Ülkü Ocaklarının 'NUTUK' Kitabına 'Yasak' Soruşturması Derinleşiyor

Mersin Çamlıyayla'da Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı’nın Nutuk kitabı dağıtımı engellendi. Çamlıyayla İlçe Milli Eğitim Müdürü yaptığı hadsiz davranışından dolayı görevinden el çektirildi.

Gündem 21.04.2021, 21:22 22.04.2021, 00:22
Ülkü Ocaklarının 'NUTUK' Kitabına 'Yasak' Soruşturması Derinleşiyor

Mersin Çamlıyayla'da Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı’nın Nutuk dağıtımını engellediği iddiasıyla açılan soruşturma kapsamında, İlçe Milli Eğitim Müdürü görevinden alındı. Mersin’in Çamlıyayla ilçesinde Ülkü Ocakları bir proje kapsamında okullarda Mustafa Kemal Atatürk’ün Nutuk eserinin sadeleştirilmiş bir özeti olan “Mustafa Kemal Atatürk Gençler İçin Nutuk” adlı eseri dağıtmak istenmişti. 

Mersin'in Çamlıyayla ilçesinde İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Bakkal'ın, 'Nutuk' eserinin okullarda dağıtılmasına izin vermediği iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında yöneticilik görevinden alındığını duyurdu. Bakanlık, Çamlıyayla İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Bakkal'ın, Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı'nca Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Nutuk' kitabının okullarda dağıtılmasına izin vermediği iddiasıyla ilgili soruşturma başlattı.

Milliyetçi Hareket Partisi Mersin Milletvekili Baki Şimşek'in konuyla ilgili sosyal medyadan şu açıklamada bulundu;

"Değerli Hemşehrilerim Mersin Çamlıyayla ilçe Ülkü Ocaklarımız 07.04.2021 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk "Gençler İçin Nutuk" isimli kitabı okullarda ücretsiz dağıtmak üzere izin talebinde bulunmuştur. Bu talebe ilçe milli eğitim müdürlüğü 19.04.2021 tarihinde olumsuz cevap vermiştir.

Verilen cevapta eğitim müdürü haddini aşarak akıldan izandan yoksun bir açıklama yapmıştır.

Mustafa Kemal ATATÜRK Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ,Türk milletinin vazgeçilmez değeridir. Nutuktan rahatsız olmak demek milli mücadeleden ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan rahatsız olmak demektir.

Bügüne kadar hiçbir hadsizin yaptığı yanına bırakılmamış bunun da yanına bırakılmayacaktır. Konun başından beri takipçisiyiz. Bugün itibarı ile Çamlıyayla ilçe Milli Eğitim Müdürü görevden alınmıştır. Hassasiyetlerinden dolayı İl Milli Eğitim Müdürümüz Adem Koca, Sayın Valimiz Ali İhsan Su ve sayın Bakanımız Ziya Selçuk beyefendiye teşekkür ederim."

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Mersin'de 'Nutuk' dağıtılması konusunda düşüncelerinin sorulması üzerine

şunları söyledi: "Yeni bir şey yaşıyoruz herhalde. Gazi Mustafa Kemal'in Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde okuduğu ve kitap olarak basılan, uzun yıllardır okunan, hala okunan, bundan sonraki kuşakların da okuyup ibret alacağı bir kitabı hangi gerekçeyle yasaklarlar. Bunlar akıllarını yitirdiler herhalde. Öyle anlaşılıyor. Ya bu ülke bağımsızlık mücadelesi verdi. 'Nutuk'ta Samsun'a çıkışla başlıyor zaten bütün bunlar. Olayların bütün ayrıntıları anlatılıyor. Çocuklarımız bağımsızlığının nasıl sağlandığını bilmeyecek de neyi bilecekler? Nutuk'u hangi akılla, hangi mantıkla yasaklarlar? Bildiğim kadarıyla dağıtan Ülkü Ocakları. Her halde bunun hesabını Sayın Bahçeli'nin sorması lazım. O Ülkü Ocakları, Nutuk'u dağıtan Ülkü Ocakları mensubu çocukların gözlerinden öpüyorum. Güzel bir şey yapmışlar, dağıtmaya başlayın, dağıtın ben her türlü desteği size vereceğim ama önce Sayın Bahçeli ne yapacak? Bunu merak ediyorum"

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)