Feti Yıldız'dan Cezaevleri ve Beklentiler

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız ceza evlerinin durumuyla ilgili bilgiler paylaşarak 2018 yılı içinde 17 ceza infaz kurumu hizmete alındığını söyledi.

Kapsam 17.11.2018, 20:02 17.11.2018, 21:15
Feti Yıldız'dan Cezaevleri ve Beklentiler

MHP'deki görevine geldikdikten sonra mahkum ve yakınlarının sıkıntılarıyla ilgilenen Feti Yıldız, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin "KADER MAHKUMLARINA AF" ile ilgili sözlerinin ardından Türkiye gündeminde aktif olarak yer buldu. 

Mahkum yakınlarını tarafından yakinen takip edilen  MHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Milletvekili, Anayasa Komisyon Üyesi Feti yıldız, sosyal medya hesabı twitter adresinden cezaevleriyle ilgili şu istatistik bilgiler paylaştı.

"2018 yılı içinde 17 ceza infaz kurumu hizmete alındı. Cezaevlerinde 10 bin kadın, 3 bin çocuk , 65 üstü yaşta 3269 kişi tutuklu ve hükümlü. Annesiyle kalan 0-6 yaş grubunda 743 çocuk var. Engelli sayısı 248 , liberal kapitalist sistemde ülkemizde insan manzaraları. İlgilenen sadece MHP"

Kamuoyunda af olarak bilenen bazı suçlarla ilgili ceza sürelerinden şartlı indirim öngören MHP’nin yasa teklifi, geçen gün Adalet Komisyonu’nda yeniden gündeme geldiğinde Adalet Komisyonu üyelerini konuşmalarını tamamlamasının ardından söz alan Feti Yıldız şu ifadeleri kullanmıştı:

"Toplumda 'şartlı ceza indirimi' ile ilgili büyük beklenti oluşmuştur. Bu sırada, bir takım çevreler teklifin yasalaşmaması için olanca güçleri ile gayret göstermişler, bazı dramatik olayları gündeme getirerek toplumu etkilemeye çalışmışlardır. Bu tartışmalar yapılırken cezaevlerinin içler acısı durumu da ortadadır. Tutuklu ve hükümlüler insan haysiyetine ve onuruna aykırı şekilde koğuşlarda üst üste yatmaktadır. Cezaevlerimizde 13 Kasım 2018 itibarıyla 260 bin hükümlü ve tutuklu bulunmaktadır. Cezaevlerinin kapasitesi 220 bin kişidir. Yani 40 binin üzerinde kapasite fazlası bulunmaktadır. Teklifin yasalaşması halinde 162 bin tutuklu ve hükümlünün hukuki durumunda değişiklik olacaktır. Daha fazla beklemeden gündeme alınmasını rica ediyorum" dedi.

Konuyla ilgili aynı oturumda MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut ise şöyle dedi;

MHP’nin aylardır gündemde tuttuğu, gündeme getirdiği buradaki kanun teklifi kadar önemli bir kanun teklifi, komisyonunuza intikal etmiş olmasına rağmen aylardır Türkiye’de tüm yönleriyle hemen hemen her ilçede, beldede dört gözle bu kanun teklifinin nihayete ermesini veyahut bu tartışmaların sona ermesini beklerken MHP’nin bazı suçlarla ilgili ceza sürelerinde şartlı indirim ile tutuklu ve hükümlülerin salıverilmesine ilişkin kanun teklifi, sayın komisyonunuza 12 Ekim’de intikal etmiş olmasına rağmen kanun teklifimizden yaklaşık bir ay sonra 13 Kasım’da komisyonunuza havale edilmiş bir kanun teklifini MHP’nin tüm Türkiye gündemini yakından ilgilendiren bir kanun teklifinden daha evvel, daha ivedi şekilde görüşmeye değer bulmanızı anlamlı kabul ediyoruz.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)