banner434

banner433

Bugün Üç Aylara Girdik; Üç Aylarda Neler Yapılmalı!

Müslümanlar arasındaki yardımlaşma ve dayanışmanın arttığı üç aylar başladı. Peki, üç aylar nedir, üç ay'ın isimleri nelerdir? 

İnanç 02.02.2022, 00:00 02.02.2022, 00:44
Bugün Üç Aylara Girdik; Üç Aylarda Neler Yapılmalı!

Üç aylar başlladı. Müslümanlar arasındaki yardımlaşma ve dayanışmanın arttığı üç aylar yarından itibaren başlıyor. Peki, üç aylar nedir, üç ay'ın isimleri nelerdir? Diyanet İşleri Başkanlığı Vakit Hesaplama Bölümü'nün vakithesaplama internet adresinde yer alan bilgiye göre, recep ayının ikinci günü olan 3 Şubat Perşembe akşamı Regaip Kandili idrak edilecek.

2022 Dini Günler Takvimi Şöyle:

Üç Aylar, 2 Şubat 2022 Çarşamba günü başlıyor. (Bugün) Regaip Kandili 3 Şubat 2022, Miraç Kandili, 27 Şubat 2022, Berat Kandili: 17 Mart 2022, Ramazan ayı, 2 Nisan 2022, Kadir Gecesi: 27 Nisan 2022, Ramazan Bayramı: 2 - 4 Mayıs 2022, Kurban Bayramı: 9 - 12 Temmuz 2022 , Hicri Yılbaşı: 30 Temmuz 2022, Aşure Günü: 8 Ağustos 2022, Mevlid Kandili: 7 Ekim 2022 başlıyor.

Üç aylar diye bilinen Recep, Şaban ve Ramazan ayları mübarek aylardır. Hz. Peygamber, Recep ayı girdiğinde “Allah’ım! Recep ve Şaban’ı bize mübarek kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır.” diye dua etmiştir. Ramazan ayında oruç tutmak farzdır. Recep ve Şaban aylarında ise; Hz. Peygamberin (s.a.s.) diğer aylara oranla daha fazla nafile oruç tuttuğu, ancak Ramazan’ın dışında hiçbir ayın tamamını oruçlu geçirmediği hadis kaynaklarında yer almaktadır. Recep ve Şaban aylarının aralıksız olarak oruçlu geçirilmesinin dinî bir dayanağı bulunmuyor. Kişi, sağlığı müsait olup güç yetirdiği takdirde bu aylarda dilediği kadar nafile oruç tutabilir.

Üç aylardan ilki olan Recep ayının manevî değerine Kur’an-ı Kerim’de ve Sevgili Peygamberimizin hadis-i şeriflerinde işaret buyurulmuştur. Tevbe Sûresi’nin 36’ncı âyetinde, “Allah’ın gökleri ve yeri yarattığı günkü yazısına göre ayların sayısı onikidir. Bunlardan dördü haram aylarıdır. Bu, dosdoğru bir nizamdır. Öyleyse o aylar içinde kendinize yazık etmeyiniz..” şeklinde buyurulur.

Hz. Peygamber (s.a.s.) üç aylar hakkında şöyle buyurur: “Recep Allah’ın ayı, Şaban benim ayım, Ramazan da ümmetimin ayıdır.”
“Ey Allah’ım! Recep ve Şaban’ı bize mübaret kıl, bizi Ramazan’a kavuştur.” 

Üç Aylarda Oruç

Receb ve Şâban aylarının tamamının oruçlu geçirilerek Ramazan ayı ile birleştirilmesi “üç aylar orucu” olarak adlandırılmaktadır.. Resûl-i Ekrem’in Şâban ayında diğer aylara oranla daha fazla oruç tuttuğu, bazen da tamamını oruçlu geçirdiği nakledilir.

Üç aylarda neler yapılmalıdır?

  • Güzel ahlaka uygun bir hayat sürmek için üç ayları fırsat bilmelidir.
  • Kötü alışkanlıklar terk edilmelidir.
  • Müminler, Hakktan ve hakikatten, iyiden ve güzelden yana yeni bir sayfa açmalıdır. 
  • İmkanlar ölcüsünde oruç tutmalı, gece ibadetlerine ağırlık vermeli ve bol bol Kur'an okuyum anlamı üzerine tefekkür edilmelidir. 
  • Mübarek ayları bir eğitim imkanına çevirip, yeme içmeden uzak durarak oruç tutmalı, yalan, dedikodu, gıybet ve faydasız boş sözlerden uzak durulmalıdır.
Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)