Kışanak Pakete Tepki Gösterdi...

BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'nın açıkladığı demokratikleşme paketine ilişkin basın açıklaması yaptı.

Gündem 30.09.2013, 15:50 30.09.2013, 15:53
Kışanak Pakete Tepki Gösterdi...

 BDP, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı demokratikleşme paketini değerlendirmek için toplandı.

BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, demokratikleşme paketiyle ilgili açıklama yaptı.

BDP Eşbaşkanı Kışanak, paketin BDP’nin beklentilerini karşılamadığını ifade etti.

Paketi “malumun ilamı” olarak nitelendiren Kışanak, “Demokratikleşme paketinin beklentilerin hiçbirine yanıt vermediğini açıkça belirtiyoruz. Türkiye’nin demokratikleşme ihtiyacına yanıt veren bir paket değildir. Sorun çözen, yurttaşını olduğu gibi kabul eden bir paket değildir” diye konuştu.

Paketin sorunları çözme kapasitesi olmadığını savunan Gültan Kışanak, “Çözüm sürecindeki tıkanıklığa bir çare olmayacaktır” şeklinde konuştu.

Seçim barajıyla ilgili öneri için “vehamet” kelimesini kullanan Kışanak, “Kabul edilmesi mümkün değildir. Darbe yasasına karşıysanız, yüzde 10 barajını kaldırmalısınız” dedi.

BDP Eşbaşkanı Kışanak, özel okullarda farklı dil ve lehçelerde eğitimi öngören düzenlemeyi yeterli bulmadıklarını da ifade etti.

Kışanak, “x, w, q” harflerinin kullanılmasının önünü açan düzenlemeye ilişkin “Alfabede düzenleme yapılması lazım” dedi.

Paketle ilgili eleştirilerde bulunan Gültan Kışanak, ilkokullarda andımızın kaldırılması ve eşbaşkanlık sistemi getirilmesini olumlu bulduklarını da dile getirdi.

Kışanak, “Başbakan Erdoğan’a teşekkür ediyoruz. Hakların mücadeleyle alınacağını bir kez daha görmüş olduk” dedi.
Yorumlar (0)