Alexa


Pir Abdal Türbesi Ziyarete Açıldı

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen Pir Abdal Türbesi, Belediye Başkanı Recep Altepe tarafından hizmete alındı.  

İnanç 04.12.2016, 13:35 04.12.2016, 13:44
Pir Abdal Türbesi Ziyarete Açıldı
Yenişehir’in Barcın bölgesinde bulunan Pir Abdal Türbesi de Büyükşehir Belediyesi’nin tarihi ve kültürel miras çalışmaları kapsamında restore edilerek halkın istifadesine sunuldu.

Türbenin açılışı, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepenin katıldığı törenle yapıldı. Törene, Yenişehir Kaymakamı Abdullah Çiftçi ve Yenişehir Belediye Başkanı Süleyman Çelik ile bölge halkı da iştirak etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, tarihini bilmeyen milletlerin geleceğine yön veremeyeceğini belirterek, ​Bu anlayışla Bursa’da bulunan eski eserlerin tamamına yakınını restore ettiklerini ve bu mekanlara ‘tarih bilinci içerisinde’ tekrar işlevsellik kazandırdıklarını ifade etti.

Altepe, Pir Abdal Türbesi’nin de aynı anlayış çerçevesinde yenilendiğini ifade etti. Pir Abdal Dede gibi erenlerin Anadolu halkı üzerinde birleştirici ve toplumsal dayanıklılığı artırıcı özellikte görev yaptığını, sevildiğini ve sayıldığını vurgulayan Başkan Altepe, “Pir Abdal Dede de Osman Gazi dönemi Alperenlerinden Karaca Ahmet’in oğlu olarak biliniyor. Bu toprakları bize miras olarak bırakan ecdada karşı vefa sorumluluğumuz var. Bunun gereklerini yerine getiriyoruz. Nerede ecdada dair bir eser varsa, yeniden işlev vererek ayağa kaldırıyoruz. Bursa’nın bir tarih şehri olduğunu varsayarak, sadece Osmanlı ve Selçuklu eserleriyle yetinmiyoruz. Bizans ve Roma dönemine ait eserleri de yenileyerek, kentimize değer katıyoruz” dedi.

Yenişehir Belediye Başkanı Süleyman Çelik ise, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle ilçe olarak birçok konuda ayrıcalıklara kavuştuklarını ifade etti. İlçedeki alt yapı ve kanalizasyon sorunun büyük oranda giderildiğini, tarım ve hayvancılığın verilen desteklerle hareketlendiğini, mahallelerin isteklerinin bir bir planlara alındığını ve yerine getirildiğini kaydeden Çelik, bunun yanında tarihi eserlere de el atıldığını vurguladı. Pir Abdal Dede’nin türbesinin de bu anlayış çerçevesinde yenilendiğini, yapılan iş nedeniyle büyük mutluluk duyduklarını söyleyen Çelik, Yenişehir’in sorunlarına karşı gösterdiği hassasiyet nedeniyle Başkan Altepe’ye teşekkür etti.


 
Yorumlar (0)
21°
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P