Engelli ve yaşlılara hizmet kapsamı...

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı İslam, resmi ve özel kurumlarda ücretsiz bakım hizmeti alan muhtaç, engelli ve yaşlılara verilen harçlığın kapsamının genişletildiğini söyledi.

Gündem 27.02.2014, 15:14 27.02.2014, 15:19
Engelli ve yaşlılara  hizmet kapsamı...
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı İslam, resmi ve özel kurumlarda ücretsiz bakım hizmeti alan muhtaç, engelli ve yaşlılara verilen harçlığın kapsamının genişletildiğini söyledi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, resmi ve özel kurumlarda ücretsiz bakım hizmeti alan muhtaç, engelli ve yaşlılara verilen harçlığın kapsamının genişletildiğini belirterek, "Eskiden sadece kendi kurumlarımızda kalan engelli ve yaşlılarımıza harçlık verebiliyorduk ama artık Darülacezede kalanlara ya da Bakanlığımızın desteğini alan bu tür kurumlardaki engelli ve yaşlılara da harçlık desteği verebiliyoruz" dedi. 

İslam, Bakanlık'ta düzenlendiği basın toplantısında, kamuoyunda "torba kanun" olarak bilinen 6518 sayılı "Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" ile ilgili bilgi verdi. 

Resmi Gazete'de 19 Şubat 2014'te yayımlanarak yürürlüğe giren kanun üzerinde uzun zamandır çalışıldığını, sivil toplum kuruluşları ve ilgililerin görüşleri alınarak düzenlemeler yapıldığını kaydeden İslam, kanunda engelli ve yaşlılar, çocuk hizmetleri, sosyal yardımlar, şehit yakınları ve gaziler ile Bakanlığın teşkilat ve görevleri alanlarında yenilikler yer aldığını vurguladı. 

Engelli ve yaşlılar alanında son 10 yılda bir çok çalışma yapıldığını, son yapılan düzenlemelerle tıbbi bakıştan sosyal ve toplumsal temelli bakışa geçildiğini vurgulayan İslam, engellilik alanındaki sosyal yaklaşımın kanun metnine yansıtıldığını ifade etti. Engelliliğe dayalı ayrımcılığa karşı yasal zeminin güçlendirildiğini, erişilebilirlik tanımının düzenlendiğini, erişilebilir alanların netleştirildiğini aktaran İslam, düzenlemeyle ilk kez kanuna "erişilebilirlik" kavramının girdiğini söyledi. 

Hükümet ve bakanlık olarak engellilerin hayata katılımını sağlamaya yönelik çalışmalar yürüttüklerine işaret eden İslam, 2002'de 5 bin 777 olan engelli memur sayısının bugün 32 bine ulaştığını kaydetti. Bu yıl EKPSS'nin ikincisinin yapılacağını anımsatan İslam, kanunla iş ortamındaki engellilik ayrımcılığının yasaklanmasına ciddi bir vurgu yapıldığını belirtti. Korumalı iş yerlerine yönelik teşvikleri anlatan İslam, özel sektöre engelli istihdamı için verilen desteğin artırılacağına dikkati çekti.

İslam, engelli ve engelli yakınlarının tayin ve nakillerini kolaylaştıran düzenlemenin de kanunda yer aldığını kaydederek, "Kendisi, eşi, birinci derecede yakını engelli olan memurlarımız, ailelerindeki engellilerin veya kendilerinin daha rahat şartlarda yaşayabilmeleri için bir ilden başka bir ile nakil talebinde bulunduklarında ilgili kuruluşlar bu talepleri karşılamak durumunda olacaklar" diye konuştu.  

Engelli eğitimiyle ilgili de kolaylıklar getirdiklerini dile getiren İslam, kanunla eğitim ve istihdamda ayrımcılık yasağının güçlendirildiğinin altını çizdi. 

-"Bakım hizmeti almak için sıra bekleyen engelli yok"

Bakan İslam, 2002 yılında 2 bin 647 engellinin bakım hizmeti almak için sıra beklediğini bugün ise sıra bekleyen engelli bulunmadığına vurgu yaparak, düzenlemeyle evde bakım aylıklarında yaşanan sorunların da çözüldüğünü ifade etti. Gelir kriterlerinin hane halkı yaklaşımı çerçevesinde yeniden belirlendiğini aktaran İslam, "Yeni yaptığımız düzenlemeyle, bir hanede birden fazla engelli vatandaşımız varsa birinciden sonraki engelli kardeşimiz gelir kriteri hesaplamasında iki kişi sayılacak. Dolayısıyla hane geliri daha fazla kişiye yayılmış olarak görüleceğinden daha fazla engellinin yardım alması durumu ortaya çıkacak" açıklamasını yaptı.  

Özel bakım hizmetlerini teşvik ettiklerini ve yaygınlaştırdıklarını dile getiren İslam, "Bu kanuni düzenlemeyle engellilere bakım hizmeti vermekte olan fakat Bakanlığımız dışında olan kamu kurum ve kuruluşlarına bu hizmetleri karşılığında ödeme yapabilir hale geliyoruz. Böylece yerel yönetimlerin engellilere yönelik hizmet vermesini kolaylaştırıyoruz, teşvik etmiş oluyoruz" dedi. 

Engellilerin ulaşımla ilgili sorunlarını çözme konusunda bu kanunla ciddi bir adım atıldığını belirten İslam, düzenlemelerin kontrol ve denetiminin Bakanlık uhdesine alındığına vurgu yaptı. Bakan İslam, böylece bu yapıların hem teşvik hem kontrol edileceğini hem de denetimi yapılarak düzenlemelerin çabuk hayata geçmesinin sağlanacağını dile getirdi. 

-Sedye girebilecek büyük araçlar ÖTV istisnası kapsamına girdi

Bakan İslam, engellilerin şehirlerarası toplu taşıma araçlarını kullanmalarına yönelik düzenlemeyle ilgili de şu bilgileri verdi:

"Şehirlerarası toplu taşıma engelliler için erişilebilir hale geliyor. Bunun için bir süre tanımladık, 2018 son uygulama tarihimiz. Bunu yapmamızın sebebi de şu, hemen yarın düzenleyelim desek buna uygun aracımız yok. Taşıma şirketlerine kendilerini adapte edebilmeleri için belli bir süre vermemiz gerekiyor. Çünkü kanunda ilk defa gündeme getirdiğimiz şeyler var. Fakat servis taşımacılığı yapan şirketler için farklı bir uygulama var. Bu şirketlere engelli bir personel ya da öğrenci taşımaları için başvuru olursa onlar hemen o güzergahtaki araçlarını bu koşullara göre düzenlemek zorundalar."

Engelli araçlarının ÖTV istisnası kapsamının da değiştirildiğini aktaran İslam, öngörülen motor silindir hacminin 1600 cc'den 2800 cc'ye çıkarıldığını, böylece sedye ya da tekerlekli sandalyelerin girebileceği daha büyük araçlar alınabileceğini söyledi. 

-Muhtaç yaşlılar için hizmet alımıyla bakım hizmeti verilebilecek

Türkiye'de 2013 yılında 65 ve daha yukarı yaştaki nüfusun toplam nüfusa oranının yüzde 7,6 olduğuna dikkati çeken İslam, nüfus projeksiyonlarında bu rakamın 2023 yılında yüzde 10,2, 2050 yılında yüzde 20,8, 2075 yılında ise yüzde 27,7'ye yükselmesinin öngörüldüğünü hatırlattı. Gelecek süreçler göz önünde bulundurularak, 2075'e hazırlıklı olmak için yaşlılarla ilgili bakım ve destek hizmetlerinde yenilik yaptıklarını belirten İslam, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yaptığımız düzenlemelerden biri şu; muhtaç yaşlılar için hizmet alımıyla bakım hizmeti verilmesini sağlayabileceğiz bundan sonra. İkinci bir düzenlememiz de, resmi ve özel kurumlarda ücretsiz bakım hizmeti alan muhtaç, engelli ve yaşlılara ihtiyaçları için verilen harçlığın kapsamını genişletiyoruz. Eskiden sadece kendi kurumlarımızda kalan engelli ve yaşlılarımıza harçlık verebiliyorduk ama artık Darülacezede kalanlara ya da Bakanlığımızın desteğini alan bu tür kurumlardaki engelli ve yaşlılara da harçlık desteği verebiliyoruz."
Yorumlar (0)