banner434

banner433

3 Mayıs Neden Bayram!

3 Mayıs 1944’te başlayıp üç yıl süren, işkencenin çirkin yüzüyle tanışan vatan evlatlarının Irkçılık- Turancılık Davasında aldıkları beraat kararının gerekçesinde, “Turancılık suç değildir” ve “Bu nümayiş (3 Mayıs 1944) milli bir ideolojinin, milli olmayan bir ideolojiye karşı tepkisinden ibarettir” denilerek, tarihe damga vurulmuştur...

Kapsam 02.05.2020, 21:22
3 Mayıs Neden Bayram!

3 Mayıs, Türk Milliyetçilerinin “Onur Günü” olduğunu belirten Yazar Abdullah Dede, Bu davanın Başkahramanı Hüseyin Nihal Atsız (12 Ocak 1905-11 Aralık 1975).olduğunu söyledi. Peki 3Mayıs Neden Bayram! 3 Mayıs neden bayram olarak kutlanıyor.

Abdullah Dede makalesinde, "Çünkü o gün, Türk’ü sindirip silme gayretine ortam hazırlayanların Türk’ü yönetme anlayışının tabutuna ilk çiviyi çakma günüdür." ifadelerini kullanarak,  "3 Mayıs 1944’te başlayıp üç yıl süren, işkencenin çirkin yüzüyle tanışan vatan evlatlarının Irkçılık- Turancılık Davasında aldıkları beraat kararının gerekçesinde, “Turancılık suç değildir” ve “Bu nümayiş (3 Mayıs 1944) milli bir ideolojinin, milli olmayan bir ideolojiye karşı tepkisinden ibarettir” denilerek, tarihe damga vurulmuştur..." dedi.

Dönemin Başbakanı Şükrü Saraçoğlu, TBMM'de yaptığı bir konuşmada "Ben, Türkçü bir başbakanım... Türkçülük bizim için kültür meselesi olduğu kadar bir kan meselesidir." derken;  "Benim hayatta yegâne fahrim, servetim Türklükten başka bir şey değildir"  ifadelerini kullanan Abdullan Dede, "Bedeni Türk, ruhunun kimliği meçhul, kiralık, rotasız, bedeniyle ruhu çatışan, bulunduğu yerlerden uzaklara merdiven kurmayı amaçlayanlar vardır. Bir kedi yavrusu gibi okşandıkça munisleşen, sahibinin dizinin sıcaklığıyla yaşamaktan başka bir özlemi olmayan sözde yetişkinler yok mudur? Sahibinden çok, komşuların sunduğu kemiğin hakkını verme gayretindeki köpekleri aratmayacak insanlar her devirde var olmuştur. Böylelerine karşı haysiyet mücadelesi yapanların mücadeleleri bir bayrak gibi elden ele devredilerek geleceğin ufuklarına doğru şerefle yürüyüp gider. Asılsızlar hatırlansalar bile acı bir tebessümle anılırlar ancak. Bu davanın Başkahramanı Hüseyin Nihal Atsız (12 Ocak 1905-11 Aralık 1975). dedi. 

Abdullah Dede'nin yazısının tamamı şöyle...

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)