Alexa

PYD; 'TÜRKİYE YARDIM TALEP ETTİ'

PYD'nin İngiltere temsilcisi Ahmed Shemo Süleyman Şah Saygı Türbesi'nin taşınma kararı alan Türk hükümetine yardım ettiklerini belirtti.

PYD; 'TÜRKİYE YARDIM TALEP ETTİ'
PYD'nin İngiltere temsilcisi Ahmed Shemo  Süleyman Şah Saygı Türbesi'nin taşınma kararı alan Türk hükümetine yardım ettiklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan operasyonla ilgili bugünkü açıklamasında, "Türkiye bu operasyonu hiç bir örgütle işbirliği içinde veya onların izni ile yapmamıştır. Bizim örgütle işbirliği yapmamıza ihtiyaç yoktur. Bu operasyon başından sonuna kadar Türkiye'nin kendi kararı, kendi kabiliyeti ve imkanları ile yürütülmüştür" dedi.

BBC Türkçe'ye konuşan PYD'nin İngiltere temsilcisi Ahmed Shemo ise, Türkiye hükümetinin resmi kanallar aracılığıyla PYD'ye başvurduğunu, PYD'nin de talepleri YPG'ye ilettiğini söylüyor:

"Türkiye bizden kendilerini korumamızı ve Kobani üzerinden doğrudan Karakozak Köprüsü'ne geçişlerini sağlamamızı istedi. Koridor açıldı."

Shemo bunun yalnızca bir 'iyi niyet göstergesi' olduğunu söylüyor. Türkiye hükümeti ile işbirliği anlamına gelmediğine ve karşılığında kendilerinin Ankara'dan herhangi bir talepleri olmadığına dikkat çekiyor.

"Türkiye iyilik talep etti, biz de bu talebi yerine getirdik. Türkiye ve Türklerle bir sorunumuz yok. Hayır diyebilirdik, başka yerden geçin diyebilirdik. Ama Suriye krizi yeterince karışık, daha karışık hale getirmek istemedik. İyi komşuluk ilişkileri istiyoruz."

Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ise ard arda yaptıkları açıklamalarda Kürt güçlerle ortak hareket edildiği iddialarını reddetti.


Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2015, 23:10
YORUM EKLE

banner325