Aydın'da 2bin 500 Kişilik Protesto

Aydın'da ‘23 Nisan’da Ulusal Egemenlik ve Milli Anayasa’ adı altında düzenlenen protesto yürüyüşüne yaklaşık 2 bin 500 kişi katıldı.

Gündem 26.04.2013, 00:31 26.04.2013, 13:48
Aydın'da 2bin 500 Kişilik Protesto

 Hükumet aleyhine sloganlar atan grup, Bey Cami önünde basın açıklaması yaptı.

Aydın İli Vatan Cumhuriyet Emek Birlikteliği tarafından düzenlen yürüyüşe Cumhuriyet Halk Partisi, İşçi Partisi, Belediye-İş, Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Aydın İl Temsilciliği, Atatürkçü Düşünce Derneği, Alevi Kültür Dernekleri 4.Bölge Aydın Merkez Şubesi, Cumhuriyet Kadınları Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Milli Merkez Anayasa Forumu Aydın Yürütme Kurulu, Türkiye Gençlik Birliği ve Ziraat Mühendisleri Odası katıldı.

Zafer Meydanı’nda bir araya gelen yaklaşık 2 bin 500 kişilik grup, yoğun güvenlik önlemleri altında ellerinde Türk bayraklarıyla, 

“Ya istiklal ya ölüm tam bağımsız Türkiye”, 

“Ne ABD ve AB tam bağımsız Türkiye”, 

“Kemalist gençlik görev başında”, 

“Mustafa Kemal’in askerleriyiz”, 

“Kahrolsun AKP diktatörlüğü”, 

“Türkiye laiktir laik kalacak” şeklinde slogan atarak Bey Cami önüne kadar yürüdü.

CHP Aydın İl Başkanı Barkan Kalınomuz,
CHP Merkez İlçe Başkanı Barış Altıntaş,
CHP Aydın İl Kadın Kolları Başkanı Saadet Kavasgil,
Aydın Belediye Başkan Vekili Sümran Ünal,
İP Merkez İlçe Başkanı Turgay Öztürk,
Alevi Kültür Derneği Aydın Şube Başkanı Erdal Demir,
ADD Aydın Şube Başkanı Günver Güneş, 
TGB İl Başkanı Onur Altınkaynak,
Aydın Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Mahmut Nedim Barış’ın da. katıldığı yürüyüşte grup adına basın açıklamasını Aydın İli Vatan Cumhuriyet Emek Birlikteliği Dönem Sözcüsü Hüseyin Çetin yaptı.

Türk milletini yok saymak isteyenlere inat Türk milletinin ulusal egemenliğini haykırmak için biraya geldiklerini belirten Çetin, 

“Bizler Atatürk’de birleştik, saraylarınızın önündeki barikatlarınızı yıkı yıka geliyoruz. Abdullah Öcalan’la kol kola girip, İmralı’dan mektuplaşarak, yazdığınız o bölücü, gerici ve emek düşmanı anayasanızı yaptırmayacağız. Aklı başından evvel, akillikleri kendilerinden menkul bizce gafil ama sizce sözde akil adamlarınızla, 8–10 kişilik toplantılarınızla bu milleti kandırabileceğinizi mi sanıyorsunuz? Aklı başında olan tüm insanlar burada. Kubilaylar, Ahmet Taner Kışlalılar, Bahriye Üçoklar, Denizler, Yusuflar, Hüseyinler burada, Silivri’deki, Hasdal’daki yurtseverler, kahramanlar burada, Mustafa Kemaller burada” dedi.

“MİLLET YAZACAK SİZİN DE MÜTALAANIZI”

Akil Adamlar Heyeti’ni de eleştiren Çetin, “Ey sözde akil adamlar, sizler Türkiye’nin her karış toprağından kovulmaya mahkumsunuz. Bunu planlayan ağabeyleriniz 1919’da Vahdettinler’in, Damat Feritler’in emriyle kurulan Heyet-i Nasiha’yı bilmezler mi? Sizler kendiniz çalıp kendiniz oynamaya devam edin. Bu büyük millet yazacak sizin de mütalaanızı” şeklinde konuştu.

Son olarak Çetin, şunları söyledi:
“Örgütlendiğimiz ve örgütlü gücü büyüttüğümüz taktirde, onları fare gibi kaçmaya mahkum bırakabileceğimizi gördük. Birleşenler asla kaybetmezler. Birleşerek yolumuza devam edeceğiz. Ve buradan tüm dünyaya tekrar haykırıyoruz. Bizler tam bağımsız ve gerçekten demokratik Türkiye’yi yeniden kuracağız.”

Yorumlar (0)