Alexa

Karadeniz Yeni Ufuklar Derneğinden Yeni Bir Bölgesel Proje Daha

Karadeniz Yeni Ufuklar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Hicran Karadoğan Kınık, Birlikte Güçleniyoruz Projesi kapsamında açıklamalarda bulundu.

Karadeniz Yeni Ufuklar Derneğinden Yeni Bir Bölgesel Proje Daha

Karadeniz Yeni Ufuklar Derneği yürütücüsü olduğu Birlikte Güçleniyoruz Projesi kapsamında TR 83 Bölgesinde kadın, engelli, roman vb. alanlarda hak temelli çalışan sivil toplum kuruluşlarına yönelik bir dizi kapasite güçlendirici faaliyetler yürüttüğünü belirten Karadoğan, ""Projemizin temel amacı, TR 83 Bölgesinde yer alan 4 ilde (Samsun,Amasya, Çorum ve Tokat) farklı alanlarda hak temelli çalışan sivil toplum kuruluşlarının görünürlüklerini artırmak, genel kapasitelerini güçlendirmek ve  kamu kurumları başta olmak üzere yerel aktörlerle işbirliklerini geliştirmektir. " dedi.

Karadeniz Yeni Ufuklar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Hicran Karadoğan Kınık; "1 Temmuz 2018 tarihinde uygulamaya başladığımız Projemiz kapsamında 4 ilde farklı alanlarda çalışan halk temelli sivil toplum kuruluşlarına yönelik analiz çalışmaları yürütülmüştür. Derneğimiz tarafından 4 ay boyunca yürütülen analiz çalışmasıyla 60 sivil toplum kuruluşu ile birebir görüşmeler yapılmıştır. Bölgedeki sivil toplum kuruluşlarının iletişim bilgilerinin ve çalışma alanlarının belirlendiği  bu çalışma da aynı zamanda  sivil toplum kuruluşlarının farklı alanlardaki başarı hikayelerine de dikkat çekilmek istenmiştir. Elde edilen tüm bu bilgilerin Derneğimizin www.karadenizyeniufuklar.gov.tr  adresinde yayınlanarak kamuoyunun bilgisine sunulmuştur." ifadelerini kullandı.

Hicran Karadoğan KınıkIn açıklaması şöyle devam etti:

Sivil Toplumun Güçlenmesi İçin Destek Şart

Projemizin bir diğer önemli faaliyeti ise kapasite güçlendirme eğitimleridir. Sivil toplum analiz raporlarında ihtiyaç olarak belirlenen beş farklı konuda eğitim verilmesi sağlanarak bölgedeki sivil toplum kuruluşlarının güçlenmesine destek sağlanacaktır. Alanında uzman eğitmenler tarafından verilecek bu eğitimler 25-27 Ocak 2019 tarihleri arasında 3 gün sürecektir. Samsunda yapılacak bu eğitimlere Amasya, Çorum, Tokat ve Samsundan yaklaşık 30 Sivil Toplum temsilcisinin katılması beklenmektedir. Eğitim sonrası Ankara ya yapılacak saha ziyareti ile ülkemizde sivil toplumun gelişmesine önemli destek sağlayan Sivil Toplumu Geliştirme Merkezi ve Sivil Düşün gibi ulusal ve uluslar arası ağlarla bölge STK larının tanışması sağlanacaktır.

Bu vesileyle projemizin hayata geçirilmesine destek olan ve Sivil Toplumun yanında olduğunu hissettiğimiz Sivil Toplumla İlişkiler Dairesi Başkanlığına, Samsun Sivil Toplumla İlişkiler İl Müdürlüğüne  ve Proje paydaşımız olan Atakum Belediyesine teşekkür ediyoruz.

Derneğimiz 10 Yıldır Sahada

Karadeniz Yeni Ufuklar Derneğimiz 2010 yılından beri bölgemizde ve ilimizde sosyal sorunların çözümüne yönelik hak temelli çalışmalar yapan sivil toplum kuruluşları  ile birlikte yenilikçi çalışmalar yürütmektedir. Daha önce gerçekleştirdiği projelerden elde ettiği deneyim ve işbirlikleri ile Sivil Toplumun kalkının en önemli unsuru olduğuna dikkat çekmekte ve bu alanda sivil toplumun gelişmesine destek olmaktadır. Birlikte güçleniyoruz projesi derneğimizin bu misyonunu yerine getirmesine önemli katkı sağlayacaktır.
 

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2019, 00:53
YORUM EKLE