Tunceli Valiliği'nden Açıklama

Tunceli Valiliği, son günlerde artan olaylar nedeniyle 'Özel Güvenlik Bölgesi' kararı aldığını duyurdu. Özel Güvenlik Bölgesi kapsamına alınan bölgelere vatandaşların girişlerinin yasaklandığı açıklandı.

Gündem 02.08.2015, 21:39 02.08.2015, 22:25
Tunceli Valiliği'nden Açıklama

Tunceli Valiliği, son günlerde artan olaylar nedeniyle 'Özel Güvenlik Bölgesi' kararı aldığını duyurdu. Özel Güvenlik Bölgesi kapsamına alınan bölgelere vatandaşların girişlerinin yasaklandığı açıklandı.

Bu kararı alınmasındaki nedenin Tunceli-Erzincan karayolunda araçların yakılması ve konulan bombalı düzenek sebebiyle yolun 3 gündür açılamaması olduğu tahmin ediliyor.

Valilik tarafından yapılan yazılı açıklamada, "4-19 Ağustos 2015 tarihleri arasında 'Özel Güvenlik Bölgesi' ilan edilmiş olup, vatandaşların belirtilen bölgelere girmesi yasaklanmıştır." ifadesi kullanıldı. Tunceli-Erzincan karayolunun 15'inci kilometresinde Uzuntarla mevkiinde PKK’lı grubun 3 aracı ateşe vermesi, akşam saatlerinde aynı yolun 40’ınci kilometresinde bulunan Zağge mevkiinde 5 aracı ateşe vermesi ve yola bombalı tuzak döşemesinin ardından Tunceli-Erzincan karayolu trafiğe kapandı. Ulaşım olmadığı için uzun araç kuyrukları oluştu. Yakılan araçlar yoldan çekilmediği ve bombalı tuzak olduğu için 3 gündür ulaşım sağlanamıyor. Güvenlik güçlerinin üç günden beri müdahale edemediği yolda ulaşımın sağlanması vatandaşların yetkililerden yardım istediği öğrenildi.

VALİLİKTEN ÖZEL GÜVENLİK BÖLGESİ KARARI

Tunceli Valiliği, Tunceli-Erzincan karayolunda yakılan araçlar ve bombalı tuzakla ilgili akşam saatlerinde yazılı bir açıklama yaptı.

Yazılı basın açıklamasıyla, 4-19 Ağustos 2015 tarihleri arasında bazı alanlarda 'Özel Güvenlik Bölgesi' kararı alındığı duyurularak, vatandaşların bu bölgeye girişlerinin yasaklandığı açıklandı. 'Özel Güvenlik Bölgesi' ilan edilmesi kararı ile ilgili şu gerekçeler sıralandı:

"1- Tunceli ili sınırları içinde faaliyet gösteren bölücü terör örgütü ve diğer terör örgütlerinin son zamanlarda yapmış oldukları terör ve yıldırma eylemleri, ilimizin sosyal ve ekonomik gelişmesini de olumsuz etkilemeye başlamıştır. Bu eylemler neticesinde vatandaşlarımız, ekonomik, sosyal faaliyetlerini yürütme ve seyahat etme haklarını kullanmaktan mahrum kalmıştır. Günlük hayatları olumsuz etkilenen vatandaşlarımız büyük mağduriyet yaşamaktadırlar.

2- Tunceli Valiliğimiz, öncelikle vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması, mevcut huzur ve güven ortamının devam ettirilmesi, devletimizin ve milletimizin her türlü terörist tehdidi ve saldırıdan korunması maksadıyla; bölgesinde emniyet ve asayiş temin etmek için ilgili mevzuat çerçevesinde her türlü tedbiri almaktadır.

2565 Sayılı Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Kanunu’nun 32/A maddesi gereğince sınırlanan bölgeler ise şunlar:
İl Merkez sınırlarında bulunan;
(1) Kutu Deresi (Doğuda Karasakal Dağları, güneydoğuda Gökçek Köyü ve Gökçek J.Krk.K.lığı, batıda Karasakal Dağları, Kuzeyde Zordağı ve Karasakal Dağları arasında kalan alan;
(2) Bali Deresi (Batıda Mehmetköy Mahallesi ve Karman Mahallesi, güneyde Kuluk Tepe ve Korgun Mahallesi, doğuda Darıca Mahallesi ve Gem Tepesi Sırtları, Kuzeyinde Karaoğlan Dağı arasında kalan alan;
(3) Hozmerik (Güneydoğuda Gökçek, batıda 2099 Rakımlı Tepe, kuzeyde;
(4) Kurutlu (Güneydoğuda Eski Rubayık Mahallesi ve Atatürk Mahallesi, doğuda Değirik Mahallesi ve Pullusur Mahallesi, kuzeyde Çalkıran Köyü ve Çiçekli Mahallesi arasında kalan alan;
(5) Gözlek-Sepertek (Kuzeyde Ağırbaşak Mahallesi ve Top Tepe, güneyde Avcılar Mahallesi, Taşıtlı Mahallesi, Kırcık Tepe, batıda Çamyan Mahallesi, doğuda Gülbahçe Tepe arasında kalan alan;
(6) Mezarlık Bölgesi (Doğuda İçören Mahallesi, kuzeyde Hopik Yaylası, güneybatıda Meryem Dağı, batıda Zor Dağı, güneyde Yanık Mahallesi arasında kalan alan;
(7) Laç Deresi (Güneyde Çıralı Mahallesi, batıda Peter Mahallesi ve Munzur Çayı, kuzeyde Seydihüseyin Tepe, doğuda Beyazin Tepe arasında kalan alan.

Ovacık ilçesi sınırlarında bulunan;
(1) Karadere (Kuzeyde Burnak, batıda Esen Mahallesi, güneyde Kale Tepe, doğuda Kepir Yaylası arasında kalan alan;
(2) Sal Deresi/Piskik Taşı Tepe (Doğuda Sultanbaba Tepe, Kurun Yaylası, batıda Kavaklık Tepe, güneybatıda Sarımsakbaşı Mağarası arasında kalan alan;
c. Çemişgezek ve Hozat ilçeleri sınırlarında bulunan Aliboğazı (Batıda Balıyurdu Tepe ve Karabaş Tepe, güneyde Bozan, kuzeyde Kozluca, doğuda Yenibaş Mahallesi arasında kalan alan;
ç. Hozat İlçesi sınırlarında bulunan Kinzir Ormanları (Doğuda Karaçavuş Mahallesi, batıda Gürgürbaba Tepe, kuzeyde Bilkan Mahallesi ve Esenler Mahallesi, güneyde Bayram Mahallesi ve Kızılziyaret Tepe arasında kalan alan.

Nazımiye ilçesi sınırlarında bulunan;
(1) Dokuzkayalar (Batıda Ulaşlı Mahallesi, güneyde Daşıdağı Tepe, doğuda Arpaçukuru Mahallesi, kuzeyde Eğribalen Mahallesi, Darboğaz Sırtı arasında kalan alan;
(2) Kayalı Tepe (Doğuda Büyükyurt (Hakis) Köyü ve Acılar Mahallesi, batıda Köklüce Mahallesi ve Taht Mahallesi, kuzeyde İçören Mahallesi, güneyde Tavuklu Mahallesi arasında kalan alan.

Mazgirt ilçesi sınırlarında bulunan Şişik Ormanları (Doğuda Yarış mahallesi, batıda Görüken Tepe, kuzeyde Soltepe ve Sulul Dere, güneyde Ziletur Tepe ve Dallıbel arasında kalan alan) bölgeleri." 
Yorumlar (0)