Erdoğan, "Dünyada darbeciler hep yüksek oylarla gelir''

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye’de halkın büyük çoğunluğunun Esed’i sandıkta tekrar seçtiğini söylemesi üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Dünyada darbeciler hep yüksek oylarla gelir.

Gündem 02.12.2014, 00:22 02.12.2014, 00:39
Erdoğan, "Dünyada darbeciler hep yüksek oylarla gelir''
 Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye’de halkın büyük çoğunluğunun Esed’i sandıkta tekrar seçtiğini söylemesi üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Dünyada darbeciler hep yüksek oylarla gelir.

Yüzde 90, yüzde 95. Suriye’de seçimlere kimler katıldı kimler katılamadı. Objektif olarak buralarda seçimler yapılabildi mi? Bunları teraziye çıkardığımız zaman demokratik bir ortamda bu seçimlerin yapılmadığını görürüz.” diye konuştu. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki görüşmelerin sonrasında düzenledikleri basın toplantısında gündeme dair sorulara cevap verdi. Konuk devlet başkanına Güney Akım’ın geleceğinin sorulması üzerine Rusya Devlet Başkanı Putin, AB Komisyonu’nun tutumunun olumsuz olduğunu ve engellediğini kaydederek “Avrupa bu konuyu gerçekleştirmek istemiyorsa demek ki bu proje gerçekleştirilemeyecek. Biz enerji kaynaklarımızı dünyanın farklı bölgelerine yönlendireceğiz. Bu da sıvılaştırılmış gazın da farklı pazarlara ihraç edilmesi sayesinde olacak. Ama Avrupa bu gaza ulaşamayacak. Böyle bir tutumun Avrupa’nın iktisadi çıkarlarına uygun olmadığını düşünüyoruz. Ama bu bizim Avrupalı dostlarımızın seçimidir. Ne yapalım, tüketici onlar ve karar onların.” diye konuştu. 

‘TÜRKİYE İLE DE AYNI İŞBİRLİĞİ SEVİYESİNE ULAŞİLECEĞİZ’


Rusya ile işbirliğinin artması ile birlikte gaz konusunda indirim uygulayacaklarını sözlerini tekrarlayan Putin, "1 Ocak’tan itibaren yüzde 6 oranında daha sonrasında bu rakam artabilir ama bu konu ortaklarımızla ne şekil işbirliği yapacağımıza bağlı. Mesela Almanya’da Gazprom orada dağıtım alanlarına ulaşabildi. Bunun için oradaki gaz fiyatı diğer Avrupa ülkelerine göre daha düşük. Sanırım Türkiye ile de aynı işbirliği seviyesine ulaşabileceğiz." dedi. 

‘SURİYE’DE ÇÖZÜMÜN ‘NASILI’ NOKTASINDA SIKINTILARIMIZ VAR’

Suriye sorunun çözümümde Türkiye ile Rusya arasında derin görüşünün olduğunun hatırlatılması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye ile ilgili dört yıllık bir süreçte çok defa Putin’le görüştüklerini ifade ederek “Sayın Başkanın bu noktada farklı yaklaşımları da var. Ama geneli itibariyle yani Suriye’deki şu halin bir çözüme kavuşturulması noktasında mutabıkız. ‘Nasıl’ı üzerinde sıkıntılarımız var. Nasıl çözüme kavuşturulacak? Bu noktada sıkıntılarımız var.” şeklinde konuştu. Terörle mücadele konusunda Türkiye ile Rusya arasında bir görüş farklılığın bulunmadığını kaydeden Erdoğan, “DAEŞ terör örgütü desteğini nereden alıyor? Bu konuda ortak bir dayanışma vermemiz gerekiyor. Rusya Federasyonu, Türkiye hatta İran’ın üzerinde de önemli görevler var. Bunu zaman zaman aramızda konuştuk.” diyerek olaya mezhebi açıdan bakıldığında çözümün gelmeyeceğini ifade etti. 

ERDOĞAN: ‘ESAD GİDERSE NE OLUR?’ YAKLAŞIMI ÇOK YANLIŞ

‘Esad gidersen ne olur?’ yaklaşımının yanlış olduğunu kaydeden Erdoğan, şuanda yıkılmış, yakılmış bir Suriye’nin Esed rejimi altında gerçekleştiğini anlattı. Suriyeli mülteciler konusunda bedelin Türkiye tarafından ödendiğini ifade eden Erdoğan, “300 bin insanın öldüğü Suriye’yi bu hale Esed getirdi.” derken Putin, “Suriye’de bir kaosa meydan vermemek konusunda mutabıkız.” diye cevap verdi. Putin, Suriye’de sürecin bütün aktörleri ile görüşme halinde olduklarını aktardı. 

PUTİN İLE ERDOĞAN ARASINDA ESED’İN SEÇİM ZAFERİ GERGİNLİĞİ

Rusya Devlet Başkanı Putin, Esed’in iktidarda kalması konusunda iddialı olup olmadığının sorulması üzerine Suriye’de yapılan ve elde Esed’ın elde ettiği sandık başarısına işaret ederek cevap verdi. Putin şu şekilde konuştu: "Esad’ın iktidarda kalması konusunda iddialı mıyız? Ben bu soruyu Suriye halkına yönlendirmek istiyorum. Orada seçimler yapıldı. Bu seçimleri farklı şekilde değerlendirebiliriz ama bu seçimlerin sonucun Esad’ın gayet büyük bir desteğe sahip olduğunu da gördük. Oradaki durumun normal olduğunu düşünmüyoruz."

‘DÜNYADA DARBECİLER HEP YÜKSEK OYLA GELİRLER’

Putin’in Suriye’de seçim başarısından söz etmesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tepkisine neden oldu ve Suriye seçimleri ile ilgili "Değerli dostum burada bir değerlendirme yapacağım Suriye seçimleriyle ilgili. Dünyada darbeciler hep yüksek oylarla gelir . Yüzde 90, yüzde 95. Böyle oylarla gelirler. Biz de geçmişte yapılan darbelerde ardından yapılan seçimlerde şunu gördük; açık oy, gizli tasnifle seçim neticelenir. Ondan sonra istedikleri gibi bir netice açıklanırdı. Bunun Mısır’da da neticesini aynı şekilde gördük. Aynı şekilde Suriye’de seçimlere kimler katıldı kimler katılamadı. Objektif olarak buralarda seçimler yapılabildi mi? Bunları teraziye çıkardığımız zaman demokratik bir ortamda bu seçimlerin yapılmadığını görürüz." diye konuştu. 
Yorumlar (0)
parçalı bulutlu