Alexa

Güldüren İşkence, Vesika Değerinde Bir Eser

Yazar M-Halistin Kukul, Yazar Emine Özgenç,  “Eylül 12’den Vurdu” ve “PKK Kampında Bir Ülkücü” romanlarını değerlendirerek, “Kanlı 12 Eylül’ün Trajikomik Hikâyeleri” tâbiri eserin anafikrini ortaya koymaya yettiğini belirtti.

Güldüren İşkence, Vesika Değerinde Bir Eser

“Güldüren İşkence”, bir roman olmadığını ancak, Yazar Emine Özgenç’in daha önce yazdığı romanları gibi, onlara benzer, âdeta “vesîka” değerinde bir eser olduğunu belirten M.Halistin Kukul, "Çünkü; hiçbir sahnesi hayâlî değildir ve tamamen yaşanmışlıkların kayda geçirilmesidir." dedi.

Yazar Emine Özgenç, bundan evvel aynı mevzûyu işleyen “Eylül 12’den Vurdu” “PKK Kampında Bir Ülkücü”romanlarında, bu tarz hazîn tablolar sunduğunu, bu eserinde de, bu tabloların biraz daha değişik, elden geldiğince yumuşatılmış, düşününce derinlerine daldıran, acıyla karışık buruk tebessümlerini okura tanıttığını ifade etti.

“Güldüren İşkence”, bir roman olmadığı şeklinde değerlendirmelerde bulunan Yazar Kukul, "Özgenç’in daha önce yazdığı romanları gibi, onlara benzer, âdeta “vesîka” değerinde bir eserdir. Çünkü; hiçbir sahnesi hayâlî değildir ve tamamen yaşanmışlıkların kayda geçirilmesidir." diyerek,GÜLDÜREN İŞKENCE; bir cephesiyle, ‘acı hâtıralar silsilesi’dir." dedi.

Emine Özgenç’in, anlatımındaki mahârete dikkat çeken Kukul, “Güldüren İşkence” veya “Eylül 12’den Vurdu” için değil, umûmî olarak, ‘üslûbun, hâdiseden önce geldiği ve üstün olduğu’ fikrindeyim. Şâyet üslûp, baştâcı edilmezse, milyonlarca hâdise olsun neye yarar!.." dedi. M.Halistin Kukul'un yazısının tamamı için:Güldüren İşkence

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2019, 23:48
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ramazan Özerli
Ramazan Özerli - 3 hafta Önce

Kitapları okudum. Hayel değil gerçeğin ta kendisi. Tarihi belgedir.