Hindilerin Tarihi Nedir, Türkiye'de Hindi Besiciliği Ne Durumda?

Hindilerin tavuklara göre daha dayanıklı, uzun ömürlü, karkas randımanı ve beslenme değerlerinin yüksek olması hindi besiciliğini cazip kılmaktadır. Peki Hindilerin Tarihi nedir, Türkiye'de Hindi besiciliği ne durumda?

Kapsam 22.07.2020, 19:15 04.06.2021, 19:59
Hindilerin Tarihi Nedir, Türkiye'de Hindi Besiciliği Ne Durumda?

hindi etinin besin değerinin kırmızı et ve tavuğa göre daha yüksek olduğu halde,  Avrupa ülkelerinde kişi başına hindi eti tüketimi 8-10 kilo civarında iken Türkiye'de yıllık tüketimin sadece 600 gram civarında kalması düşündürücüdür. Hindi aklımıza genel olarak yılbaşında gelmektedir. Hindi besiciliği ve hindi bakımı aslında hassas bir konu olmasına rağmen son zamanlarda hindi besiciliğine ve etine de talep artmış durumdadır. "Hindilerin tarihi nedir, Türkiye'de hindi besiciliği ne Durumda?" insanlar bunları merak ediyor.

Vahşi hindi, Beyaz hindi, Benekli hindi, Anaç hindi, Kahverengi hindi, Organik hindi ve fiyatları gibi hindi çeşitleride sorgulanmaktadır. 

HİNDİ IRMARI

  • Bronz
  • Siyah
  • Beyaz
  • Sarı
  • Hibrit Irkları

Bronz ırk

ABD menşelidir. Dünyanın birçok ülkesinde yetiştir. Bu ırkın özelliği geniş göğüslü olmasıdır. Erkekler altı ayda, 11-12 kg. ağırlığa, dişilerse 8-9 kg. canlı ağırlığa ulaşmaktadır. Yumurta rengi beyaz, kahverengi beneklidir. Yumurta verimi 40-70 arasında olup Ortalama yumurta ağırlığı 85 gr. olmaktadır. 

Siyah ırk

Anavatanı İngiltere'dir. Orta büyüklüktedir. Et kalitesi iyi, göğüs eti boldur. Tüyleri yeşildir. Yumurta verimi yıllık 60-70 adettir. 

Beyaz ırk

Tüyü beyaz, bacak ve parmakları solgun pembedir. Kesilip temizlendikten sonra üzerinde küçük hav tüyleri pek görünmez. Yumurtaları beyaz, üzeri kahverengi beneklidir. 

Sarı ırk

Bourbon kırmızısı

Yalnızca Amerika'da yetiştirilir. 24-28 haftalıkken cinsi olgunluğa erişir. Bacakları pembemsi kırmızıdır.

Jersey buff

Küçük tip hindilerdir. 26 haftalıkken cinsi olgunluğa erişir. 

Hibrit ırk :

Hindi yetiştiriciliği ileri olan ülkelerde beyaz hindi ırklarının birbirleriyle melezleme yapılması neticesinde elde edilir. Bu ırkların saf ana ve baba hatlarından suni tohumlama yoluyla yumurta alınınır. Bu hibrit hindi ırkları genelde ağır hindi ırkları olup, kümes şartlarında beslenmesi zorunludur. Meraya çıkamazlar 26 haftalık besleme sonunda kesildiğinde erkekler 19-20 kg. dişileri 10-11 kg et verebilir. 

DÜNYADA HİNDİ

Hindinin anavatanı Amerika kıtasıdır. Amerika'da 248,5 milyon hindi bulunmaktadır. Dünya hindi pazarının yarısı yüzde 53,13"lük payla ABD"ye aittir. Diğer yandan sırasıyla, Şili, Brezilya, İtalya, Fransa, Rusya, Almanya, Fas, Polonya, Portekiz, Tunus, Kanada, Meksika, İngiltere, İsrail, Macaristan ve Arjantin takip ediyor. Türkiye Hindi yetiştiriciliğinde çok gerilerden gelmektedir. 

HİNDİ TARİHİ

Hindiler M.Ö. 1000’den önce Amerika yerlileri tarafından yetiştirilmeye başlandı. Evcilleştirilmiş hindinin  M.S. 1500 yıllarında İspanya’dan köken aldığı bilinmektedir. Yabani hindi 1500-1541 yılları arasında Avrupa Kıtası’na yayılmıştır. Hindilerin atası sayılan siyah
renkli hindiler zamanla kırmızı - kahverengi, kestane renkli hindiler ardından ise 1800’lü yıllarda ise Avrupa’da Avusturya Beyazı adlı beyaz hindiler geliştirildi. 1830’lu yıllarda geniş göğüslü Amerikan Bronz hindileri yoğun ilgi görmüş, 1950’li yıllarda günümüzde de en çok yetiştirilen ve en yüksek tüketim rakamlarına sahip olan geniş göğüslü beyaz hindiler geliştirilmiştir. Son yıllarda ise yüksek verimli ırkların özellikle entansif üretimde yerini alan hibrit ebeveynleri yoğun olarak kullanılmaya başlanmıştır. 

Türkiye'de Hindi Besicliği

Türkiye'de hindi yetiştiriciliği 1950’lerden de eskilere dayansa da bu üretim amatör bahçe yetiştiriciliğinden ve küçük çaptaki yetiştiricilikten ibarett kalmıştır. Türkiye'de Devlet Üretme Çiftlikleri (DÜÇ) 1950 yılında kurulmuş, Bu çiftliklerde çeşitli üretim birimlerinin yanında zamanla hindi palazı üretimi de yapılmaya başlanmıştır. DÜÇ’leri 1950 – 2003 yılları arasında yılda ortalama 650 – 700 bin hindi palazı üreterek satış ve dağıtımını gerçekleştirmiştir.

HİNDİLER ve BESİCİLİK İLE İLGİLİ GENİŞ BİLGİ İÇİN TIKLA

Hindi eti üretiminde dönüm noktası 1995 sonrasıdır.Bolu ve izmirde özel bir teşebbüstür. 2007 yılının başında ülkemizin başlıca hindi üreticisi firmaların (Bolca, Banvit, Pınar, Eskar ve Alpin) temsilcileri tarafından Hindi Üreticileri Platformu kurulmuştur.

Ülkemizde hindi varlığı 1986 – 1996 yılları arasında 3 – 3,2 milyon aralığında değişim göstermiştir. 1996 yılından itibaren entansif üretimin artışı ve DÜÇ’lerindeki üretimin azalarak bitmesine paralel olarak hindi varlığımız 2006 yılı sonunda 4.000.000 adete ulaşmıştır. 2010 yılında 5,5 milyon adete dayanmıştır. Son olarak Hindi eti üretimi aylık olarak yüzde 27,6, yıllık olarak da yüzde 9,7 artış gösterdi. Mayısta hindi eti üretimi 5 bin 108 ton oldu.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
banner442