Alexa

Cinsiyetçilik Nedir?

"Cinsiyetçilik dilde başlar. Günlük hayatta belki de hiç farkında olmadan söylediğiniz, ‘sadece şaka’ diye gülüp geçtiğinizi düşündüğünüz sözler cinsiyetçiliği beslemektedir. " diyen Psikolog Asena Begüm ZENGİN, ‘’Kadınlar güçsüzdür’’. Bu ‘iyi niyetli’ cinsiyetçilik kadına yönelik geleneksel bakışı ve erkek üstünlüğünü sinsice desteklemektedir." dedib

Cinsiyetçilik Nedir?

Kapsamhaber yazarlarından Psikolog Asena Begüm ZENGİN. anlamlı bir gün olan 8 Mart Dünya Kadınlar gününde anlamlı bir makale kaleme aldı. "Cinsiyetçilik-1 (Kadın Olmak)" adını taşıyan makalede, Cinsiyet Nedir, Cinsiyetçilik, Korumacı Cinsiyetçilik, Kadına yönelik geleneksel bakış, Duyguların ve Davranışların Cinsiyeti, Cinsiyetçi Yaklaşım Nelere Sebep Oluyor? Kadın olmak gibi konu başlıklarına yer vererek önemli tespitlerde bulundu.

CİNSİYET NEDİR?

Cinsiyet, kişilerin doğduğu anda biyolojik, anatomik bazı farklılıklar ile ‘kadın ve erkek’ olarak adlandırılmasıdır (‘’doğumda atanan cinsiyet’’). ifadelerini kullanan Zengin, Toplumsal cinsiyet kavramını ise, "bireylere cinsiyetlerinden dolayı uygun görülen rolleri, bazı beklenti ve sorumlulukları kapsar. Bu kalıplar ataerkil sistem içerisinde oluşmuşlardır, dolayısıyla erkek egemen bir anlayış barındırırlar." şeklinde yazdı.

Psikolog Asena Begüm ZENGİN şöyle devam ediyor;

 ‘Cinsiyetçilik’ dediğimizde ilk akla gelen bir cinsiyetin diğerinden daha üstün olduğunu savunmaktır, bu düşmanca cinsiyetçiliktir. Ancak eşitsizlik her zaman bu kadar açık bir şekilde olmayabilir. Cinsiyetçiliğin bir de korumacı cinsiyetçilik boyutu vardır. Kadınların daha ince, narin, nazik olduğu ve erkekler tarafından koruyup kollanması gerektiği şeklinde ya da yüceltme şeklinde olabilir(Kadınlar daha ahlaklı, sadık, düşünceli gibi). Korumacı cinsiyetçilik görünürde çok zararlı olmasa da, kadınlara değer veriliyor gibi görünüp bazı durumlarda konforlu bir ortam yaratsa da sonu yine aynı yere çıkıyor: ‘’Kadınlar güçsüzdür’’. Bu ‘iyi niyetli’ cinsiyetçilik kadına yönelik geleneksel bakışı ve erkek üstünlüğünü sinsice desteklemektedir."

Cinsiyetçilik dilde başlar

Günlük hayatta belki de hiç farkında olmadan söylediğiniz, ‘sadece şaka’ diye gülüp geçtiğinizi düşündüğünüz sözler cinsiyetçiliği beslemektedir. Kadın bedenini aşağılayan küfürler, toplumsal cinsiyet rol ve kalıplarını destekleyen atasözleri/deyimler, günlük dil içerisinde bir şeyin en düzgün hali için kullanılan ‘adam gibi’ sözü, bir erkek bireye hakaret etmek ve küçümsemek için söylenen ‘kadınsılaştırma’ sözleri bunlara örnektir. Futbol maçlarında tecavüz içerikli, kadın bedenini aşağılayan söylemlere sürekli maruz kalıyoruz. Haber dili ve servis ediliş şekli de zaman zaman cinsiyetçi içerikler barındırabiliyor. Örneğin... DEVAMI

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2019, 22:49
YORUM EKLE