Abdullah Dede, Askıda Ekmek, Askıda İnsanlık!

Kapsamhaber Yazarımız Abdullah Dede, MHP Lideri Bahçeli'nin 'Askıda Ekmek' projesini eleştirenlere inat makalesinde her Müslüman TÜRK'ün yürekten kabullenebileceği bir yazı kaleme aldı.

Kapsam 20.10.2020, 20:45 20.10.2020, 21:58
Abdullah Dede, Askıda Ekmek, Askıda İnsanlık!

"Atalarımızın paylaşımcı ruhunun en anlamlı geleneğidir “askıda ekmek”. Ayrıca Türkçemizde, üzerinde en çok söz edilen nimettir ekmek." ifadelerine yer verdiği yazısında, ekmiğin Türklerde ne kadar önemli olduğunu anlattı.

“askıda ekmek” Atalarımızın paylaşımcı ruhunun en anlamlı geleneği olduğunu belirten Abdullah Dede, "İstemeye utanan, verdiğini incitmekten çekinen güzel ruhlu atalarımızdan günümüze yansıyan bu geleneği canlı tutmak, Türk kültürünün paylaşımcı ruhunu canlı tutmak arzusudur. Günümüzde en fazla israf edilen nimet ekmektir. İhtiyaç fazlası ekmek alıp ertesi öğünde onu çöp hâline getirmek ne kadar insancadır acaba?" ifadelerini kullandı.

"İnsanlık dışı ve düpedüz bencillik duygusuyla yaşayanlar için ekmek girmeyen evleri, ekmek bile bulamayanları, yolda kalmış, yetim kalmış, varlıklı ama eve ekmek almayı unutmuş ihsanlar için can simididir askıda ekmek." olduğunun altını çizen Abdullah Dede, "Kardeşleriyle bile paylaşmayı beceremeyen, bedava dağıtılanları kapma yarışı yapan, parayı (kazandıklarını) candan aziz ve sağlığından önde görüp kimseyle paylaşamayan açgözlülerdir geçmişinden, kültüründen yoksun olanlar.

Osmanlı geleneği olan bu uygulama Anadolu’nun özünü kaybetmemiş yörelerinin birçok fırınında zaten devam etmektedir.

Günlük ihtiyacının bir fazlası ekmek alıp birini fırındaki askıya bırakan gönlü güzel insanlar hep var olmuştur ve bütün arızalı ruhuyla alay eden, düşük kalite bencillere rağmen bu paylaşımcı iyilik hareketi sonsuza kadar gidecektir bu topraklarda.."şeklinde yazdı.

Türkiye Fırıncılar Federasyonu ekmek fiyatlarına yüzde 15 zam yapılacağını açıklayınca MHP lideri Bahçeli zamla ilgili olarak: "Yüzde 15 zam insani ve vicdani değil. Askıda ekmek projesini başlatıyorum" demesi üzerine, bunu emir telakki eden duyarlı insanların, MHP’li belediyelerin sosyal medyada bu projeye destek verdiğini belirten Dede," Hayatında kimseye beş kuruş yardım etmemiş ama her yardım toplama çağırısına tepki gösteren gözü aç, insanlık duygusu açısından himmete muhtaç bazı sosYAL yaratıklar kıyamet kopardı. Bunlar arasında ekmeğini bölüşebilecek yapıdaki epeyce insan siyasi önderinin veya medya maymunlarının kışkırtıcı ağzıyla tepki göstermeye başladı. Hâlâ, MHP’yi hükümet ortağı zanneden YOZLAR 18 yıllık iktidarın kararıymışçasına sarıldılar bu konuya: “Askıda iş, demokrasi, adalet… “dalgası geçmeye başlayıp siyaset yaptıklarını zannediyorlar o güdük akıllarıyla. (...)  Bunlara “askıda insanlık” projesi yapsak, bütün askıları koparıp hepsini çöpe atarlar. Yazının tamamı şöyle

Yorumlar (0)