Alexa

CHP'nin Siirt adayı çekildi...

CHP Siirt belediye başkan adayı Çakmak, 12 Mart'taki Siirt ziyaretinde PM üyesi Bulut'un BDP'ye oy verme çağrısında bulunduğunu, bu nedenle adaylıktan çekildiğini söyledi.

 CHP'nin Siirt adayı çekildi...
banner327
- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Siirt Belediye Başkan Adayı Abdulvehap Galip Çakmak, adaylıktan çekildi.

Siirt'te bir otelde basın toplantısı düzenleyen Çakmak, 12 Mart'taki Siirt ziyaretinde CHP Parti Meclisi Üyesi Dursun Bulut'un BDP'ye oy verme çağrısında bulunduğunu, bundan dolayı belediye başkan adaylığından çekildiğini söyledi.

"Öncelikle CHP'den bugün itibarıyla çekildiğimi beyan ediyorum. Bunu resmi olarak da ilçe seçim kuruluna bildirmiş bulunmaktayım" diyen Çakmak, Bulut'un Siirt'teki açıklamalarından dolayı rencide olduğunu belirtti.

CHP heyetinin 12 Mart'ta Siirt Öğretmenevi'nde yaptığı toplantıyı anımsatan Çakmak, şöyle konuştu:

"Bundan yaklaşık 10 gün önce ilimizi CHP Genel Başkan Yardımcılarımızla beraber ziyarete gelen CHP PM Üyesi Sayın Dursun Bulut'un yapmış olduğu açıklama, kamuoyunu partimiz ve adaylığım nezdinde olumsuz bir şekilde etkilemiştir. Bu, her şekilde bizi rencide etmiştir. Bir partinin kendi adayına değil de başka bir adaya oy istemesi hiç güzel bir şey değildir. Onun için bugünden itibaren CHP adaylığından çekiliyorum. Bundan sonra bu seçimde Siirt genelinde yarışan bütün arkadaşlarıma, eski yoldaşlarıma başarılar diliyorum."

Gazetecilerin sorusu üzerine başka bir partiye geçme düşüncesinin olmadığını bildiren Çakmak, başka partilerden teklif almadığını kaydetti.

CHP'nin Siirt'te kendi adayını desteklemesi gerektiğini aktaran Çakmak, şunları söyledi:

"Bir ilin bir adayı varsa, tamamıyla partinin kendi adayına destek vermesi lazım. Bugün İstanbul'da tespih dağıtacaksın, Ankara'da bozkurt işareti yapacaksın, İzmir'de Türk bayrağını kaldıracaksın, Siirt'te BDP'ye çalışacaksın. Böyle bir mantık yoktur. Cemaate mi çalışıyorsun, CHP'ye mi çalışıyorsun, MHP'ye mi çalışıyorsun, BDP'ye mi çalışıyorsun? Nereye çalıştığın belli değil. CHP, gerçekten çok büyük bir partidir. Bunu herkes biliyor ama parti yönetimiyle ilgili sıkıntılar var. Bugün Güneydoğu için baktığınız zaman hiçbir proje üretilmemiştir. Tabi bu da bizi üzüyor. CHP sadece İzmir ve kıyı bölgeleriyle ibaret değildir. Bakıyoruz ki Siirt için Güneydoğu için hiçbir şey yok. Başka bir partiye oy verebilmek için kendi adayını, kendi partini, kendi seçmenini eziyorsan, ben bu partide yokum."

''10 gün bekledim, bu süre içerisinde genel merkezin hiçbir tepkisini görmedim. Ben bunu genel merkezime de bildirdim, Sayın Kılıçdaroğlu'na da söyledim ama hiçbir tepki görülmedi'' ifadesini kullanan Çakmak, şunları kaydetti:

''Genel merkez kendi adayına oy isteyemiyorsa ki gelen insanlar genel merkezin en baş adamlarıdır. Eğerki bir PM üyesi bunu genel başkan yardımcılarının yanında söyleyebiliyorsa tamamıyla bunu hazırlanmış bir tezgah gibi düşündüm. Bugün bizim de bir onurumuz var. Onurumla aday oldum ve onurumla istifa ediyorum."
Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2014, 10:43
YORUM EKLE