Rusya Türkiye'yi mi kullandı?

Türk hava sahasını ihlal eden Rus uçağı haklı olarak Türkiye tarafından düşürülmüştü. Rusya kendini vurdurarak S-400 füzelerinin Lazkiye’ye konuşlandırılmasının önünü mü açtı?

Gündem 28.11.2015, 12:45
Rusya Türkiye'yi mi kullandı?
Uluslararası akla hayale gelmeyecek oyunlar oynanıyor. Türkiye tarafından düşürülen Rus uçağıda bu oyunun bir parçası olarak yorumlanabilir. Aslında Rus uçağı Türkiye tarafından düşürülmesi için kurgu oluşturuldu belkide...

Rusya 'hem suçlu hem güçlü' politikasını oynuyor.

Konuyla alakalı AKP'nin geçici hükümetinde Avrupa Birliği Bakanlığı yapan Prof. Beril Dedeoğlu, Putin'in kendi uçağını vurdurduğunu belirtiyor.

"Ruslar, ‘Soralım bu kaza nasıl oldu, neden oldu?’ diye sormadı bile. Krizin çıkması konusunda hazırlıklı oldukları görünüyor. Defalarca uyarıldıkları için Türkiye’yi nasıl tahrik edip uçağımızı vurdururuz diye plan yapmışlar” diyen Dedeoğlu, Rusya'nın amacının NATO’ya "Kendi sınırlarınıza çekilin bu bölgede ben varım” mesajı vermek olduğunu öne sürdü.

Geçen haftaya kadar Bakan olan Dedeoğlu, S-400 füzelerinin Lazkiye’ye konuşlandırılmasının önemli olduğunu söyleyerek, “Rusya, bu füzelerle uçuşa yasak bölgeyi ilan etmiş oldu. Rusya, uçağının sınırı ihlal etmesi halinde Türkiye’nin nasıl bir tepki vereceğini biliyordu. Üstüne kurdukları siyaset buna şaşırmadıklarını ortaya koydu." ifadelerini kullandı.

kapsamhaber

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu