31.03.2021, 11:16

Ermenilerin Azerbaycanlılara karşı işlediği kanlı tarihin üzerinden 103 yıl geçti

Ermeniler, Azerbaycan Türklerine karşı sadece uygunsuz toprak iddialarında bulunmamışlardır. Fırsat doğar doğmaz bize karşı insanlık dışı zulümler yaptılar, kanımıza susadılar ve acımasız katliamlar yaptılar. Bu yüzlerce yıldır devam ediyor. Son birkaç yıldır Karabağ ve çevresinde işlenen vahşet, neden bahsettiğimizin açık bir kanıtıdır.

Ermenilerin tarih boyunca hep sinsi politikalar izledikleri söyleniyor. Niyetlerini gerçekleştirmek için ellerinden gelen her yolu kullandılar. İstediklerini elde etmek için her türlü yolu, hileyi, aldatmacayı, yalanı, kötülüğü, iftirayı yani mümkün ve imkansız kullanmaktan çekinmediler.
 

Bu gün ermeni taşnakların bolşeviklerle birlikte Azerbaycanlılara karşı işlediği soykırımın üzerinden 103 yıl geçti.

30 Mart 1918 gecesi Bakü'de başlayan katliamlar, aralarında birçok yaşlı, kadın ve çocuğun da bulunduğu yaklaşık 20.000 masum insanın öldürülmesiyle sonuçlandı.

30 Mart'tan 2 Nisan'a kadar süren katliamlarda, Stepan Şaumyan liderliğindeki Ermeni Bolşevik grupları Bakü'de binlerce kişiyi öldürdü, Müslüman türbelerini yaktı ve Bakü halkının 400 milyon manat değerindeki mallarına el koydu. Katliamlar sırasında şehrin en görkemli camisi sayılan Tazapir Camii, sürekli topçu ateşi altına girdi ve Ermeniler, Bakü'nün en görkemli mimari incilerinden biri olan İsmailiyya binasını ateşe verdi.

Azerilere yönelik soykırım sadece Bakü ile sınırlı kalmadı. 31 Mart'ta Ermeni Taşnaklar Şamahı ilçesine bağlı 53 köyde 2.560 kadın ve 1.277 çocuk olmak üzere 8.027 Azeriyi öldürdü. Kuba'nın 162 köyünde öldürülen masum Azerilerin sayısı 16.000'i aştı. Ermeni Taşnaklar Lenkeran, Mugan bölgesi ve Dağlık Karabağ'da binlerce köyü ateşe vererek on binlerce insanı acımasızca öldürdü. 15 Temmuz 1918'de Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti'nin kurduğu Olağanüstü Soruşturma Komisyonu, bu katliamlarla ilgili çok sayıda belge toplayarak hükümete sundu.1919'da Azerbaycan parlamentosu 31 Mart'ı Azerbaycanlıların Soykırım Günü olarak belirleme kararı aldı. Bu tarih, Sovyet döneminde hafızadan silinmiş olsa da, bağımsızlık dönemindeki tarihi belgelere dayanılarak, 31 Mart 1918'de Azerbaycan halkının başına gelen trajik olaylarla ilgili çok sayıda çalışma yapılmış ve kitaplar basılmıştır.

26 Mart 1998'de Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, Azerbaycanlıların soykırımına ilişkin bir kararname imzaladı. O günden itibaren 31 Mart, Azerbaycanlıların Soykırım Günü olarak anılıyor.

Bu kapsamda dünyanın çeşitli ülkelerinde etkinlikler, anma törenleri ve konferanslar düzenlenmektedir.

Ermeni vandallarının bize karşı işlediği bu insanlık dışı eylemleri unutmayacağız. Bu kan hafızasını nesilden nesile aktarmanın yanı sıra Ermeni toplumunun iç yüzünü ortaya çıkarıyor, ne kadar tehlikeli ve kana susamış olduklarını dünyaya aktarıyoruz. Dünya toplumu bu vahşi topluma tepkisini göstermeli ve onları insan olarak eğitmeye çalışmalıdır.

Yorumlar (0)