Alexa

Siyaset dünyasının Ağustos ayı gündemi

Ağustos ayında gündemde yer alan siyasi ve toplumsal başlıkları araştırıldı. Yapılan incelemelerde Ağustos ayında medyanın gündemini belirleyen ana başlığın terörle mücadele olduğunu ortaya koyuldu.

Siyaset dünyasının Ağustos ayı gündemi

Medya Takip Merkezi’nin hazırladığı medya raporunda Ağustos ayında medyanın gündemini terörle mücadele başlığı oluşturdu.

Ağustos ayı gündeminde terörle mücadele vardı. Tunceli'de terörle mücadele kapsamında yürütülen operasyonlar kapsamında 31 bölgenin, 1-15 Eylül tarihlerinde "özel güvenlik bölgesi" ilan edildiği bildirildi. Terörle mücadelenin yanı sıra Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) da gündemin önce çıkan bir diğer başlığı oldu. Siyasi ve toplumsa gelişmeler MTM tarafından ay boyunca takip edildi.

Hulusi Akar’ın Genelkurmay Başkanlığı’ndan Milli Savunma Bakanlığı’na atanmasının ardından Türk Silahlı Kuvvetleri’nin üst düzey birliklerinin komuta kademesi de yeniden şekillendi. Kara Kuvvetleri’nde 74, Deniz Kuvvetleri’nde 25 ve Hava Kuvvetleri’nde 22 olmak üzere toplam 121 general ve amiralin atanmalarına ilişkin karar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlandı. Terörle mücadele, Ağustos ayı boyunca medyada 50 bin 44 adet habere yansıdı.

2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yerleştirme sonuçlarına göre, 1 milyon 206 bin 811 aday üniversite tercihi yaptı. Buna göre, tercih yapma hakkı olan 1 milyon 749 bin 144 adaydan 1 milyon 206 bin 811 kişi tercihte bulundu.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), bu yıl ilk kez uygulanan Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın sonuçlarına göre, kontenjanların ve farklı puan türlerinde tercih hakkı kazanan öğrencilerin arttığına dikkat çekti.

YÖK tarafından bu yılın kontenjan tespiti planlamaları doğrultusunda, sanayinin olmadığı kırsal bölgelerde açılan Meslek Yüksekokulu (MYO) programlarında da iyileştirmeler yapıldı.

Ağustos’ta başlayan bedelli askerlik başvurularında son durum açıklandı.

ABD ürünlerine boykot çağrısının yankıları devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'ye karşı ekonomik savaş ilan eden ABD'ye misilleme için boykot çağrısı yaptı.

Erdoğan, ABD ile yaşanan gerilime ilişkin, “Amerika’nın elektronik ürünlerine boykot uygulayacağız. Onların iPhone’u varsa öbür tarafta Samsung var. Kendi ülkemizde Venüs, Vestel var” dedi.

Erdoğan, iş dünyasına da Sen Türk’sün, sen Türk Lirası’yla beraber yoluna yürüyeceksin çağrısında bulundu.

Malazgirt Zaferi'nin 947. yıl dönümü coşkuyla kutlandı

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, törende önemli açıklamalarda da bulundu. Başkan Erdoğan, "Malazgirt'i hatırlamak demek kim olduğumuzu hatırlamak demektir. Maziden atiye uzanan bu büyük mirasa çok iyi sahip çıkın. Selçuklu' ya, Osmanlı' ya sahip çıkın, Evlad-ı Fatihan olan Balkanlar' a sahip çıkın. 15 Temmuz kıyamına sahip çıkın. 15 Temmuz'u asla unutmayın, unutturmayın." açıklamasını yaptı. Medyanın yoğun ilgi gösterdiği kutlama hakkında toplam 13 bin 978 haber yapıldığı belirlendi.

100 günlük eylem planı açıklandı

Hükümetin ‘100 Günlük Eylem Planı’ Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Açıklanan listede gayrimenkul ve inşaat sektörü için de önemli maddeler vardı. Konuyla alakalı medyada 7 bin 41 haber bulunduğu görüldü.

Araştırmalara gören’nda öne çıkan maddeler ise şöyle sıralandı:

 • Kanal İstanbul için taşınmaz devri ve planlama çalışmalarının tamamlanması,
 • 5 millet bahçesinin tamamlanması, 6’sı için temelin atılması ve 22’si için projelendirme çalışması yapılması,
 • Kentsel dönüşüm kapsamında 17 bin konut ve işyerinin yapımı tamamlanması, 16 bini için temeli atılması, 18 bin 750 konut için projelendirme aşamasına geçilmesi,
 • Kamu konutlarının ekonomiye kazandırılması,
 • Şehit aileleri, ihtiyaç sahipleri için 60 milyon lira faizsiz konut kredi desteği sağlanması,
 •  Dar gelirli için 15 bin 523 konutun satışı ve 15 bin 506 konutun ihalesinin tamamlanması,
 • Yapı ruhsatlarında imza sayısının 1’e düşürülmesi,
 • Tapu kadastro yurtdışı teşkilatının kurulması,
 • Taşınmaz Değerleme Sistemi’nin kurulması,
 • Mülkiyet hakkını koruyan, şeffaf bir imar rejiminin altyapının kurulması,
 • Kaynak ve zaman tasarrufu için e-haciz sistemine geçilmesi,
 • Yatırımlar için arsa ihtiyaç analizinin yapılması,
 • Ekonomiye kazandırmak için 13 bin kilometrekarelik tescil harici alanın belirlenmesi.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2018, 12:34
YORUM EKLE