banner424

banner425

banner423Delidağlı'dan, İnsanlık tarihinin en korkunç trajedisi Hocalı Yazısı

Bugün Hocalı soykırımının 29 yıldönümü. Ermeni vandallarının 29 yıl önce Azerbaycan halkına karşı işlediği bu iğrenç suçun kurbanlarının hatırası, halkımız tarafından uzun yıllar derin bir üzüntü ile anıldı.

Kapsam 26.02.2021, 12:20
Delidağlı'dan, İnsanlık tarihinin en korkunç trajedisi Hocalı Yazısı

Yüzlerce yıl, binlerce yıl geçse de ama ermenilerin Hocalı'da işledikleri eşi görülmemiş zulümler, Azerbaycan Türklerinin ve bir bütün olarak insanlığın hafızasından asla silinmeyeceğini belirten Namiq Delidağlı, "Bu insanlığa karşı acımasız bir korku. Bugün Hocalı soykırımının 29 yıldönümü. Ermeni vandallarının 29 yıl önce Azerbaycan halkına karşı işlediği bu iğrenç suçun kurbanlarının hatırası, halkımız tarafından uzun yıllar derin bir üzüntü ile anıldı." dedi.

Namiq Delidağlı, Ermeni vahşetinin 29 yılı münasebetiyle "İnsanlık tarihinin en korkunç trajedisi: Hocalı soykırımı 29 yıldönümü" başlıklı yeni yazısındaki önemli bazı yerler şöyle:

- Geçen yıl 27 Eylül'de başlayan Vatanseverlik Savaşı, Cumhurbaşkanı Başkomutan İlham Aliyev önderliğinde şanlı Ordumuzun görkemli Zaferi ile sona erdi. 44 gün süren savaşın sonucunda işgal altındaki Azerbaycan toprakları özgürleştirildi ve güçlü Azerbaycan Ordusu karşısında çaresiz kalan Ermenistan bir teslimiyet eylemi imzalamak zorunda kaldı.

- Ekim 1991 gibi erken bir tarihte, şehir Ermeni silahlı kuvvetleri tarafından tamamen kuşatılmıştı. 25-26 Şubat 1992 gecesi toplu topçu saldırılarının ardından Ermeni silahlı kuvvetleri eski SSCB'nin 366. Motorlu Tüfek Alayı'nın yardımıyla Hocalı'yı işgal etti. İşgalciler, özel bir zulümle Hocalı'yı yerle bir ettiler ve sivil nüfusunu soykırım yaptılar.

- Hocalı soykırımı sırasında 5.379 kişi sınır dışı edildi, 1.275 kişi esir alındı ​​ve rehin alındı ​​ve işkence gördü (68'i kadın 26'sı çocuk 150'nin kaderi hala bilinmiyor), 487 kişi yaralandı, 1.000 farklı yaş bir sivil kurşunla yaralandı, 8 aile tamamen yok edildi, 130 çocuk bir ebeveynini ve 25 çocuğu her iki ebeveynini de kaybetti ve 63'ü çocuk, 70'i yaşlı ve 106'sı kadın olmak üzere 613 kişi vahşice öldürüldü.

Uluslararası toplum, Ermenistan'ın Azerbaycan'a karşı askeri güç kullanmasını ve 1993 tarihli BM Güvenlik Konseyi Kararları 822, 853, 874 ve 884 dahil olmak üzere birçok uluslararası örgütün karar ve kararlarında uluslararası insani hukuku ciddi şekilde ihlal etmesini şiddetle kınadı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi 22 Nisan 2010 tarihli kararında, Hocalı saldırısının faillerinin davranışlarının savaş suçları veya insanlığa karşı suçlarla eşdeğer olduğu sonucuna varmıştır.

Şu anda 16 ülkenin ulusal yasama organları ve İslam İşbirliği Teşkilatı, Hocalı katliamını kınayan ve Hocalı trajedisini soykırım ve insanlık suçu olarak tanıyan çok sayıda karar ve karar kabul etti.

Aradan 29 yıl geçmesine rağmen, Hocalı'nın acısı ve çilesi hala kalbimize musallat oluyor. Azerbaycan Ordusu ermenilere hak ettiği cevabı verdi, ermeni askerlerinden hem yurttaşlarımızın hem de masum bebeklerimizin intikamını aldı. Ancak son Ermeni Hocalı'dan reddedildiğinde masumca öldürülenlerin ruhları daha da mutlu olacaktır. Ogün uzak değil. YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLA

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)