Delidağlı, Soykırımın Üzerinden 103 Yıl Geçti

Ermeniler, Azerbaycan Türklerine karşı sadece uygunsuz toprak iddialarında bulunmamışlardır. Fırsat doğar doğmaz bize karşı insanlık dışı zulümler yaptılar, kanımıza susadılar ve acımasız katliamlar yaptılar.

Kapsam 31.03.2021, 11:31 31.03.2021, 11:51
Delidağlı, Soykırımın Üzerinden 103 Yıl Geçti

Azerbaycanlı Yazar Namiq Delidağlı, "Ermeniler, Azerbaycan Türklerine karşı sadece uygunsuz toprak iddialarında bulunmamışlardır. Fırsat doğar doğmaz bize karşı insanlık dışı zulümler yaptılar, kanımıza susadılar ve acımasız katliamlar yaptılar. Bu yüzlerce yıldır devam ediyor. Son birkaç yıldır Karabağ ve çevresinde işlenen vahşet, neden bahsettiğimizin açık bir kanıtıdır." dedi.

Ermenilerin tarih boyunca hep sinsi politikalar izlediklerini belirten Delidağlı, "niyetlerini gerçekleştirmek için ellerinden gelen her yolu kullandılar. İstediklerini elde etmek için her türlü yolu, hileyi, aldatmacayı, yalanı, kötülüğü, iftirayı yani mümkün ve imkansız kullanmaktan çekinmediler. Bu gün ermeni taşnakların bolşeviklerle birlikte Azerbaycanlılara karşı işlediği soykırımın üzerinden 103 yıl geçti. 30 Mart 1918 gecesi Bakü'de başlayan katliamlar, aralarında birçok yaşlı, kadın ve çocuğun da bulunduğu yaklaşık 20.000 masum insanın öldürülmesiyle sonuçlandı." diye yazdı.

30 Mart'tan 2 Nisan'a kadar süren katliamlarda, Stepan Şaumyan liderliğindeki Ermeni Bolşevik grupları Bakü'de binlerce kişiyi öldürdüklerini belirten Namiq Delidağlı," Müslüman türbelerini yaktı ve Bakü halkının 400 milyon manat değerindeki mallarına el koydu. Katliamlar sırasında şehrin en görkemli camisi sayılan Tazapir Camii, sürekli topçu ateşi altına girdi ve Ermeniler, Bakü'nün en görkemli mimari incilerinden biri olan İsmailiyya binasını ateşe verdi."

Azerbaycanlı Yazar Namiq Delidağlı yazısını şöyle devam ettirdi:

"Azerilere yönelik soykırım sadece Bakü ile sınırlı kalmadı. 31 Mart'ta Ermeni Taşnaklar Şamahı ilçesine bağlı 53 köyde 2.560 kadın ve 1.277 çocuk olmak üzere 8.027 Azeriyi öldürdü. Kuba'nın 162 köyünde öldürülen masum Azerilerin sayısı 16.000'i aştı. Ermeni Taşnaklar Lenkeran, Mugan bölgesi ve Dağlık Karabağ'da binlerce köyü ateşe vererek on binlerce insanı acımasızca öldürdü. 15 Temmuz 1918'de Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti'nin kurduğu Olağanüstü Soruşturma Komisyonu, bu katliamlarla ilgili çok sayıda belge toplayarak hükümete sundu.1919'da Azerbaycan parlamentosu 31 Mart'ı Azerbaycanlıların Soykırım Günü olarak belirleme kararı aldı. YAZININ DEVAMI

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)