20.10.2020, 20:31 124

Askıda Ekmek mi İtin Başına Tokmak mı?

Atalarımızın paylaşımcı ruhunun en anlamlı geleneğidir “askıda ekmek”. Ayrıca Türkçemizde, üzerinde en çok söz edilen nimettir ekmek.

Ekmeğini eline almak, eli ekmek tutmak, ekmek sahibi, ekmeğiyle oynamak, ekmek kapısı, ekmek teknesi, ekmeği yenir, ekmeği yenmez, ekmeğiyle oynamak, ekmek sahibi olmak, tuz ekmek hakkı

Ekmeğini taştan çıkaranlar kadar yediği ekmeği tepenler vardır.

Eli ekmek tutmak, has ekmek, kuru ekmek, yavan ekmek, peynir ekmek

Ekmeğin üzerine bir şey konmaz, ekmeği yolda gören bir kenara bırakır, ayak basılacak yere ekmek dökülmez, “ekmeğin üstüne sadece öküz eti konulabilir” sözü sadece bizde vardır.

Birçok yörede yemeğimi yedim demez de insan, ekmeğimi yedim der.

Ekmek elden su gölden, ekmeğe (çalıştığı yere, işe) hor bakılmaz.

“Ekmek çarpsın, ekmeğe el basarım ki…” ne büyük yemindir. Ekmek aslanın ağzındadır bilene. Ekmek gibi aziz olan değerler vardır.

Birinin ekmeğine göz dikenler veya ekmeğine göz dikilenler, ekmeğine mani olunanlar vardır. Ayrıca yağlı ekmek bulan, ekmeğine yağ sürülenler bile vardır.

Atalarımızın paylaşımcı ruhunun en anlamlı geleneğidir “askıda ekmek”.

İstemeye utanan, verdiğini incitmekten çekinen güzel ruhlu atalarımızdan günümüze yansıyan bu geleneği canlı tutmak, Türk kültürünün paylaşımcı ruhunu canlı tutmak arzusudur.

Günümüzde en fazla israf edilen nimet ekmektir. İhtiyaç fazlası ekmek alıp ertesi öğünde onu çöp hâline getirmek ne kadar insancadır acaba?

İnsanlık dışı ve düpedüz bencillik duygusuyla yaşayanlar için ekmek girmeyen evleri, ekmek bile bulamayanları, yolda kalmış, yetim kalmış, varlıklı ama eve ekmek almayı unutmuş ihsanlar için can simididir askıda ekmek.

Kardeşleriyle bile paylaşmayı beceremeyen, bedava dağıtılanları kapma yarışı yapan, parayı (kazandıklarını) candan aziz ve sağlığından önde görüp kimseyle paylaşamayan açgözlülerdir geçmişinden, kültüründen yoksun olanlar.

Osmanlı geleneği olan bu uygulama Anadolu’nun özünü kaybetmemiş yörelerinin birçok fırınında zaten devam etmektedir.

Günlük ihtiyacının bir fazlası ekmek alıp birini fırındaki askıya bırakan gönlü güzel insanlar hep var olmuştur ve bütün arızalı ruhuyla alay eden, düşük kalite bencillere rağmen bu paylaşımcı iyilik hareketi sonsuza kadar gidecektir bu topraklarda..

Türkiye Fırıncılar Federasyonu ekmek fiyatlarına yüzde 15 zam yapılacağını açıklayınca MHP lideri Bahçeli zamla ilgili olarak:

"Yüzde 15 zam insani ve vicdani değil. Askıda ekmek projesini başlatıyorum" demesi üzerine, bunu emir telakki eden duyarlı insanlar, MHP’li belediyeler sosyal medyada bu projeye destek verdi.

Hayatında kimseye beş kuruş yardım etmemiş ama her yardım toplama çağırısına tepki gösteren gözü aç, insanlık duygusu açısından himmete muhtaç bazı sosYAL yaratıklar kıyamet kopardı.

Bunlar arasında ekmeğini bölüşebilecek yapıdaki epeyce insan siyasi önderinin veya medya maymunlarının kışkırtıcı ağzıyla tepki göstermeye başladı.

Hâlâ, MHP’yi hükümet ortağı zanneden YOZLAR 18 yıllık iktidarın kararıymışçasına sarıldılar bu konuya:

“Askıda iş, demokrasi, adalet… “dalgası geçmeye başlayıp siyaset yaptıklarını zannediyorlar o güdük akıllarıyla..

Fırına gittiğinizde iki ekmek parası ödüyorsunuz fakat birini alıyorsunuz ve “ İki ekmek birisi askıda” diyorsunuz. Gün içinde ihtiyacı olan "Askıda ekmek var mı?" diye soruyorsa mutlaka ihtiyacı vardır, alıp gidiyor.

“Sağ elin verdiğini sol el görmesin” öğüdü tecelli ediyor. Alan kimin verdiğini, veren kime verdiğini bilmiyor. Kimse kimseyi ima yollu bile incitmiyor.

”Komşusu açken tok yatan bizden değildir” hükmünce alanla veren bütünleşip BİZ oluyor.

“Ne verirsen elinle, o gider seninle” diyen gözü toklar, eliyle verdiğini gönül bohçasına sarıp Cennet’in cömertler köşküne bilet kesiyor.

Sosyal medyanın çapsız açları var ya, onlar sosyal açlardır. Fırından bedava ekmek verildiğini duysalar fakir fukarayı fırına yaklaştıramayacak kadar karnı ve gözü açlardır, izansızlardır.

Bunlara “askıda insanlık” projesi yapsak, bütün askıları koparıp hepsini çöpe atarlar.

Gitmedikleri camilerde para toplanır ya hani “niye bize vermiyorsunuz” diyemedikleri için elimizle verdiğimiz paranın hesabını sormaya cüret eder bunlar.

İşin en acı tarafı, içeride dışarıda milletimize muhaliflerin can dostu hep bunlardır.

Yorumlar (0)
açık