Cumhur İttifakı İstanbul'u Nasıl Kaybetti?

Cumhur ittifakı Ak Parti adayı Binali Yıldırım İstanbul Belediye Başkanlığı seçimini kaybetti. Millet ittifakı adayı Ekrem İmamoğlu ise açık ara İstanbul seçimini kazandı. Peki Cumhur ittifakı İstanbul'da neden kaybetti?

Kapsam 24.06.2019, 00:54 24.06.2019, 10:11
Cumhur İttifakı İstanbul'u Nasıl Kaybetti?

Yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminne resmi olmayan sonuçlara göre Ekrem İmamoğlu oyların yüzde 54'ünü aldı. 23 Haziran'da İstanbul Büyükşehir Belediye başkan seçiminde Ekrem İmamoğlu başkanlığını yeniledi.

Ak Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi taşra teşkilatları ile birlikte İstanbul'da "hemşehri Dernekleri" üzerinde belirledikleri yol haritası kapsamında yoğun bir çalışma yaptılar. Ramazan ayı boyunca iftar programları ve dernek ziyaretleriyle basında ön plana çıktılar. Genel Başkan yardımcılarından milletvekillerine kadar iki siyasi partinin mensupları gece gündüz aralıksız çalışmaları basına yansıdı.

Milliyetçi Hareket Partisi özellikle, Sivas, Kastamonu, Ordu, Giresun, Tokat, Samsun, Erzurum, Malatya, Trabzon, Sinop, Erzincan, Rize, Kars, Ardahan, Mardin il teşkilatlarına istanbul'da hemşehrilerle buluşma talimatı verdi. Bahçeli, teşkilat teşkilat başkanlarına 23 Haziran'a kadar izlenmesi gereken yolun haritasını sundu. MHP Lideri Bahçeli'de "İstanbul'a mitili atacağım" ifadesini kullandı.Bütün tecrübeli siyasetçilere rağmen, Teşkilat başkanlarının hemşehri kıskacına rağmen, bir çok imkanın kullanılmasına rağmen Cumhur İttifakı İstanbul'u neden kaybetti?

23 HAZİRAN İSTANBUL SEÇİMİNE GÖRE:

Seçmen Sayısı :10.570.222

Kullanılan Oy :8.868.664

Açılan Sandık :30.989

Katılım Oranı: %84,42

Geçerli Oy: 8.696.552

Geçersiz Oy:172.112

BİNALİ YILDIRIM:

%45,09 - 3.921.201 oy

EKREM İMAMOĞLU:

%54,034. - 698.782 oy

KONDA Araştırma Genel Müdürü Bekir Ağırdır, "AK Parti'nin beyni ile bedeni arasındaki ilişki koptu." derken aslında haksız sayılmaz. AK Parti açısından seçimlerde yaşanan oy kaybı, partinin beyni ile bedeni, örgütlerle yerel yönetimler arasındaki ilişki koptu. Ayrıca İmamoğlu'nun "Pontus" ve "Yunan" kökenleri olduğu iddiaları İstanbul'da yaşayan Karadenizli muhafazakar-milliyetçi seçmen nezdinde aksi tesir yarattı. Kastamonu, Giresun, Ordu, Samsun, Trabzon gibi şehirlerde olup da İstanbul’da yaşayan seçmenlerden Cumhur İttifakına beklendiği gibi bir oranda oy çıkmadı.

Binali Yıldırım’ın Diyarbakır'da yaptığı konuşmada “Kürdistan” ve “Lazistan” dedi. Fener Rum Patriği için “ekümenik” ifadesini kullandı.teröristbaşı Öcalan’ın seçime günler tarafsızlık çağrısı, milliyetçi seçmenin Ekrem İmamoğlu’na yönlendirdi. 

Samsun Dernekler Kondeferasyonu Genel Başkanı Sezgin Gümüş 15 Haziran yazılı basın açıklamasında Samsun ve Samsunluların kimsenin oyuncağı olmayacağını dile getirmiş, Samsunluların hiç kimsenin kişisel egolarını tatmin ve ikbal aracı haline getirilemeyeceğini belirttmişti. Gümüş; Son dönemde Samsunlular üzerinde oynanmak istenen oyunlarada dikkat çekerek te "üzülerek ifade etmeliyim ki, kişisel çıkar ve menfaatler üzerine kurgulanmaya çalışılmaktadır. Bunlara SAMKON olarak asla müsade etmeyeceğimiz gibi tepkimiz de sesimiz de bundan sonra gür çıkacaktır.' ifadelerini kullanmıştı.

SAMKON Genel Başkanı Gümüş, İstanbul seçiminin ardından sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda ise şunları söyledi: "23 Haziran seçimlerinde demokrasimizin güzel sonuçlarından birine daha şahit olduk...Bütün partilerimiz için artık ayrıştıran, ifrat ve tefrite kaçan siyasi literatürden ziyade hoşgörünün ve sevgi dilinin hakim olduğu bir döneme geçme zamanıdır...Kim kime oy verirse versin kimseyi dışlamaya hakkımız yok zira İstanbul’da beraber yaşama zorunluluğumuz bulunmaktadır...Bu seçimleri başarı ile tamamlayarak belediye başkanı olmayı hak eden İstanbul’lu komşumuz sayın Ekrem İmamoğlu’nu Samsun hemşehri grupları adına tebrik eder başarılarının daim olmasını temenni ederim... Seçimi kaybeden ancak ülkemizin imarında önemli hizmetleri olan Binali Yıldırım beyede hizmetlerinden dolayı hasseten teşekkür ederim.

Kapsamhaber/Garabey

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (1)
Rafetkol 2 yıl önce
Seçimi kaybedeceği zaten belliydi.
banner442