PKK Dev Bayrak Astı

PKK Tatvan’daki Yüksek Gerilim Hattı’na tüm ilçeden görülecek büyüklükte PKK bayrağı ve Öcalan posterleri astı. Başına da nöbetçi dikti.

Gündem 06.07.2013, 12:01 06.07.2013, 12:03
PKK Dev Bayrak Astı

 Terör örgütü şimdi de Tatvan’daki Yüksek Gerilim Hattı’na tüm ilçeden görülecek şekilde PKK bayrağı ve Öcalan posteri astı.

Akit’ten Fatih Akkaya’nın haberine göre, BDP PKK’nın çekilme sürecini izlemek amacıyla ortaya koyduğu “İzleme Çadırı’’ faaliyeti kapsamında, 20 Haziran 2013 tarihinde Bitlis’in Tatvan ilçesinde Dalda ve Örenlik köylerinin arasında kalan bölgeye çadır kurdu. BDP’li Tatvan Belediye’sine ait 25 civarında araçla taşınan 150 civarında şahıs anılan çadıra yerleşti.

İŞLEM YAPIL(A)MADI

Çadırlarda kalan partililer, tepenin sırt kısmında bulunan yüksek gerilim hattına da Öcalan’ın posteri ve PKK bayrağı astı. Bununla da yetinilmeyerek, paçavraların başına nöbetçi dikilerek, gövde gösterisi yapıldı. Edinilen bilgilere göre, durum sorumlu Savcıya aktarıldı fakat Savcılık “eylemin yasadışı olduğunu belirtmekle birlikte, PKK bayrağı ve posterin bulundukları yerden indirilmesinin mevcut süreç gereği dengeler göz önünde bulundurularak ilgili idarecilerce verilmesi gereken bir karar” olduğunu belirtip işlem yap(a)madı.

KAYMAKAMLIĞIN TALEBİ REDDEDİLDİ

Savcılığın bu kararı üzerine Tatvan Kaymakamlığı, ilgili güvenlik bürokrasisiyle birlikte BDP’lilerle görüştü. Yapılan eylemin yasadışı olduğu ve bayrağın indirilmesi gerektiğini aktarıldı. Ancak BDP’liler bu eylemin halkın isteğiyle olduğunu söyleyip Kaymakamın talebini reddetti.BAŞINA NÖBETÇİ KOYDULAR

BDP’liler Kaymakamlığın talebini ciddiye almadıkları gibi her gün bir ilçe teşkilatının çadır ve bayrakların bulunduğu yerde nöbet tutmasını sağladı ve her gece 10-15 kişilik gruplar sabaha kadar bölgede nöbet tuttu.

VALİLİK DEVREYE GİRDİ AMA…

Kaymakam da ilgili savcı gibi, güvenlik birimlerini PKK bayrağı ve Öcalan posterinin indirilmesi talimatını ver(e)medi ve durum Bitlis Valisine aktarıldı. Edinilen bilgilere göre, 21 Haziran 2013’te de Valilik toplantı salonunda Bitlis Valisi Veysel Yurdakul, Emniyet, Genelkurmay, MİT ve Jandarma temsilcilerinin katılımıyla genel süreç ve durumun değerlendirilmesi yapıldı. Bu toplantıda da müdahale kararı alınmadı ancak STK’lar aracılığıyla BDP’lilerle görüşülmesi kararlaştırıldı.

 

YİNE SONUÇ ALINAMADI

Ardından Bitlis Vali Yardımcısı Akif Pektaş’ın koordinesinde aynı gün valilik toplantı salonunda mülki amirler, güvenlik temsilcileri, İHD Başkanı, Tatvan’ın BDP’li Belediye Başkanı Abdullah Ok, Kanaat Önderleri Seyyit Maşallah Karatay, Hüsnü Akbay ve Müftü Vekili Zahit Uyan’ın katılımıyla toplantı düzenlendiği öğrenildi. BDP’li belediye başkanı Abdullah Ok’un, bayrakları indirme kararı veremeyeceğini söylediği, bu toplantının da sonuçsuz kaldığı edinilen bilgiler arasında.

VEKİL RİCA ETTİ O DA OLMADI

Bitlis Valisi Veysel Yurdakul, bunun üzerine AK Parti Bitlis Milletvekili Vedat Demiröz’den yardım istedi. Vedat Demiröz de BDP Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu’ndan bayrakların kaldırılması ricasında bulundu. Zenderlioğlu’nun müdahalesinin ardından da BDP’liler poster ve bayrakların bir kısmını indirdi ancak bölgede halen PKK bayrakları bulunuyor.

 

ÇADIRLARDAN SONRA BÖLGEDE 2 MÜHENDİS KAÇIRILDI

Öte yandan, Habervaktim'in edindiği bilgilere göre, BDP’lilerin Tatvan’da çadır kurmasından 1 gün sonra yani 21 Haziran 2013 günü Adabağ Taş Ocağı ve Beton İnşaatı’nda görevli 2 mühendis ve 1 işçi PKK’lılar tarafından kaçırıldı. İnşaatın sahibi Bilal Dağdağan, Bitlis Emniyetini arayarak ihbarda bulundu. Kaçırılan Abdurahman Marangoz isimli işçiyi şoförlüklerini yaptırdıktan sonra serbest bırakan PKK’lılar, Mehmet Erkan İnal ve Abdullah Akdeniz isimli iki mühendisi Tatvan’ın Dalda köyü civarında dağa çıkardı.

“ONLAR BİZİ BULUR”

PKK’lı teröristlerin serbest bıraktıkları işçiye "Patronlarına iki defa haber gönderdik gelmediler, onlar bizi bulur" mesajını iletmesini istediği öğrenildi. Şantiyenin sahibi Bilal Dağdağan Emniyet’e verdiği bilgide, daha önce de PKK’dan buna benzer tehdit ve tekliflerin yapıldığı, ancak örgütün vergi adı altında istediği haracı vermediği için mühendislerinin kaçırıldığını düşündüğünü söyledi.
Yorumlar (0)