İnternet ve Sosyal Medyada oluşan tehdit!

Kapsam Haber Genel Yayın yönetmeni Ramazan Çağlar, "İnternet - Sosyal Medya ve Değişen Toplum Yapısı" başlığı altında yazdığı makalede sosyal medya platformlarının önemli bir gelişme olduğunu ancak kontrollü kullanılmadığında zararlarına işaret etti.

Kapsam 05.07.2019, 14:47 05.07.2019, 15:30
İnternet ve Sosyal Medyada oluşan tehdit!

İnternetin dünyada çok şeyi değiştirdiğini, hayatın her alanında kullanılmaya başlayan internetin insanların vazgeçemeyeceği bir alan olduğunu belirterek,Sosyal medya platformlarında tanışan, iletişim kuran, alışveriş yapan ve sosyalleşen insanlar artık birey değil, sanal âlemde toplumsal bir güç oluşturduğunu söyledi.

Dünyada İnternet ne zaman kuruldu? Türkiye'ye internet ne zaman geldi? internet dünyamıza neler kattı? Sosyal medyanın sakıncaları nedir? Sanal dünyada insanlık tehdit altında mı? gibi bir sürü sorulara cevap aranıyor. zellikle ebeveynler sürekli gelişen teknoloji karşısında endişeleniyor.

İnternet ortamını ve gelişmeleri takip eden ve kontrol altında tutan devletlerin halkın robotlaşmasını ve sanallaşmasını önleyerek önemli adımlar atacağını ancak teknolojideki kontrolsüz büyümeyle de büyük bir çöküş yaşayacağını dile getirdi.

İNTERNET KULLANIMI

1985’te Dünya'dae'de kullanılmaya başlayan internetinTürkiye’de 1993’te ODTÜ tarafından kullanılmaya başladığını belirten Çağlar, "Dünyada 7 Milyarın üzerinde insan yaşamaktadır. 4.38 milyar İnternet kullanıcısı bulunmaktadır.Bu dünya nüfusunun %56’sını oluşturmaktadır. Diğer taraftan, 3.48 milyar insan sosyal medya kullanmaktadır. Bu da dünya nüfusunun %45’ine denk gelmektedir. 5 milyar üzerinde insanın ise mobil kullanıcısı olduğu ve bununda dünya nüfusunun %67’sini oluşturduğu yapılan istatistiklerden anlaşılmaktadır." dedi.

Medya ve iletişim teknolojileri hayatımızda önemli bir yer tuttuğuna dikkat çeken Çağlar, Sosyal medya bireylere, kendi düşüncelerini ve eserlerini paylaşacakları imkanlar sunduğunu, etkileşim alanı oluşturduğunu ve ürünlerin pazarlanmasında ise önemli bir araç haline geldiğini belirterek, "Özellikle sivil toplum kuruluşlarının vazgeçilmez bir iletişim aracı haline de gelen sosyal medya, verilen mesajlarla da örgüt tabanının ve üyelerinin kısa zamanda hareket geçmelerini sağlamaktadır." dedi.

Sosyal medya platformlarında çoğu zamanını geçiren insanların bu medya araçlarının etkisi altında kaldığını, Teknolojiye hazırlıksız yakalanan toplumlarda İnternet ve sosyal medyanın büyük felaketlere de sebep olabildiğinin altını çizdi.

sosyal medyanın beş temel özelliğinin olduğu bilinmektedir.

İNTERNET ve ZARARLI ETKENLERİ

Türkiye’de sosyal medya kullanımı dünya ortalamalarının çok üzerinde bulunduğunu ifade eden Ramazan Çağlar, Dünyada online nüfusun %62’si sosyal medyaya bağlanırken Türkiye’de %79’ olduğunu, kullanıcıların neredeyse yarısının sosyal medya hesabını her gün kontrol ettiğini belirterek, "İnternet hayatımızı kolaylaştırmaktadır. Bunun yanında bazı zararlı etkenlere kapı aralamaktadır. İnsan hayatına fayda sağlamak için oluşturulan sosyal ağlar doğru kullanılmadığında adeta bir silah hükmünde bulunmaktadır." dedi.

SOSYAL TEHDİT

Dünyayı etkisi altında tutan siber alem ülkemizde de yoğun olarak kullanıldığını yazan Çağlar, Türkiye'de sosyal medya en çok kullanan ülkelerin ilk sıralamasında yerini aldığını, Türkiye'de kendine has medya kültürü oluşturulmadan kullanılmasının önemli sakıncalarına da dikkat çekerek, "Çok önemli bilgilerle donatılmış, sınırların neredeyse ortadan kaldırıldığı bir ortamda vatandaşların dikkatli olması, çocuklarının sosyal medyada vakit geçirirken ne yaptıklarından, kimlerle bağlantı kurduklarından haberdar olmaları gerekmektedir." dedi.

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLA

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)