Alexa

Namiq Delidağlı, Biz o yurda döneceğiz

Namiq Delidağlı, Azerbaycan'ın en güzel köşelerinden biri olan Zengilan ilinin Ermeni eşkiyaları tarafından işgal edilmesinden 26 yıl geçtiğini belirterek, Ermeni silahlı kuvvetleri tarafından 1989-1993 döneminde Azerbaycan topraklarının % 20'den fazlası işgal edildiğini ifade etti.

Namiq Delidağlı, Biz o yurda döneceğiz

Azerbaycan'ın en güzel köşelerinden biri olan Zengilan ilinin ermeni eşkıyaları tarafından işgal edilmesinin üzerinden 26 yıl geçti geçtiğini yazan kapsam haber yazarı Namiq Delidağlı, "Uzun yıllar boyunca Dağlık Karabağ ve Lachin, Kalbajar, Gubadli, Zengilan, Jabrayil, Fuzuli Aghdam ve Fuzuli  çevresindeki bölgelerin çoğu Ermeni silahlı kuvvetleri tarafından işgal edilmiştir." dedi. 

Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra, Azerbaycan'ın uluslararası sınırları (diğer sendika cumhuriyetlerinin sınırları gibi) uluslararası toplum tarafından "uti possidetis juris" ilkesiyle, yani bağımsızlık zamanında var olan eski idari sınırlar içinde tanındığını yazan Namiq Delidağlı, "8 Aralık 1991 tarihli Bağımsız Devletler Topluluğu’nun Kurulmasına İlişkin Anlaşma’da da belirtilmiştir. Bu Anlaşmanın 5. Maddesi uyarınca, "Akit Taraflar, birbirlerinin toprak bütünlüğünü ve Birlik içindeki mevcut sınırların dokunulmazlığını tanır ve saygı gösterirler." dedi.

21 Aralık 1991'de Alma-Ata'da imzalanan ve Azerbaycan ve Ermenistan da dahil olmak üzere eski Sovyet cumhuriyetleri tarafından imzalanan protokolle onaylandığını hatırlatan Namiq Delidağlı, " 30 Ocak 1992 Azerbaycan, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konferansı'nın bir üyesidir (CSCE, 1 Ocak 1995'ten bu yana Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Örgütü'nü (AGİT) yeniden adlandırdı, 2 Mart 1992 ve Birleşmiş Milletler (BM) üyesi oldu. b’nin Helsinki Ek Toplantısı, Minsk sürecinin temellerini attı ve en kısa zamanda CSCE’nin himayesinde Dağlık Karabağ konulu bir konferans toplamaya karar verdi. Konferans, CSCE ilkeleri, taahhütleri ve hükümleri temelinde krizin barışçıl bir şekilde müzakere edilmesi için kalıcı bir forum olacaktı." dedi.

1992 yılında, Minsk Grubu başkanı bazı temelsiz Ermenistan iddialarına cevap olarak Azerbaycan ve Ermenistan'ın Dağlık Karabağ topluluklarının eşitliği hakkında bir açıklama yaptığını belirterek, “İtalyan Konuşmacı, diğer Minsk Grubu üye ülkeleri arasında Ermenistan tezi ile istişareler sırasında görüş birliği bulamadığını ifade eden Namiq Delidağlı, "Bu teze göre, 24 Mart’ın görev süresi Dağlık Karabağ’ın Ermeni tarafının Azerbaycan’a egemen olmasına, hatta ilk partiye “seçilmiş temsilciler” demesine izin veriyor (CSCE 279 mektubu, Prag, 15 Eylül 1992). Bu konunun 1992 yılında, Minsk Grubu'nun oluşumunun en başında netleştiği ve Dağlık Karabağ toplumlarının her ikisinin de eşit haklara sahip olduğu belirtildi."  Namiq Delidağlı'nın, makalesinin tamamı icin tıklayın: Zengilanın işgalinden 26 yıl otdu: Biz o yurda döneceğiz

idir.

KAPSAMHABER

YORUM EKLE

banner325