Alexa

Türkiye'deki Alman Patriot'lar Geri mi Çekiliyor?

Almanya'da Sol Parti'nin ardından Sosyal Demokrat Parti de Türkiye'ye gönderilen Patriot'ların geri çekilmesini ve meclisten yeni yetki alınmasını istedi.

Türkiye'deki Alman Patriot'lar Geri mi Çekiliyor?
 Sol Parti'nin Federal Meclis Grup Başkanı Gregor Gysi, Suriye'den gelebilecek saldırılara karşı savunma için Türkiye'nin NATO'dan talebi üzerine Alman, Hollanda ve ABD Patriot füzeleri Türkiye'de konuşlandırıldığını, Kahramanmaraş'taki Alman Patriot füze sisteminde görevli 300 kadar Alman askerin de Türkiye'ye görev yaptığını hatırlattı. 
Gysi, Türkiye'deki Alman Patriot'larının derhal çekilmesi gerektiğini söyledi. Almanya'dan gönderilen Patriot'larının Türkiye'de Suriye sınırında bulunmaya devam etmesi durumunda, askeri bir çatışma halinde Alman ordusunun çatışmanın içine çekilmiş olacağını ifade eden Gysi, “Bu durumda savaşın tarafı oluruz. Askeri müdahale bir daha kontrol altına alınamayacak bir tırmanışa neden olabilir" dedi. 

DW'nin haberine göre, SPD Meclis Grubu Savunma Politikaları Sözcüsü Rainer Arnold da, Türkiye'nin Suriye'ye yönelik olası askerî operasyona katılması durumunda Alman Patriot ve askerlerinin çekilmesi ya da meclisten yeni bir yetki alınması gerektiğini belirtti. Arnold, bir gazeteye yaptığı açıklamada, şu anda yetkinin Alman ordusu için salt savunma amaçlı bir görev öngördüğünü, Türkiye'nin askeri bir operasyona aktif katılması halinde bu yetkinin temelde geçerliliğini yitireceğini söyledi.

Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, Alman ordusunun Türkiye'deki savunma amaçlı görev yapmayı sürdürdüğünü hatırlatırken, Savunma Bakanı Thomas de Maiziere de, Türkiye'deki Alman Patriot füzelerinin şu an için Suriye krizinde kullanılmasının söz konusu olmadığını kaydetti. Füze sistemlerinin kullanımının salt savunma amaçlı olduğunu ve NATO partneri Türkiye'nin korunmasına yönelik olduğunu belirten De Maiziere, “Suriye'deki durum çok ciddi. Bu nedenle 'şöyle olursa ne olur' gibi spekülasyonlara yer yok" diye konuştu. 

Savunma Bakanlığı Sözcüsü de Türkiye'nin Suriye krizine askerî müdahalesinin Alman ordusu açısından ne tür sonuçlar doğurabileceği yönündeki tartışmaları "hipotez" olarak nitelendirdi.

Askeri üste hareketlilik

Öte yandan, 7 aydır Kahramanmaraş'ta Ahir Dağı eteklerindeki Gazi Kışlasında aktif olarak çalışan patriot hava savunma sistemlerinin bulunduğu alanda da sabahın erken saatlerinden itibaren hareketlilik arttı.

Çoğunluğu Alman olmak üzere Hollanda ve Danimarkalı askerlerin görev yaptığı birlikte askerlerin, bataryaların bulunduğu araçlarda çalışma yaptığı
görüldü.

Radar sisteminin yakınındaki bir bataryada, vinç yardımıyla araçlara askerler tarafından çeşitli malzeme sevkıyatı yapıldığı gözlendi.

Hakim noktalara yerleştirilen radarlar, Suriye hava sahasını kesintisiz 24 saat izliyor. 
Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2013, 15:10
YORUM EKLE

banner325