Milli Savunma Bakanı Akar, Önemli Açıklamalarda Bulundu

Terörle mücadelenin başarılı şekilde sürdüğünü belirten Milli Savunma Bakanı Akar, Tek bir taraftan İHA'larla, bir taraftan uçaklarla, topçuyla, komandoyla, özel kuvvetle çok ciddi baskı altındalar.

Güvenlik 26.10.2018, 12:36
Milli Savunma Bakanı Akar, Önemli Açıklamalarda Bulundu

Milli Savunma Bakanı Akar, "Girilemeyen mağara, ulaşılamayan dağ, tepe kalmadı. Her taşın altına bakıldı, bakılmaya devam ediliyor. Bu şekilde mücadelemizi sürdürüp ülkemizi, milletimizi bu terör belasından kurtaracağız." dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, terörle mücadelede girilemeyen mağara, ulaşılamayan dağ, tepe kalmadığını ve her taşın altına bakıldığını belirterek, "24 Temmuz 2015-23 Ekim 2018 tarihlerinde 14 bin 694 terörist etkisiz hale getirildi." dedi.

Terörle mücadelenin başarılı şekilde sürdüğünü, 24 Temmuz 2015'te büyük bir operasyonla başlattıkları mücadelede 24 Temmuz 2015-23 Ekim 2018 tarihlerinde 14 bin 694 terörist etkisiz hale getirildiğini belirten Akar; "Ölürsek şehit, kalırsak gazi" diyerek bu işe başladıklarını söyleyerek, tüm Silahlı Kuvvetler mensuplarının bu anlayışla mücadelesini sürdürdüğünü, yurt içinde ve sınır ötesinde aralıksız mücadelenin devam ettiğini anlattı.

"Terör bitecek"

Yurt içinde terörist odaklara büyük ölçüde gerekli darbeler vurulduğunu ifade eden Milli Savunma Bakanı Akar şunları kaydetti:

"Girilemeyen mağara, ulaşılamayan dağ, tepe kalmadı. Her taşın altına bakıldı, bakılmaya devam ediliyor. Bu şekilde mücadelemizi sürdürüp bunu inşallah tamamlayacağız ve ülkemizi, milletimizi bu terör belasından kurtaracağız. Terör bitecek, terörle mücadele bitecek. Terör bitmeden mücadele bitmeyecek. Bu konuda sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere bütün devlet, bütün Silahlı Kuvvetler kademeleri kararlı. İnşallah bunu sonlandıracağız. Geldiğimiz noktada teröristlerin harekat sahası, manevra mesafesi kısıtlandı. Konuşmaları, görüşmeleri, kış tertiplenmeleri, yemeleri, içmeleri, her bakımdan kısıtlandı. Bunu tepedekiler anladı. Bilgi, istihbarat; hepsini değerlendirdiğimizde tepedekiler işin ne noktaya geldiğinin farkındalar. Dileğimiz bunu alttakilerin de anlayıp bu yoldan vazgeçmeleri noktasına gelmelerini sağlamak."

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yurt içindeki mücadeleyi sürdürürken, sınır ötesindeki mücadelenin de devam ettiğine işaret etti.

Mücadeleyi olabildiğince koordineli bir şekilde yapmaya çalıştıklarını vurgulayan Akar, şöyle devam etti:

"Ülkelerin siyasi ve egemenlik haklarına her türlü saygıyı gösteriyoruz. Fakat terörle mücadeleden geri durmamız mümkün değil. Bizim canımızı acıtıyorlar. Güvenlik güçlerimizi, halkımızı katlediyorlar. Bunlara bizim tedbir almamız gerekiyor. Bu manada Kandil ve Sincar dahil hepsini yakından takip ediyoruz. Gerekli zamanda gerekli tedbirleri aldık, almaya devam edeceğiz. En son terörist etkisiz hale getirilmeden de mücadeleyi bitirmeyeceğiz. Dileğimiz, temennimiz o."

Teröristlerin manevra ve hareket kabiliyetini kaybettiklerini belirten Bakan Akar, şöyle konuştu:

"Teröristlerin bir yerden bir yere intikalleri çok zor oluyor. Silah, yiyecek, ilaç götürmeleri ve personel aktarmaları, bunların hepsi karadan ve havadan Türk Silahlı Kuvvetlerimizin çok ciddi baskısı altında. Bir taraftan İHA'larla, bir taraftan uçaklarla, topçuyla, komandoyla, özel kuvvetle çok ciddi baskı altındalar. Bunu gören tepedekiler de işin ne kadar vahim olduğunun farkındalar. Bunun çığlıkları ve dehşeti var. Bundan dolayı da birtakım münferit ve sansasyonel hareket peşindeler. Buna karşı da güvenlik güçlerimiz; polisiyle, askeriyle, jandarmasıyla, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığının katkılarıyla tedbirlerini aldı, almaya devam ediyor. Çok şükür şu ana kadar da onlara herhangi bir şekilde bir fırsat vermedik. Bundan sonra da umuyorum bu fırsatı vermeyeceğiz."

Kaynak: Anadolu Ajansı
Yorumlar (0)