Hutbede imamın siyaset yapmasına cemaatten tepki

Ankara’daki Hüdaverdi Camii’nde imamın, Cuma hutbesinde siyasi konulara değinerek, ‘İktidarın doğru işler yaptığını, medyaya yapılan baskı ve gözaltıların yerinde bir karar olduğunu’ sözleri üzerine cemaat tepki gösterdi.

Gündem 02.01.2015, 21:57 02.01.2015, 22:07
Hutbede imamın siyaset yapmasına cemaatten tepki
Ankara’daki Hüdaverdi Camii’nde imamın, Cuma hutbesinde siyasi konulara değinerek, ‘İktidarın doğru işler yaptığını, medyaya yapılan baskı ve gözaltıların yerinde bir karar olduğunu’ sözleri üzerine cemaat tepki gösterdi.

Demokratik Gelişim Partisi’nden (DGP), bugün Ankara’daki Hüdaverdi Camii’nde imamın, Cuma hutbesinde siyasi konulara değinerek, ‘İktidarın doğru işler yaptığını, medyaya yapılan baskı ve gözaltıların yerinde bir karar olduğunu’ sözleri üzerine cemaatin tepki gösterdiği açıklaması yapıldı.

Basın açıklamasının asıl amacının Türkiye’nin ne kadar baskıcı bir yönetim şekline dönüştürüldüğünün vatandaşlarca bilinmesini ve bu gidişattan haberdar olmalarını sağlamak olduğu vurgulanan DGP'nin yazılı açıklamasında, Ankara’nın Çankaya İlçesi Kurtuluş semtinde Hüdaverdi Camiinde yaşanan olay şöyle aktarıldı:

“Cami imamı cemaatine Cuma Namazı öncesi dini konular üzerine vaaz verirken, işi vaazdan çıkartıp bugünün iktidarlarına şirin gözükme adına siyasi konulara girerek iktidarın doğru işler yaptığını, medyaya yapılan baskı ve gözaltıların yerinde bir karar olduğunu söylemesi, isim vermeden medya mensuplarının gözaltına alınıp tutuklanmasının yerinde bir karar olduğunu söylemesi ki burada kastedilenler Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Sayın Hidayet Karaca ve Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı ve dizi senaristleri ile yönetmen ve sanatçıların gözaltına alınmasıdır, sosyal medya kullanıcılarının, twitterdan iktidarı eleştiren twittler atmamalarını istemesinden kasıt da gazeteci Sedef Kabaş’ın twitt atması ve gözaltına alınması, basın açıklaması yapan 16 yaşındaki Meram Endüstri Meslek Lisesi 11. sınıf öğrencisi M.E.A.’nın tutuklanması gibi hadiseleri anımsatması üzerine cemaatten haklı olarak itirazlar yükselmesiyle ortalık bir anda karışmıştır. Sağduyulu insanların araya girmesi ile cemaat yatışmış ve Cuma Namazı ikame edilmiştir.”

Açıklamada bu olayın, AK Parti’nin milli ve manevi değerleri siyasete alet etmeyi sözle değil camiye ve caminin imamına yaptırtarak fiil ile de ispat ettiğini ve bu tür olaylar ülkenin değişik yerlerinde daha önce de meydana geldiği hatırlatılarak, “Bu tür olaylarla AKP dini, camiyi ve birtakım imamları kendi siyasi amaçları için araç olarak kullanmaktan çekinmemiştir. Biz Demokratik Gelişim Partisi olarak bu ve bu tür olayları şiddetle kınıyoruz.” denildi.

“ANAYASA MAHKEMESİ ÜYELERİNE BASKI KINANDI”


Ayrıca bugün Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın medyaya yansıyan “AYM üyelerine baskı yapılıyor” açıklamasına da işaret edilerek, şunlar aktarıldı: “Bizim DGP olarak iddia ettiğimiz iktidar tarafından kuvvetler ayrılığının ortadan kaldırıldığının ve iktidarın yargıya, medyaya, devlet kurumlarına ve iş dünyasına yapılan baskının teyit edilmesidir. Yine DGP olarak dinin, caminin, imamın siyasi bir partinin; İktidarın siyasi, propaganda aracı haline getirilmesini ve yargıya, özellikle Sayın Kılıç’ın bahsettiği AYM üyelerine baskıyı kınıyoruz.”
Yorumlar (0)