19 Mayıs 1919 , 101. Yılı

M.Halistin Kukul, Türk milleti, Türk gençliği, her an tetikte ve her an uyanık olmak mecbûriyetinde olduğunu belirtti.

Kapsam 16.05.2020, 18:48 16.05.2020, 21:00
19 Mayıs 1919 , 101. Yılı

Milletlerin hayatlarında dönüm noktaları olduğunu belirten Yazar -Şair Halistin Kukul,  "Her millet, hem - eğer varsa- ihtişamlı mâzîleri ve hem de geçirdikleri bâdirelerle, gelecek nesillerine istikamet tâyinine çalışır. Bir taraftan da dünya milletleri arasındaki mücâdelelerini ‘acımasız bir menfaat ihtirasıyla’ sürdürürler." dedi.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma gençlik ve spor bayramı dolayısıyla şimdiden yayınladığı Halistin Kukul'un makalesi şöyle;

Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu, “Hedef Türkiye” adlı ibret verici bilgilerle dolu kitabında şöyle der: “Dünyada gelmiş geçmiş en büyük medeniyeti kuran kimlerdir, biliyor musunuz? Şu an Çin sınırında, fiziken de katliamdan, soykırımdan geçirilmekte olan Uygur Türkleridir. “ 

Prof. Dr. Sinanoğlu devam ediyor: “Rusya’sından tutun da Amerikasına kadar, bütün bunların derdi nedir biliyor musunuz?

Endülüs’ü sildik, bu Türk ve Müslüman lâfını Anadolu’dan söküp atamadık ama, 2000’in sonunda bu işi bitireceğiz. İşte bütün dertleri budur!” (a.,g.,e., sf. 109)

Bunları niçin yazdım? 19 Mayıs 1919 öncesi, Anadolu, değişik devletlerin işgali altındaydı. Payitaht/başşehir  İstanbul da, ne yazık ki İngilizler’in, F(ı)ransızları’nı ve İtalyanlar’ın denetimindeydi.

Aynı kötü şartları, Anadolu’nun diğer şehirleri de yaşamaktaydı. Kaldı ki, meselâ, Karadeniz’de Pontuscu çeteler halkı soyuyor, katliamlar yapıyor, dehşet saçıyordu.

Mustaf Kemal’in, 19 Mayıs 1919’da çıktığı Samsun şehri de farklı değildi. Bu durumu, “Samsun’da On Beş Sene” adlı kitabında, Hasan Umur* şöyle anlatmaktadır:

“Samsun’un Gümrük caddesinde kiraladığım dükkânda ticaret işlerine başladığım zaman, 1334 (1918) yılının sonlarıydı. Millî mücâdele henüz başlamamıştı. İngiliz askerleri Samsun caddelerinde neşeli, neşeli dolaşmakta, halk ise, endişe ve üzüntü içersinde idi.” ((Bknz. Güven Basımevi, İstanbul, 1947, Sf. 5) Hasan Umur şöyle devam ediyor: 

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
banner442