banner434

banner433

Münevver Tarazan: Kanatlılarda Yem Seçimi

Münevver Tarazan, "Kanatlılarda Yem Seçiminde Belirleyici Psikolojik Faktörler" başlıklı makalesinde, kanatlı hayvanlarla ilgili önemli konulara dikkat çekti.

Kapsam 16.01.2022, 17:00
Münevver Tarazan: Kanatlılarda Yem Seçimi

Kanatlılarda yem seçiminde belirleyici faktörler konusunda önemli hususlara işaret eden Münevver Tarazan, Görsel ayırma yeteneği üzerinde  yapılan araştırmalar kanatlıların nesneleri şekilleri aracılığı  ile ayırabildiklerini ortaya koyduğunu söyledi.

Yeni yumurtadan  çıkan civcivlerin köşeli veya düz nesnelere oranla daha çok yuvarlak nesneleri gagaladıkları ve kullanılan yemin  toz veya pelet olmasının tavuklar için yemleri ayırt edici bir özellik olduğu bildirildiğini belirten Tarazan, "Kanatlılarda yaş ilerledikçe  daha büyük partikülleri seçtiği gözlemlenmiştir. Yine yemin kafes içerisindeki yerinin de yem ayırımı için görsel bir etken olduğu bildirilmektedir. Yapılan çalışmalarda kanatlı hayvanların renk tercihi  yaptıkları belirlenmiştir. Ancak bu çalışmalardan elde edilen sonuçlar tercih edilen rengin birçok faktöre bağlı olarak değiştiğini ve özellikle hayvanın erken yaşlardaki tecrübesinden etkilendiğini göstermiştir." dedi.

Yemin tadı ve kokusunun yemin seçimi 

Kanatlılarda dil ve damakta az sayıda tat alıcı reseptörlerin bulunması sonucu yemin tat ve kokusunun yem seçimi sırasında  görsel ayıraçlara göre ikinci derecede öneme sahip olduğunu belirten Münevver Tarazan, "Kanatlıların tatlı, tuzlu, ekşi ve acı tatlar arasında ayırım yapabildikleri de bildirilmiştir. Yemin tadının yemin besinsel özellikleriyle ilgili  güçlü bir ipucu olarak kullanıldığı bildirilirken, bazı lezzetlerin başlangıçta çok güçlü bir biçimde tercih edilmelerine rağmen bu lezzetlerin besinsel içeriğinin olmadığının öğrenilmesi ile bu tercihin azaldığı bildirilmiştir." dedi.

Tavukların yem seçiminde kokuları kullandığına dair kesin bir kanıt olmamasına rağmen, tavukların fonksiyonel  bir koku sistemine sahip olduğu ve muhtemelen bunu yem tüketirken kullandıkları düşünüldüğünü belirten Münevver Tarazan'ın makalesinin tamamı şöyle...

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)