Alexa

Konya'dan kahreden haber...

Yine F4 düştü, iki pilot şehit oldu. Genelkurmay'dan yapılan açıklamada "112'nci Filoya ait bir adet F-4E 2020 uçağı saat 09.50'de Konya Atış Sahasında henüz bilinmeyen bir nedenle kaza kırıma uğramıştır. Maalesef iki genç kahraman pilotumuz şehit olmuştur" denildi.

Konya'dan kahreden haber...
banner327

 Konya'daki 3'üncü Ana Jet Üssü'ndeki tatbikat bu sabah başladı. Konya- Aksaray karayolunun 22'nci kilometresinde Ortakonak Mevkii'nde bir eğitim uçağının düştüğü ihbarı yapıldı. Bölgeye arama kurtarma ekipleri sevk edildi. Kısa süre sonra acı haber geldi... Merkez Karatay ilçesi Ortakonak Mahallesi yakınlarında  askeri uçak düştü, 2 pilot şehit oldu. Olay yerine ulaşan itfaiye ekipleri  dumanların yükseldiği uçağa müdahale etti. Kaza kırıma uğrayan uçak yine  F4... 

ESKİŞEHİR 1'inci Ana Jet Üssü'nden havalanan F-4E 2020 askeri eğitim uçağı, Konya atış sahası yakında belirlenemeyen nedenle düşmesi sonucu 2 pilot şehit oldu. Pilotlarından birisinin cenazesine ulaşırken diğerinin cenazesi enkaz alanında aranıyor. Türk Hava Kuvvetleri ile Azerbaycan Hava Kuvvetleri'nin 'TURAZ Şahin 2015 Eğitim Tatbikatı' Konya'daki 3'üncü Ana Jet Üs Komutanlığı'nda devam ederken, bugün acı haber geldi. Tatbikata katılmak için saat 08.58 sıralarında Eskişehir 1'inci Ana Jet Üs Komutanlığı'ndan havalanan F-4E 2020 tipi eğitim uçağı Konya'da Ortakonak Mahallesi'nde 3'üncü Ana Jet Üs Komutanlığı'na bağlı atış poligonu yakınında belirlenemeyen nedenle düştü. Uçağın düştü bölge Konya kent merkezine 22 kilometre uzaklıkta ve yerleşim alanına uzak bir noktada bulunuyor. Uçağın düştüğünün ihabarın ardından bölgeye çok sayıda ambulans, itfaiye, polis ve askeri ekip sevk edildi. Düşme sonucu oluşan alevlerle itfaiye ekipleri müdahele etti. Uçaktaki 2 pilot ise şehit düştü. İddiaya göre mühimmatlardan 1'inin patladığı diğerinin de patlamadığı belirtildi. Şehit olan pilotlardan birinin iddiaya göre atlaması sonucu enkaz alanına yaklaşık 100 metre mesafede bulunduğu öğrenildi. Şehit düşen diğer pilotun cenazesinin ise en kaz alanında olduğu ve arama çalışmasının devam ettiği belirtildi. İlk bilgilere göre pilotların ikisininde yüzbaşı olduğu isimlerinin Mustafa öğrenildi.
GENELKURMAY: 2 ŞEHİT
Genelkurmay Başkanlığı düşen uçakla ilgili yaptığı açıklamada: '1'inci Ana Jet Üs Komutanlığı / Eskişehir'den, 05 Mart 2015 günü saat 08.58'de, planlı eğitim uçuşu için kalkış yapan 112'nci Filoya ait bir adet F-4E 2020 uçağı saat 09.50'de Konya Atış Sahasında henüz bilinmeyen bir nedenle kaza kırıma uğramıştır. Maalesef iki genç kahraman pilotumuz şehit olmuştur. Kahraman şehitlerimize Allah'tan rahmet, kederli ailelerine, Silahlı Kuvvetlerimize ve Yüce Türk Milletine baş sağlığı ve sabırlar dileriz. Konu ile ilgili idari ve adli soruşturmaya başlanmıştır.''denildi.

BİR PİLOTUN CENAZESİNE ULAŞILDI
Konya Valisi Muammer Erol da, şehit pilotlardan birinin cenazesine ulaşıldığını belirterek, ''Maalesef 2 şehidimiz var. Türk Silahlı Kuvvetlerimizin başı sağolsun. Mühimmat yüklü mü, değil mi belli değil. Her ihtimal gözönünde bulundurularak çalışmalar yapılıyor. Mümkün olduğu kadar eksiksiz arama kurtarma faaliyetlerimiz sürüyor. Şuan kimlik bilgileri konusunda net bir bilgi yok. Eğitim uçağı. 3'üncü Ana Jet Üssü'ndeki eğitim faaliyetlerinde bulunuyorlardı. Eğitim tatbikatına katılmak için buradaydılar.''dedi.  2 Mart tarihinde başlayan tatbikatın ise 2 Nisan'a kadar devam edeceği öğrenildi.

YANINA YAKLAŞAMADIK
Görgü tanığı Mehmet Can, ''Ben çardaktan dışarı çıktığım sırada uçak aşağı doğru inerken, önünden roket atar gibi iki ateş çıktı. Ondan sonra patlama oldu. İki alev topu indi aşağı sonra patladı. Yanına yaklaşamadık.'' dedi.

MALATYA'DA DA 2 UÇAK DÜŞMÜŞ, 4 PİLOT ŞEHİT OLMUŞTU
Malatya'dan da 24 Şubat günü acı bir haber gelmişti.  7'nci Ana Jet Üssü'nden keşif uçuşu yapmak üzere havalanan 2 RF-4E tipi (Fantom) keşif uçağı Akçadağ ilçesi Ekinciler mevkii'nde düşmüş, 4 pilot şehit olmuştu.

DAHA ÖNCE 12 ŞEHİT VERİLMİŞTİ
4 tipi uçakların bugüne kadar yapmış olduğu kazalarda 14 pilot şehit oldu. 1974 yılından bu yana Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yer alan jetler, Eskişehir’de 113. ve Erhaç’taki 173. Filo’da görev yapıyor. Akdeniz açıklarında Suriye tarafından 22 Haziran 2012 tarihinde düşürülen Yüzbaşı Gökhan Ertan komutasındaki RF-4E keşif jeti de, dünkü kazaya karışan jetler gibi 173. Filo’da görev yapıyordu. 
Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2015, 12:40
YORUM EKLE