Balkan Türkleri; Mübadiller Evladı Fatihandır

Akademisyen Ahmet Uysal’ın Balkan Türkleri ile ilgili ifadelerine dair Samsun Balkan Türkleri Derneği basın açıklaması yaparak tepki gösterdi.

Gündem 21.09.2020, 10:11 21.09.2020, 12:35
Balkan Türkleri; Mübadiller Evladı Fatihandır

Habertürk TV’de 16 Eylül 2020 tarihinde yayınlanan Teke Tek programında sözde akademisyen Ahmet Uysal’ın Balkan Türkleri ile ilgili ifadelerine dair Samsun Balkan Türkleri Derneği basın açıklaması yaparak tepki gösterdi.

Ortadoğu Araştırmaları Merkezi (ORSAM) Başkanı Prof. Dr. Ahmet Uysal’ın katıldığı bir televizyon programında “Balkan göçmenleri Türk değildir, Türkleşmiştir” sözlerine Balkan Göçmenleri çok sert tepki göstererek kınadı.

Ortadoğu’nun çeşitli ülkelerinden gelen mülteciler ile Balkan Türklerinin Anadolu’ya hicretini kıyaslama gafletine düşen Ahmet Uysal'ı Türk milleti adına şiddetle kınadıklarını belirterek,Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü Anadolu’ya armağan eden Balkan Türklüğü ile gurur duyduklarını ilan eden Samsun Balkan Türkleri tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Balkan Türklüğü ile gurur Türklüğü ile gurur duyuyoruz

Evladı Fatihanın kemiklerini sızlatan bu tür açıklamalar kirli membalardan beslenen hastalıklı bir zihniyetin tezahürüdür. Örneklerine daha önce de rastladığımız, Türk milletinin birliğini ve bütünlüğünü hedef alan bu türden beyanların basit özürlerle geçiştirilemeyecek kadar tehlikeli ve ayrıştırıcı olduğunun altını çizerken; bir dil sürçmesi olamayacak kadar da bilinçli söylendiğinin farkında olduğumuzu belirtmek isteriz.

19. yüzyıldan itibaren yaşanan süreçte Balkan topraklarındaki Türk hakimiyetinin mütemadiyen sonlanması ile Anadolu’ya hicret etmiş olan Türkler, 14. asırda Rumeli coğrafyasını Türk-İslam kültürü ile yoğuran Türk fütuhatının muzaffer temsilcileri olan gazilerin, alplerin öz torunlarıdır.

Ortadoğu’nun çeşitli ülkelerinden gelen mülteciler ile Balkan Türklerinin Anadolu’ya hicretini kıyaslama gafletine düşmüş bu şahsı Türk milleti adına şiddetle kınıyor; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü Anadolu’ya armağan eden Balkan Türklüğü ile gurur duyduğumuzu ilan ediyoruz.

Cumhuriyet savcılarını Balkan Türklerine yönelik hakaret içeren açıklamayı incelemeye davet ediyoruz. Bundan sonraki süreçte bu türden söylemlerin hukuki anlamda takipçisi olacağımızın da kamuoyu tarafından bilinmesini istiyoruz.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
15°
açık