'Ocaktabul Oyunu' nedir, Ocaktabul Çocuklara Ne Anlatıyor?

Ocaktabul çocuk oyunu Ülkü Ocakları tarafından piyasaya sürüldü. Büyük ilgil çeken Ocaktabul oyununu çocuklar çok sevdi. Vatandaşlar şimdi merak ediyor, Ocaktabul oyunu nedir, ne öğretiyor?

Kapsam 27.02.2021, 14:13 28.02.2021, 23:30
'Ocaktabul Oyunu' nedir, Ocaktabul Çocuklara Ne Anlatıyor?

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından çocukların milli ve manevi değerlerini öğrenmeleri hatırlamaları ve Türk dünyası hakkında bilgilenmelerine vesile olan Ocaktabul Çocuk Oyunu ilgi çekiyor. 'Ocaktabul' isimli oyun, Türk dünyası için önemli kişi, kavram ve kelimeleri barındırıyor. Peki Ocaktabul kutu oyunu nedir? Ocaktabul oyunu çocuklar için ne ifade ediyor? Ocaktabul oyununu nasıl bulabilirim?

Ülkü Ocakları Genel Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım Ülkü Ocakları'nın, 'Tabu' oyununa alternatif olarak çıkardığı yeni oyunu sosyal medya hesabından paylaştı. 'Ocaktabul' isimli oyun ile ilgili açıklamada bulunan Genel Başkan Yıldırım, “Gençlerimizin gönül coğrafyamıza hakim olmasını, milli ve manevi değerlerimizi hatırlamalarını ve Türk dünyası hakkında bilgilenmelerine vesile olacak” ifadelerini kullandı.

Ocaktabul isimli kutu oyununun tüm seçkin kitap mağazaları, e-ticaret sitelerinde satışa sunulduğu açıklandı. İsteyenler Ocaktabul kutu oyununu Ülkü Ocaklarından da temin edebilecek.

OCAKTABUL OYUNU İLE ÇOCUKLAR NE ÖĞRENECEK?

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından hazırlanan; Büyük Türk milletinin binlerce yıllık tarihi ve Ülkü ocaklarının şerefli mazisinden özenle seçilmiş 816 kelimenin olduğu bu oyunu oynayanlara katkısı şu olacak:

  1. Türk Dünyası'nın kavramlarını ve önemli şahsiyetleri öğrenecek,
  2. Kendini ifade etme becerisini ve konuşma yeteneğini geliştirecektir.
  3. OcaktaBul oynarken öğretir, öğretirken eğlendirir bu sayede bilgilerini kalıcı hale getirecek.

Ülkü Ocakları tarafından yapılan açıklama şu şekilde; Türk Dünyasını evinize getiren, evinizi bir otağa çeviren Ocaktabul ile yeni bilgiler öğreneceksiniz. Kutuyu açtığınızda Türk Dünyası’nda yolculuğa çıkacak, ulu bozkırların kesiştiği ufukları seyredecek kelimeler ile binlerce yıllık Türk Tarihi’ni keşfedeceksiniz.

Dede Korkut’tan nasihat alacak, Hoca Ahmet Yesevi ile tanışacak Süyümbike ile Türk kadınını tanıyacak, Macan Cumabay’ın mısralarında soydaşlarımızla kucaklaşacak, İsmail Gaspıralı’dan Dilde Fikirde İşte Birliği Hatırlayacak, Tonyukuk’dan Bilgeliği öğreneceksiniz.

Ocaktabul ile Atayurtlarımızın ruhunu hissedecek, Tanrı Dağları’ndan inip, Issık Göl’de soluklanacak, Balkanlarda Sarı Saltuk'un Türklüğe hizmetini, İtalya’da bir Türk köyü olduğunu, Tatar Türk’ü Abdurreşit İbrahim’in Japonya’daki hatıralarını, Uluğ Bey’in dünya bilimine katkılarını öğreneceksiniz

'Ocaktabul' Oyunu Neden Üretildi? 

Ülkü ocakları genel merkezi tarafından yapılan açıklamaya göre, Ocaktabul Oyunu, Türk gençliğinin gelişimine katkı sağlamak ve Türk Dünyası’nın değerlerini yeni nesillere öğretmek için üretildi.

Türk Gençliği Kendini Geliştiriyor 

Ocaktabul oyunu, istiklal ve istikbal teminatımız olan gençlerimize Türk milletinin tarihini öğretiyor.  Türk Dünyası’nı daha yakından tanıtmak için tasarlanan oyun, Türk Dünyası için önemli olan kişileri, kavramları ve kelimeleri barındırıyor.  Ve bu sayede gençlerin gönül coğrafyamıza hâkim olacak, soydaşlarımızla tanışacak ve onlar hakkında yeni bilgiler ediniyor.

Bu oyunda sınırlı sürede çok sayıda kelime anlatmak hedefleniyor. oynayan kişilerin anlatım yetenekleri gelişiyor. Bu sayede hitabet, belagat ve zekâ olgunlaşıyor. Yasak kelimeler aynı zamanda ana kelime için ipuçları niteliğinde oluyor. Bu sayede kişi oyun oynarken bilmediği kelimeler karşısına geldiğinde, ipuçlarından faydalanıyor ve oradaki kelimeleri de öğrenniyor. Böylece Türk Dünyası’na ve Türk tarihine ait pek çok kişi ve kavram, Türk gençliğinin kelime haznesini zenginleştiriyor; onları birer şuur abidesi hâline getiriyor.

Hem konuşma becerisinin hem de bilgi düzeyinin artmasına vesile olacak bu oyun, Türk gençliğinin kendini geliştirmesi için bir yapı taşı niteliğinde bulunuyor. Ocaktabul oyunu ile Türk gençliği bir yandan kendini geliştirecek diğer taraftan da Türk Dünyası’nı keşfediyor. Ocaktabul oynarken öğretiyor ve eğlendiriyor ve bu sayede bilgileri kalıcı hâle getiriyor.

Oyun Kutusunda Ne Var?

-Oyun Kartları (200 Adet)
-Kum Saati
-Yapboz (2 Adet)
-Renk Kartları (4 Adet)
-Poster (3 Adet)
-Güncel Türk Dünyası Haritası

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)