Bilimleri' ile ilgili 2023 hedefleri arasında olan program tüm kamuoyunda merak uyandırırken Kapsamhaber yazarı Abdullah Dede konuyla ilgili bir yazı kaleme aldı.

Abdullah Dede, "Mustafa Kemal Atatürk 'İstikbal Göklerdedir' sözünü, kanat takıp uçmayı veya sadece güçlü sivil ve askeri uçak filosuna sahip olmayı anlatmak için mi kullanılmıştır? Yerli, ibretlik muhalÂfet sayesinde Türkiye’nin hayrına olacak gelişmeler karşısında ırzı kirletilmişçesine zıplayan garabet türü insanlar ülkesi durumuna düşüyoruz." diye yazdı.

Muhalefetin, Millî Uzay Programı’nın açıklanması karşısında oturma bölgelerine yirmilik çivi batmış gibi zıplamaya başladığını yazan dede, "Doğalgaz bulunur kıçına iğne batmış gibi zıplar bunlar. Ordumuz, var oluş amacına uygun olarak vatanımıza kast edenleri tepelemeye gider, “Bizim orada ne işimiz var” diye sorar koro şefleri, yamaklar çarşıda pazarda sizi yürümez ederler. Millî Uzay Programı’nın açıklanması karşısında oturma bölgelerine yirmilik çivi batmış gibi zıplamaya başladılar… Söz gelimi, CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Milli Uzay Programı açıklanınca şu yorumu yapıyor: “Damat gitti, fikirleri hala iktidarda” Yuh!... Uzaya gönderilecek kişiye Astronot, kozmonot, taykonot dışında Türkçe bir isim aranıyor. Sayın Devlet Bahçeli, Cacabey adını öneriyor. Yapmayın Sayın Bahçeli, durup durup ortamı geriyorsunuz. Şimdi meskun muhalÂfet’in ağzına sakızı tıkadınız.

Bu zavallılar Uluğbey’i, Ali Kuşçu’yu, El Fergani’yi uzaylı zanneder, Farabi, Biruni, Cezeri, Nasrettin Tusi, İbni Sina, Takiyüddin, Mirim Çelebi, Salih Zeki… yok hükmündeyken başımıza bir de Cacabey çıkarmayın lütfen. Cacaoğlu Nureddin Cebrail, (1240-1301) “Cacabey” adıyla ün kazanmış, 1301 yılında Rum tekfurları ile savaşırken şehit düşmüş, naaşı Kırşehir’e getirilerek 1272’de yaptırdığı medresenin yanındaki türbeye defnedilmiştir. Döneminde "astronomi yüksekokulu" olarak hizmet veren Cacabey Medresesi, dünyada amacına uygun gözlemevi olarak yapılan ilk eğitim kurumudur." 

Türkçe eğitim yapılan medresede İslam Hukuku, felsefe ve tasavvuf dersleri yanında matematik, fizik, kimya gibi konularda da eğitim veriliyordu.

Kubbesi açık ve altında bir kuyunun bulunduğu Cacabey Medresesi’nde kuyuya yansıyan yıldızlar incelenir, bunlar üzerinde araştırmalar yapılırdı. Bundan anlıyoruz ki bu medresede astronomi (Gökbilim) araştırmaları yapılıyordu.

Abdullah Dede makalesini şöyle devam ettiriyor; "Cacabey adını öneren Devlet Bahçeli’nin ufku ile Faik Öztrak ve benzerlerinin bulunduğu düşük irtifayı nasıl kıyaslayabiliriz, bilemiyorum. Bilinsin ki içinde bulunduğumuz asırda uzayda izi olmayanın dünyada sözü olmaz...  YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLA

                CACABEY KİMDİR?

Selçuklular döneminde Keyhüsrev zamanında Kırşehir emiri Nurettin Cibril Bin Cacabey, 1240 İskilip'de doğmultur. 1301'de Çorum'da vefat etmişti. Cacabey bir Türk devlet adamıdır. Caca Bey, küçük yaşlarında üstün yetenekleri ile devrin önde gelenlerinin dikkatini çekmiştir. Kırşehir'de devrin fakültesi gözüyle bakılan Caca Bey Medresesi'ni yaptırmıştır. Yönetim işlerinde Türkçe konuşan ve yazışmalarında Türkçe kullanan Caca Bey, Caca Bey Medresesi'nde de Türk dilinde eğitim verilmesini sağlamıştır.

Genç yaşında başarısını göstereren Caca Bey, kısa zamanda büyüklerin arasında yer almaya başladı. Mevlana yazdığı bir mektupta, Caca Bey'in yeteneklerine ve başarılarına övgüde bulunmuş ve kendisiyle bir araya geldiği meclislerde de bu konuyu dile getirmiştir. Caca Bey, kendi idaresinde yaşamakta olan Hacı Bektaş Veli ile ilgilenmiş onu himaye etmiştir. Anadolu'da birçok hayır kurumu ve ayrıca cami, zaviye gibi pek çok kamusal yapının da onarımını yaptırmıştır. Caca Bey, 1301 yılında Bizanslılara karşı savaşırken ölmüştür. Cenazesi, Kırşehir'e getirilerek yaptırdığı medresenin yanındaki türbeye defnedilmiştir.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)