MHP MİLLETİN PARTİSİ OLABİLECEK Mİ?

Kapsamhaber yazarı Prof.Dr.Mustafa Özdemir; Türkiye'deki siyasi partileri değerlendirerek iki kategoride inceledi. Partileri Devlet Partileri ve Millet Partileri olarak ikiye ayırdı.

Kapsam 17.05.2016, 22:17 25.07.2016, 18:25
MHP MİLLETİN PARTİSİ OLABİLECEK Mİ?
Kapsamhaber yazarı  Prof.Dr.Mustafa Özdemir; Türkiye'deki siyasi partileri değerlendirerek iki kategoride inceledi. Partileri Devlet Partileri ve Millet Partileri olarak ikiye ayırdı.

Devlet partilerinin Devleti koruma güdüsü ile hareket ettiğini ve vatandaşın özgürlüklerini ortadan kaldırdığını iddia ederek, 'milletin içinde bir takım düşmanlar yaratılır.'diye belirtti. Bu düşmanların bazılarının gerçekten devlet düşmanı diğer bazıların ise 'algı yaratmak' üzere kurgulandığını belirtti. Demokrasi kültürünün olduğu ülkelerde halkın bunu affetmediğini savundu.  

Bir diğer millet partisilerini de değerlendiren Özdemir, '
milletin genel sağduyusunu yakalayıp milleti kendine inandıran partiler' olduğunu ifade etti. bu partilerin uzun süre iktidarda kaldıklarını ve zaman içinde ise devlet partisi olma yoluna girdiklerini ve bunu millet farkettiğinde ise o partiler yok olup gittiklerini elirtti. Örnek veren Özdemir; 'ANAVATAN PARTİSİ VE DOĞRUYOL PARTİSİ ÇOK ÖNEMLİ ÖRNEKLERDİR.' diye belirtti.


Özdemir; 'Milli Mücadeleyi milliyetçi aydınlarla halk beraber yapmışlardır. Bu aydınlar CHP’yi milletin partisi olarak kurmuşlardır.' diye ifade ederek, 'Ancak yan etkiler, sol ve pozitivist aydınların yanlış yönlendirmesi ile CHP kısa sürede devlet partisi olmuştur.' dedi.

Prof.Dr.Mustafa Özdemir;  yazısına şöyle devam ediyor:

MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ(MHP)
Milliyetçileri siyasi ortama taşıyan merhum Alparslan Türkeş, daha kuruluşta bir aydın ve devlet partisi kurmuştur. Eğitime dayalı, köklü ahlak kuralları olan Ziya Gökalp, Mümtaz Turhan, Erol Güngör, Atsız, Yılmaz Özakpınar, Galip Erdem, Nevzat Köseoğlu gibi daha yüzlercesi bulunan bir aydınlar ortamı üzerine kurulan bu parti uzun yıllar böyle kalmıştır. Devlet Bahçeli ilk yıllarda millete ümit vermiş, ancak kısa sürede o, çok dar bir kadro koridorunda devlet particiliği yapmış ve bugünlere gelinmiştir.

BUGÜNÜN KAVGASI MHP, BAHÇELİ’NİN ELİNDE KÜÇÜK BİR DEVLET PARTİSİ OLARAK MI KALACAK, YOKSA MUHALİFLERİN ELİNDE (ÖZELLİKLE MERAL AKŞENER’İN YÖNETİMİNDE) BİR MİLLETİN PARTİSİ Mİ OLACAK?  


Prof.Dr.Mustafa Özdemir'in makalesinin tamamı şöyle:

 
Yorumlar (0)