23 Nisan; Dünyada Örneği Olmayan Çok Önemli Bir Millî Gündür

23 Nisan, Millî Hâkimiyet ve Çocuk Bayramı, dünyada örneği olmayan çok önemli bir millî gün olduğunu belirten Abdullah Dede, "Yıllardır 23 Nisan’ı ve bütün millî bayramları sıradanlaştıran/önemsizleştiren bir anlayışla karşı karşıyayız." dedi.

Kapsam 21.04.2019, 14:38
23 Nisan; Dünyada Örneği Olmayan Çok Önemli Bir Millî Gündür

Abdullah Dede; Eğitim programları bir memleketin gelecek on yıllarında görmek istediği insan tipinin çerçevesini çizmeye yönelik ana çerçeve olduğunu ifade ederek, Millî Bayramların millî birliği oluşturacak değerlerin yoğurulduğu çok önemli günler olduğunu belirtti.

Milli Bayramların sıradan bir etkinlik gibi kutlanamayacağını Birlikte, emek vererek ulaşılan başarıların hazzını yattığını yazan Abdullah Dede, "İş bölümü yapmayı, başarmak için emek vermeyi, yurdunun dününde çekilen acıların gelecekte olmaması için gayretli olunması gerektiğini sezer çocuklar ve gençler. Ana-babalar, çocuklarının başarılarıyla kıvanç duyar bayramlarda. Bir şiiri seslendirirken, bir temsildeki rolünü ciddiyetle yerine getirince yarınlara daha umutla bakar ana babalar…" ifadelerini kullandı.

BECERİLER KAZANDIRAN BAYRAM PROGRAMLARI YAPILMIYOR ARTIK

Öğretmenlik marangozluk, demircilik gibi usta çırak ilişkisiyle öğrenildiğini ve nesilden nesile sürüp giderken herkes biraz da ustası, öğretmeni gibi hayata baktığını söyleyerek; "Biz, eğitimci olarak öğretmenlerimizden aldığımız iş ve işlemleri zamana ve teknolojiye uyarlayarak yaptık bütün çalışmalarımızı. Öğrencilerimiz, bizden aldıklarını, kendilerinden kattıklarıyla yansıtır hayata. 23 Nisan, Millî Hâkimiyet ve Çocuk Bayramı, dünyada örneği olmayan çok önemli bir millî gündür. Yıllardır 23 Nisan’ı ve bütün millî bayramları sıradanlaştıran/önemsizleştiren bir anlayışla karşı karşıyayız. Ramazan ayını Hicri takvime göre düzenleyen akıl ki doğrusu odur, Peygamberimizin doğum günlerini 23 Nisan’a denk gelecek şekilde Kutlu Doğum Haftası olarak kutlatırken millî bayramın üstüne örtü yapan akıl, nasıl bir akıldır?... Türkçeyi güzel kullanma, hitabet gücünü geliştirme, topluluk karşısında kendini rahatça ifade etme becerileri kazandıran bayram programları yapılmıyor artık." ifadelerini kullandı.

Kapsamhaber yazarı Abdullah Dede'nin 23 Nisan Bayramına haz kaleme aldığı bu güzel makalenin tamamını BURADAN okuyabilirsiniz.

Yorumlar (0)
banner442